Luseøkning i nord
Norges Jeger- og Fiskerforbund sier det er dramatisk, men ikke uventet.

Ekspertgruppen som undersøker graden av lakseluspåvirkning på villaks har påvist en økt negativ påvirkning i nordområdene.
- Dette er svært bekymringsfullt, men dessverre ikke uventet, sier rådgiver og biolog Øyvind Fjeldseth i Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF). – Det bekrefter hva våre egne folk tidligere i år observerte på sjøørreten i Troms og slo alarm om. Konsekvensene av økte mengder lakselus er dramatisk for både villaks, sjøørret og sjørøye.
Havforskningsinstituttet sier at årsaken til endringen i de nordlige produksjonsområdene er todelt; økt produksjonsvolum i oppdrettsanleggene og økt sjøtemperatur.
- At tre av de nordligste produksjonsområdene i år endrer status fra lav til moderat risiko, er svært bekymringsfullt, sier Fjeldseth. – I tillegg ligger et fjerde område helt på grensen mellom lav og moderat.
NJFF påpeker at moderat påvirkning betyr at fiskerimyndighetene aksepterer at bestanden av laks reduseres med inntil 30 % som følge av lakselus alene.
- Da har en ikke en gang vurdert andre negative påvirkningsfaktorer, sier Fjeldseth. - I mange elver betyr det at hele det høstbare overskuddet forsvinner på grunn av oppdrettspåvirkning alene. I en tid med dårlig sjøoverlevelse er dette en katastrofe for villlaks, sjøørret og sjørøye.
Produksjonsområdene han snakker om, dekker kysten fra Helgeland til Loppa. Det er kun de to aller nordligste og det aller sørligste som nå regnes som områder med «lav risiko».
- Nå må politikerne slutte å utsette krav til oppdrettsnæringen, slår Fjeldseth fast. – Dette gjelder overlevelsen til villaksen, og vi vet hva som må til: Vi må snarest mulig få en slutt på produksjon av oppdrettslaks i åpne merder hvor lusa får boltre seg fritt. Det må settes krav til lukka anlegg, og det må skje raskt.
Nøkkelord
Kontakter
Line Lillebø OsfossInformasjonssjefNJFF
Tel:99270014line.lillebo.osfoss@njff.noØyvind FjeldsethFagrådgiver
Tel:97 19 32 87o.f@njff.noLenker
Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Natur og miljø må danne rammene for havbruk6.6.2025 11:43:17 CEST | Pressemelding
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) er tilfreds med at det ble et flertall på Stortinget for flere av hovedtrekkene i havbruksmeldingen. Oppdrettsvirksomheten skal nå reguleres ut fra faktisk påvirkning på natur og miljø.
Vil kartlegge lakselus4.6.2025 13:25:47 CEST | Pressemelding
Lakselus tar livet av villaks. Nå vil Norges Jeger- og Fiskerforbund finne sikrere tall på hvor mange lus som finnes i sjøen.
Krise for villaksen28.5.2025 09:31:44 CEST | Pressemelding
Årets statusrapport for villaksen ble publisert i dag. Situasjonen er dårligere enn noen gang. Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) krever at Stortinget viser ansvar. - Havbruksmeldingen ligger på deres bord med forslag om nødvendige endringer i oppdrettsnæringen. Uten politisk vilje til å gjennomføre dette, styrer vi mot å miste villaksen, advarer NJFF.
Meraker Brug for alle25.4.2025 08:03:17 CEST | Leserinnlegg
«Et stort stykke Norge kommer nå på fellesskapets hender. Det er meget gledelig, og en god avgjørelse av regjeringen.»
Riktig retning fra regjeringen11.4.2025 12:05:59 CEST | Pressemelding
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) har en betinget optimisme på villaksens vegne etter at regjeringen la frem stortingsmeldingen om havbruk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom