Operatørsamarbeid stopper enormt med telefonsvindel
(Fornebu, 9. desember 2024) En ny måte å dele data om mistenkelige anrop mellom teleoperatørene Ice, Telia og Telenor vil redusere svindelanrop og såkalt spoofing mot norske mobilkunder drastisk.

Den nye måten å merke anrop på og dele informasjon mellom operatørene er unik og reduserer svindelanrop mot nordmenn betraktelig.
- Spoofing utgjør rundt 50 prosent av alle svindelanrop i Norge, og dette samarbeidet vil gjøre en enorm forskjell for norske mobilkunder. Filteret er laget for å beskytte norske numre slik at man unngår å få nummeret sitt misbrukt, sier Øivind Kristiansen, svindelekspert i Telia Norge.
Spoofing innebærer at det originale nummeret det ringes fra «viskes ut» – og erstattes med et norsk nummer tilnærmet etter eget ønske. Norske mobiloperatører har i flere år hatt sperrer som kan identifisere svært mange slike anrop hvis både nummeret som misbrukes og de som det ringes til, befinner seg i samme nett. Det har derimot vært en utfordring å blokkere anrop der det misbrukte nummeret befinner seg hos én operatør, mens det ringes til en person som bruker en annen operatør. Nå har operatørene gått sammen om et system som muliggjør å blokkere også disse anropene , og de foreløpige resultatene er svært gode.
-Ved å dele informasjon på denne måten får vi en unik oversikt over totalbildet, som tidligere ikke har vært mulig. De første dagene etter vi hadde på dette filteret, var vi i stand til å identifisere og blokkere mellom 200-250 000 unike numre som ble forsøkt spoofet per dag. På det meste blokkerte vi 500 anrop i sekundet, sier Thorbjørn Busch leder for Fraud, Crime & Abuse-teamet til Telenor.
Et resultat av det nye filteret er at antallet spoofing-anrop fra våre naboland Sverige og Danmark øker, og operatørene advarer mobilkunder mot dette og ber dem være ekstra på vakt overfor anrop fra utlandet.
Spoofing har to ofre
Det sies gjerne at spoofing har to ofre. Den som blir forsøkt svindlet er naturligvis et offer, samtidig er det svært belastende for den som får nummeret sitt misbrukt av svindlere.
Man har også sett at svindlere aktivt har misbrukt telefonnummer som er identiske eller ligner på numre fra ansatte i politi, andre myndighetsaktører, banker eller kjente foretak. På denne måten har de kriminelle lagt til rette for omfattende sosial manipulasjon og svindel, og ofrene for spoofing via telefon har ofte blitt svindlet for store beløp.
Med dette samarbeidet mellom operatørene vil svært mye av denne aktiviteten kunne stoppes før den når ofrene.
- Forhåpentlig vil dette føre til vesentlig færre svindelforsøk, men det er viktig å være bevisst på at svindlere alltid vil forsøke å finne andre metoder for å lure oss. Det er derfor viktig at vi alle er årvåkne og kritiske til henvendelser vi mottar på ulike plattformer, sier sikkerhetssjef Erik Haugland i Ice.
Nøkkelord
Kontakter
Julie HæhreInformasjonssjef
Tel:419 01 011julie.haehre@telenor.noOm Telenor Norge
Telenor Norge AS er landets største leverandør av telekommunikasjon og digitale tjenester. Vår infrastruktur er grunnmuren i digitaliseringen av Norge med dekning og hastigheter i verdensklasse. Våre tjenester og produkter bidrar til økt produktivitet og gir tilgang til alt av digitalt innhold. Vår sikkerhets- og beredskapsorganisasjon jobber døgnkontinuerlig med å trygge våre kunder, og vi tar et særlig samfunnsansvar for å skape trygghet for barn og unge på nett.
Vi har 3300 medarbeidere fordelt på rundt 20 kontorer i hele Norge. Vi er en del av Telenor Group, som har virksomhet i Norden og Asia. Hovedkontoret vårt ligger på Fornebu i Bærum.
Les mer om Telenor Norge på www.telenor.no

Følg pressemeldinger fra Telenor Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Telenor Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Telenor Norge
Telenor: Økt sannsynlighet for destruktive cyberangrep og sabotasje15.10.2025 06:55:00 CEST | Pressemelding
(Fornebu, 15. oktober 2025) Norge står i dag overfor den mest alvorlige geopolitiske situasjonen siden andre verdenskrig. Det haster å bygge samfunnet mer robust og motstandsdyktig, slår Telenor fast i ny Sikkerhetsrapport.
Ekstremværet Amy: Telenor øker beredskapen2.10.2025 16:42:52 CEST | Pressemelding
Det varslede ekstremværet Amy kan skape utfordringer for mobil- og bredbåndsnettet. Telenor øker beredskapen og bemanningen gjennom helgen.
Nordmenns mobilvaner: Finnmarkinger ringer mest, 21-åringer surfer hardest – og meldingsiveren er størst i Agder24.9.2025 11:15:28 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Telenor om nordmenns mobilvaner viser at 21-åringer er landets største dataforbrukere, mens Finnmarkinger ringer langt mer enn resten av landet. Agder topper SMS-statistikken, og kvinner sender klart flest meldinger.
Telenor lanserer Apple TV+ på T-We16.9.2025 12:24:36 CEST | Pressemelding
Telenor-kunder i Norge kan nå abonnere på Apple TV+ og nyte prisbelønte og populære Apple Originals.
Telenor testet ny løsning for midlertidig dekning under SykkelBirken8.9.2025 10:30:15 CEST | Pressemelding
Telenor tok i bruk en ny løsning for å sikre dekning langs hele løypa under årets SykkelBirken. Den nye løsningen er mer kompakt, støyer mindre og er enklere å sette opp enn tidligere løsninger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom