NAF: - Hold avstand og kjør forsiktig
Glatte veier og vanskelige kjøreforhold kjennetegner årstiden. - Hold avstand, senk farten og la bilen stå om den ikke er riktig skodd, sier NAF. Se video i saken.

NAF anbefaler bilistene å beregne ekstra på kjøreturen i de mest værutsatte områdene nå i helgen. Blir det nedbør, blir det glatt. Kommer det regn over snø, blir det glatt. Og kommer det snø på fjellet kan man raskt oppleve at veien stenges eller at det blir kolonnekjøring.
- Følg anvisninger
- Dette er helgen for å beregne litt ekstra tid, kjøre forsiktig, avpasse farten etter forholdene og holde god avstand. Skal man over fjellet er det viktig å ha med varme klær, mat og drikke og en spade. Drivstofftanken eller batteriet må være så fullt som mulig, forklarer Svendsen.
Slik kjører du trygt på vinterføre
- Ikke kjør forbi bommer som er nede hvis veien er stengt eller om det er kolonnekjøring. Følg skilter og anvisninger gitt av mannskapene langs veien.
Kan sette førerstøttesystemene ut av spill
Moderne biler har avanserte systemer for førerstøtte. Men dårlig vær kan sette sensorer, kameraer og radarer ut av spill.
- Ikke stol på førerstøttesystemene i dårlig vær eller på glatt føre. Uansett hvor gode systemene er, klarer de ikke å bedømme om det er glatt eller hvor glatt det er. Systemene har også utfordringer med å lese veioppmerking der det ligger snø og is, forklarer Svendsen.
Han sier at man må tenke på systemene som hjelpemidler. Ikke som en unnskyldning til å ta fokuset vekk fra veien og trafikken. De skal være en støtte om man feilberegner eller havner i en vanskelig situasjon.
- Vi er fortsatt langt unna der førerstøttesystemene kan kjøre bilen sikkert. Fortsatt er det sjåføren som har ansvaret for at alle kommer trygt og vel frem.
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noLenker
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Kjør trygt til skiløypa med skiene på taket29.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Selv på kortere bilturer er det viktig å sikre ski og staver ordentlig. - Få skiene på taket og ikke la dem ligge løst inne i bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF
NAF: Slik pakker du julebilen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Juleutfarten står for døra, og bagasje og julegaver skal pakkes i bilen. - Bruk god tid på pakkingen av bilen når dere skal til hjemstedet eller på hytta i juleferien. Da kommer dere vel frem, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Unngå parkeringsskadene i julen18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er ikke bare betalingskortet som går varmt i julestria, mange stifter også bekjentskap med skademeldingen. - I år som alle andre år, fortsetter juletradisjonen med å bulke julen inn på stadig trangere parkeringsplasser, advarer NAF.
NAF: - For selvsikre menn bak rattet16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 45 prosent av norske menn tror de er bedre til å kjøre bil enn de fleste andre. - Selvsikkerheten er høy, men det er menn som krasjer oftest, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom