Stikkrenne til besvær skiftet på rv. 25 ved Kvernmolia i Søre Osen i Trysil
6.12.2024 08:41:32 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Ny stikkrenne på cirka 45 meter er på plass, det er gravd ut 2750 kubikkmeter masser og asfaltert 310 kvadratmeter for å reparere og sikre stikkrenna etter uværets herjinger i september i år.

Arbeidene med utbedringen startet i slutten av september:
Stikkrenne kollapset
Tidligere stikkrenne i stål var delvis kollapset etter uværssituasjonen. Det gamle stålrøret er erstattet med nytt betongrør med en diameter på 140 cm. Ny stikkrenne er lagt fra 5,5 meter til 8 meter under vegbanen, så det var store masser som måtte fjernes. Den største jobben var likevel å få etablert omkjøringsveien, som var kritisk viktig knyttet til manglende omkjøringsmuligheter. Arbeidene ble utført av entreprenør John Galten AS, som har gjort en god jobb med gjennomføring av dette prosjektet.
Stikkrennen på rv. 25 som ligger ved Kjernmolia i Søre Osen er cirka midt mellom Elverum og Trysil. I og med det var setning i veien som resultat av den delvis kollapsede stikkrennen ble veien humpete og farten nedsatt etter uværets herjinger.
En stikkrenne er en konstruksjon som leder vann under en vei, jernbane, sti eller en annen type anlagt struktur. Funksjonen til en stikkrenne er å forhindre opphopning av vann, som kan føre til erosjon, oversvømmelser eller skade på infrastrukturen. Riktig dimensjonering og vedlikehold av stikkrenner er avgjørende for å sikre at de fungerer effektivt over tid.
Nå er skaden fra uværet både reparert og sikret for fremtidige uværssituasjoner. Arbeidet kostet 4,5 millioner kroner.
Stor aktivitet for å begrense skader og konsekvenser av ekstremvær
Statens vegvesen jobber kontinuerlig med reparasjon og sikring mot ekstremvær. Nylig ble sikringsarbeidene for rv. 7-brua over Kvinda i Ål kommune ferdigstilt:
Etter ekstremværet Hans har Statens vegvesen på Østlandet utbedret eller skriftet ut stikkrenner og kulverter på rv. 15, E6, rv. 4, rv. 7, rv. 3 og E16 i Buskerud og Innlandet. I noen tilfeller er det lagt inn større dimensjoner for å kunne håndtere mer vann.
E16 forbi Ådalselva nord for Follum i Hønefoss ble tidligere i år også erosjonssikret:
I tillegg er det utbedret bruer på rv. 3 og E16. Dette er bruer der enten selve brukonstruksjonen eller landkar ble skadet av flommen.
Statens vegvesen har også startet arbeid med langsiktige tiltak mot flom. På riksveg 3 ved Søndre Bjørå forberedes regulering av ny eller omlagt bru, som planlegges bygget i 2025/2026.
På riksveg 7 ved Nesbyen, riksveg 3 ved Stai/Koppang og rv. 2 ved Kongsvinger og flere punker på E16, planlegges heving og flomsikring av hovedveg. Dette arbeidet foregår i samarbeid med NVE.
Les mer om Statens vegvesens arbeid knyttet til skred- og flomsikring:
Ekstremværet Jakob i høst minnet om at dette er en vedvarende og kontinuerlig utfordring. Her måtte blant annet Vegvesenet reetablere 200 meter riksvei på 3 uker etter utglidningen for E16 Eggemoen:
Pressemelding 20. september: Mål om å gjenåpne E16 Eggemoen ved Hønefoss 30. september | Statens vegvesen
Nøkkelord
Kontakter
Gunnar EiterjordSeksjonssjefStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91877089gunnar.eiterjord@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder



Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E39 i Jølster blir nattestengd30.10.2026 15:39:49 CET | Pressemelding
E39 blir stengd ved Sårheim natt til tysdag og ved Løset natt til onsdag. Begge nettene er vegen heilt stengd frå kl. 23.00 til 06.00 med gjennomslipp av trafikk kl. 03.00.
Sikringsarbeid langs E14 ved Hårkallen30.10.2026 14:06:14 CET | Pressemelding
Tirsdag 3. november starter Statens vegvesen sikringsarbeid langs E14 ved Hårkallen i Trøndelag. Vegen vil være åpen, men det blir lysregulering forbi anleggsområdet.
Lyser ut stort rassikringsprosjekt på E45 i Alta29.10.2026 09:06:58 CET | Pressemelding
Bygging av 4,2 kilometer tunnel og 2,2 kilometer veg i dagen på E45 Kløfta, er den største vegkontrakten Statens vegvesen lyser ut i 2026.
Forventer ekstra lange og saktegående køer ut av Oslo28.10.2026 10:46:40 CET | Pressemelding
Kommende helg blir både E18 snevret inn og Granfosstunnelen stengt for trafikk i retning Kristiansand. Statens vegvesen oppfordrer til å la bilen stå.
Farlige kryssinger og høy fart ved anlegget i Iseveien27.10.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og Isachsen Anlegg AS har registrert farlige situasjoner i trafikken forbi anleggsområdet for prosjektet Rv. 22 Hafslund-Dondern.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom