20 personer har druknet i Agder hittil i år
3.12.2024 11:45:00 CET | Redningsselskapet | Presseinvitasjon
De siste fem årene (2019-2023) druknet 36 mennesker i Agder fylke. Hittil i år har hele 20 personer druknet, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk.

En av hovedårsakene til de 36 drukningsulykkene i Agder var knyttet til fritidsbåt (36,5 prosent). Litt over halvparten av disse fatale ulykkene skjedde om våren. Den andre hovedårsaken var fall fra land, som sto for en like stor andel av dødsulykkene med sine 36,5 prosent. I tillegg har 20 personer mistet livet i drukning så langt i år, noe som er en kraftig økning fra tidligere år.
Alle skal hjem til jul
Lørdag 7. desember arrangerer Redningsselskapet en markering.
Sted: Markensgt 32, Kristiansand
Tid: klokken 12-15
Med arrangementet ønsker Redningsselskapet å være til stede i bybildet for å minne om at det hver julaften er familier med tomme stoler rundt middagsbordet, der kjære som har mistet livet i drukningsulykker skulle vært.
Kontaktperson: Erik Knudsen
Telefon: +47 48128368
Noen grupper skiller seg ut
681 prosent av de omkomne i Agder denne femårsperioden var menn. 8 prosent av dem som druknet i Agder var barn under 7 år. Vår oppfordring til folket er – pass på at dine kjære bruker redningsvest og ferdes forsiktig både ved og på sjøen! Vi vil at alle skal komme hjem til jul.
Her kan dere finne den lokale drukningsstatistikken både per fylke og kommune.
Drukning krever flere liv enn trafikken
Fire personer mistet livet i drukningsulykker på landsbasis i november, ifølge Redningsselskapets drukningsstatistikk. Så langt i år har 88 personer druknet i Norge.
– Hittil i år har flere mistet livet i drukningsulykker enn i trafikken. Regjeringen lanserte en nullvisjon for drukning i fjor, men uten en konkret handlingsplan eller økte midler i statsbudsjettet står visjonen på stedet hvil. Det er skuffende at drukningsforebygging ikke prioriteres høyere, sier generalsekretær Grete Herlofson i Redningsselskapet.
I hele fjor omkom 79 personer i drukningsulykker i Norge. Så langt i år har 88 personer druknet – en økning på 11 % fra 2023. Til sammenligning har 84 personer mistet livet i trafikken i 2024.
Nøkkelord
Kontakter
MedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noTanja KrangnesFagsjef drukningsforebyggingRedningsselskapet
Tel:+47 907 37 421tanjak@rs.noBilder

Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 58 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er som regel de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Milliondonasjon skal styrke utdanningen av RS-mannskaper18.9.2026 10:34:08 CEST | Pressemelding
Redningsselskapet har mottatt 15 millioner kroner fra AKO Foundation over tre år til opplæring av sjøansatte ved kurssenteret Noatun. Støtten skal sikre kompetansen til mannskapene som redder liv langs norskekysten.
Stabil sommer for Redningsselskapet i Innlandet14.9.2026 08:34:48 CEST | Pressemelding
Sommeren 2026 har gitt en stabil oppdragsmengde for redningsskøyta «Mjøsvekteren» i Innlandet. Fra mai til og med august rykket Redningsselskapet ut på 50 oppdrag. Det er omtrent på samme nivå som i fjor, da redningsmannskapene hadde 49 oppdrag på Mjøsa.
Over 3 000 oppdrag for redningsskøytene i sommer14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Behovet for hjelp til sjøs er fortsatt stort. Søk- og redningsoppdrag holdt seg på nivå med fjoråret, mens antallet assistanseoppdrag gikk ned.
Færre oppdrag for redningsskøytene i Vestland fylke14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Redningsmannskapene i Vestland hadde en roligere sommer på sjøen enn i fjor. Totalt rykket Redningsselskapet ut på 233 oppdrag i perioden 1. mai – 31. august, mot 309 i samme periode i fjor.
Flere assistanser for Redningsselskapet i Telemark i sommer14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Redningsselskapet gjennomførte 179 oppdrag i Telemark i løpet av sommerperioden i år, en marginal nedgang på fem prosent. Derimot ble det gjennomført 140 assistanser - en økning på nær 22 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom