Kasakhstan satser på å støtte og bevare landets hesteraser
ASTANA – Kasakhstans visestatsminister Serik Zhumangarin holdt et møte 25. november 2024 for å drøfte de strategiske oppgavene til og utviklingsplanene for Det kasakhiske instituttet for hesteavl og fôrproduksjon.
Instituttets hovedoppgave er å bevare og foredle de kasakhiske hesterasene og koordinere landets avlsprogrammer. Viktige prioriteringer er å sikre finansiering, tiltrekke vitenskapelige og tekniske spesialister og etablere et moderne anlegg.
Instituttets leder Alibek Bazargaliyev opplyste om en planlagt landsomfattende kartlegging av kasakhiske stamtavlehester blant de ledende oppdretterne i Kasakhstan. Resultatene vil danne grunnlag for en detaljert plan for å gjenopplive landets hesteraser. Denne prosessen forventes å strekke seg over minst fem år. Videre vil instituttet fortsette med sine tidligere aktiviteter innen plantedyrking for å støtte en balansert hestefôrproduksjon.
Støttetiltak for stallanlegg og forbedring av avlsforholdene vil være en viktig oppgave ifølge instituttets strategi for å bevare kasakhiske hesteraser. Strategien inkluderer planer om å tiltrekke private investeringer. I forbindelse med det diskuterte man den kritiske tilstanden til Kazakh Tulpary, et stutteri for hesterasen Kostanai. Med færre enn 100 avlshester igjen står stutteriet overfor betydelige utfordringer med å opprettholde Kostanai. Man vil etablere en rideskole ved Kazakh Tulpary, noe som anerkjenner Kostanais potensiale som ride- og veddeløpshest. Man forventer at dette vil øke hesterasens popularitet.
Det er 13 kasakhiske hesteraser, blant annet de internasjonalt anerkjente rasene Kostanai (anerkjent i 1951), Kushum (anerkjent i 1976) og Mugalzhar (anerkjent i 1998). Disse rasene er tilpasset helårsbeite og kjent for sin høye produktivitet og tilpasningsevne til Kasakhstans tøffe klima.

Kasakhstan satser på å støtte og bevare landets hesteraser
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
President Tokajev legger frem Kasakhstans digitale visjon13.9.2025 22:07:10 CEST | Pressemelding
President Kassym-Jomart Tokajev avholdt i dag sin årlige tale til nasjonen, «Kasakhstan i kunstig intelligens-æraen: Viktige oppgaver og løsninger gjennom digital transformasjon». Statsoverhodet presenterte et ambisiøst reformprogram med fokus på digital transformasjon, modernisering av investeringer, global tilknytning og institusjonell fornyelse.
Tokajev oppfordrer til reform av FNs sikkerhetsråd på SCO Plus-møte8.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY — President Kassym-Jomart Tokajev tok til orde for omfattende reformer av FN for å styrke multilateralt diplomati og sikre organisasjonens effektivitet under SCO Plus-toppmøtet i Tianjin i Kina, opplyser presidentens presstjeneste (Akorda).
Kunstig intelligens blir obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan5.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA - Kunstig intelligens er nå innført som obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan. Totalt 93 universiteter har allerede integrert KI i sine studieprogrammer, mens 20 institusjoner har startet 25 nye utdanningsløp, opplyser viseminister for vitenskap og høyere utdanning, Gulzat Kobenova.
Kasakhstan får sin første superdatamaskin3.9.2025 23:10:39 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan tok i juli i bruk Sentral-Asias mest kraftfulle superdatamaskin. Det markerer et gjennombrudd i regionens teknologiske utvikling.
S&P oppjusterer utsiktene for Kasakhstans kredittvurdering30.8.2025 11:43:48 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kredittvurderingsbyrået S&P Global Ratings har endret utsiktene for Kasakhstans statlige kredittvurdering fra stabil til positiv. Kredittvurderingen ble bekreftet på nivå BBB-.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom