Mener synet på yrket deres har snudd
4.12.2024 08:30:00 CET | Landkreditt | Pressemelding
Bøndene opplever at holdningene til jobben de gjør er blitt mer positiv, viser en ny undersøkelse. Også bransjefolk tror respekten for matproduksjon er på vei opp.

45 prosent av norske bønder mener synet på egen yrkesgruppe og jobben de gjør har blitt mer positiv de siste 10 – 15 årene, ifølge en måling utført av AgriAnalyse for Landkreditt. Kun 26 prosent opplever holdningene som mer negative.
21 prosent oppfatter situasjonen som uforandret, mens åtte prosent ikke har noen bestemt mening.
– Dette er et svært positivt stemningsbilde, som vi også gjenkjenner fra dialogen med de mange bøndene som ønsker å utvikle og investere. Vi opplever stor grad av yrkesstolthet og drivkraft, sier Inger Johanne Brandsrud, kundeansvarlig landbruk i Landkreditt Bank.
Hun tilhører også selskapets satsing Landbruksøkonomene, som gjennom å dele sin kunnskap innen landbruk og økonomi, skal hjelpe bonden til å ta gode og lønnsomme valg.
– Det er stor etterspørsel etter rådgivning. Mange ønsker å styrke den finansielle løfteevnen og videreutvikle gårdsbruket. De siste ukene har vi dessuten hatt et økende antall henvendelser om generasjonsskifte, som ofte gjennomføres ved årsslutt, sier Brandsrud.
Gjør en viktigere jobb
Sett i lys av samfunnsutviklingen oppfatter bøndene også at jobben som matprodusent rent faktisk er viktigere nå enn ved inngangen til 2000-tallet, viser den nye undersøkelsen.
– Seks av ti svarer ja på dette. Av disse mener halvparten til og med at jobben deres er blitt «mye viktigere». Det rimer godt med de siste årenes vektlegging av verdier som trygg og kortreist mat, og økt selvforsyning som bidrag til å redusere verdens matmangel, sier Inger Johanne Brandsrud i Landkreditt.
Bare 12 prosent mener jobben er blitt mindre viktig. De øvrige er usikre eller mener status er uforandret.
Også Norges Bygdeungdomslag tolker resultatene fra undersøkelsen som en bekreftelse på at det er mye pågangsmot i næringen, og økende anerkjennelse av dens betydning.
– Blant medlemmene våre, som både er unge bønder og andre som er interessert i å ta vare på norske bygdesamfunn, ser vi mye optimisme for tiden, sier bygdepolitisk nestleder Malin Solberg.
Levende lokalsamfunn
Flere trender spiller på lag med grunnverdiene Norges Bygdeungdomslag jobber for, mener Solberg.
– Det er blitt mer fokus på beredskap, der matproduksjon er en viktig faktor. Samtidig er det mer oppmerksomhet om verdien av levende lokalsamfunn, der livskraftige gårdsbruk er en av bærebjelkene i næringsgrunnlaget.
For å understøtte en slik utvikling har organisasjonen blinket ut jordvern, distriktsarbeidsplasser, godt skole- og barnehagetilbud samt velferdsordningene i landbruket som noen av sine hovedsaker fremover.
– Blant bygdeungdom er det stort engasjement for slike saker. For tredje år på rad opplever Norges Bygdeungdomslag økt oppslutning. Medlemstallet har nå passert 7300, sier Malin Solberg.
Nøkkelord
Kontakter
Mathias YtterdahlKommunikasjonsrådgiver
Tel:95 02 47 32mathias.ytterdahl@landkreditt.noBilder

Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Hentet en milliard kroner med bakgrunn i skogen15.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemelding
Landkreditt er den første norske banken som har utstedt en grønn skogobligasjon. Noe som ble tatt godt imot av investorene.
I høstonna kan dette fort utløse brann14.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Med høysesong i landbruket øker faren for brann som starter i traktorer og maskiner, advarer forsikringseksperter. Men bøndene kan gjøre mye for å unngå skade.
Landkreditt ny forsikringspartner for Econas 34 000 medlemmer7.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Econa har valgt Landkreditt Forsikring som ny forsikringstilbyder for sine 34 000 medlemmer. Det nye tilbudet gir medlemmene attraktive priser, gode dekninger og trygghet når de trenger det.
Hvem er Norges mest inspirerende og bærekraftige bonde?3.8.2026 08:54:59 CEST | Pressemelding
Det skal Felleskjøpet og Landkreditt finne ut av. Nå inviterer de hele landet på nytt til å løfte fram bønder som går foran med bærekraftige løsninger for lønnsom matproduksjon.
Sårbar periode for dyr på beite2.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
De neste ukene er det ekstra mye å følge opp for bønder med dyr på beite, ifølge bransjeeksperter, som peker på at tapstallene er høyere enn de burde.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom