Ny forskrift gir enklere innsyn i aksjeeierskap
9.12.2024 06:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har vedtatt en ny forskrift som gjør det enklere å finne ut hvem som eier aksjer i norske selskaper. Forskriften trer i kraft 1. februar 2025 og er en del av regjeringens fempunktsplan for større åpenhet om aksjeeierskap.

– Denne forskriften er et viktig skritt for å styrke tilliten i samfunnet. Åpenhet om aksjeeierskap er avgjørende for å sikre en sunn og velfungerende økonomi, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Den nye forskriften omhandler innsyn i aksjeeierboken, aksjeeierregisteret og forvalterregistrerte aksjer. Forskriften fastsetter regler for raskere og enklere innsyn i aksjeeierbøker og aksjeeierregistre, inkludert krav om at opplysninger skal være gratis tilgjengelig og leveres elektronisk innen tre dager. Den tydeliggjør også kravene for selskaper med forvalterregistrerte aksjer, noe som bidrar til bedre oversikt over utenlandske eiere.
Forskriften er en del av regjeringens langsiktige innsats for økt åpenhet og tillit i næringslivet.
Særlig fokus på forvalterregistrerte aksjer
Forskriften stiller særlige krav til innsyn i eiere av forvalterregistrerte aksjer. Forvalterregistrering innebærer at en forvalter, som en bank eller et finansforetak, står oppført i aksjeeierregisteret i stedet for den faktiske eieren. Forskriften krever at selskaper med slike eiere offentliggjør en samlet oversikt over eiere av forvalterregistrerte aksjer i forbindelse med ordinær generalforsamling. Forskriften gjør det dermed lettere å få opplysninger om hvem som er utenlandske eiere av norske selskaper. Dette vil gi offentligheten bedre innsyn i en betydelig andel av aksjeverdiene på Oslo Børs, hvor om lag 25 prosent er forvalterregistrerte.
Fakta om forskriften
- Gratis og digitalt innsyn i aksjeeierbøker og aksjeeierregistre.
- Frist på tre dager for å levere opplysninger.
- Krav til tilgjengeliggjøring aksjeeierbok og aksjeeierregister på selskapets generalforsamling.
- Hvem som skal dekke kostnader ved å innhente informasjon
- Innsyn i eiere av forvalterregistrerte aksjonærer.
Næringsministeren lanserer fempunktsplan for å skape større åpenhet om aksjeeiere - regjeringen.no
Kontakter
Helene Hoddevik MørkSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+4794359881hhm@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forslag til ny lov om data frå korttidsutleige på høyring6.11.2026 14:07:38 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har sendt på høyring forslag til lov om innsamling og deling av data knytte til korttidsutleige av overnattingsstader. Lovforslaget skal gjennomføra EUs regelverk på området i norsk rett.
Regjeringen legger frem nytt regelverk for å styrke tilsynet med varer i Norge6.11.2026 12:27:37 CET | Pressemelding
Regjeringen foreslår nye regler som skal styrke tilsynet med varer på det norske markedet. Forslaget følger opp EUs markedstilsynsforordning og skal gi myndighetene bedre verktøy for å avdekke og håndtere produkter som ikke oppfyller regelverket.
Næringsminister Myrseth til Kina med brunost og ostehøvel i bagasjen6.11.2026 08:31:31 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker denne uken Beijing og Shanghai sammen med en næringslivsdelegasjon for å fremme norsk næringsliv i Kina.
Fiskeri- og havministeren til Ålesund 3. november2.11.2026 12:30:16 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Ålesund tirsdag 3. november. Statsråden skal blant annet delta på Verftskonferansen og møte verft og utstyrsleverandører.
Mer kråkebolle til Kina!29.10.2026 09:10:02 CET | Pressemelding
Norge og Kina signerte i dag en protokoll for norske villfangede arter i Beijing.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom