NAF: - Hold avstand og kjør forsiktig
Glatte veier og vanskelige kjøreforhold kjennetegner årstiden. - Hold avstand, senk farten og la bilen stå om den ikke er riktig skodd, sier NAF. Se video i saken.

NAF anbefaler bilistene å beregne ekstra på kjøreturen i de mest værutsatte områdene nå i helgen. Blir det nedbør, blir det glatt. Kommer det regn over snø, blir det glatt. Og kommer det snø på fjellet kan man raskt oppleve at veien stenges eller at det blir kolonnekjøring.
- Følg anvisninger
- Dette er helgen for å beregne litt ekstra tid, kjøre forsiktig, avpasse farten etter forholdene og holde god avstand. Skal man over fjellet er det viktig å ha med varme klær, mat og drikke og en spade. Drivstofftanken eller batteriet må være så fullt som mulig, forklarer Svendsen.
Slik kjører du trygt på vinterføre
- Ikke kjør forbi bommer som er nede hvis veien er stengt eller om det er kolonnekjøring. Følg skilter og anvisninger gitt av mannskapene langs veien.
Kan sette førerstøttesystemene ut av spill
Moderne biler har avanserte systemer for førerstøtte. Men dårlig vær kan sette sensorer, kameraer og radarer ut av spill.
- Ikke stol på førerstøttesystemene i dårlig vær eller på glatt føre. Uansett hvor gode systemene er, klarer de ikke å bedømme om det er glatt eller hvor glatt det er. Systemene har også utfordringer med å lese veioppmerking der det ligger snø og is, forklarer Svendsen.
Han sier at man må tenke på systemene som hjelpemidler. Ikke som en unnskyldning til å ta fokuset vekk fra veien og trafikken. De skal være en støtte om man feilberegner eller havner i en vanskelig situasjon.
- Vi er fortsatt langt unna der førerstøttesystemene kan kjøre bilen sikkert. Fortsatt er det sjåføren som har ansvaret for at alle kommer trygt og vel frem.
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noLenker
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Opplevd starttrøbbel i kulda? Lad opp bilbatteriet7.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I hele landet har det vært kulde den siste tiden. I kulda er det mange som får startvansker med bilen på grunn av flate batterier. - Dette kan du enkelt unngå ved å vedlikeholdslade batteriet i bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Her ble det bompenger i 2025 – og her kommer de i 20265.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Det ble startet bompengeinnkreving i syv prosjekter i 2025. Også i år blir det bompenger flere plasser. – Vi er bekymret for den stadig økende bompenge-belastningen på folk, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF
NAF: – Vær forberedt på køer2.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Det kan bli mye trafikk på veiene de neste dagene, når mange avslutter jule- og nyttårsbesøk. NAFs Jan Harry Svendsen har et klart råd til alle som skal ut på veien: – Stress ned, du kommer ikke fortere frem selv om pulsen øker, sier han.
NAF: - Kjør trygt til skiløypa med skiene på taket29.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Selv på kortere bilturer er det viktig å sikre ski og staver ordentlig. - Få skiene på taket og ikke la dem ligge løst inne i bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom