Griegakademiet skal bygges!
Nybygg for Griegakademiet er inne på det endelige statsbudsjettet som ble presentert søndag. – I kveld ble det bade gull og sølv til Bergen, sier UiB-rektor Margareth Hagen.

– Vi er utrolig glade for at SV fikk kjempet Griegakademiet inn på statsbudsjettet i forliket de nå har blitt enige med regjeringen om, sier Hagen.
Søndag kveld presenterte regjeringspartiene SP og AP budsjettforliket med SV. Der er altså penger til et nytt bygg for Griegakademiet inne.
Midler til et nybygg for musikkstudentene i Bergen har vært en årelang kamp, og tomten har stått byggeklar i Møllendal i Bergen i flere år. UiB-rektoren var skuffet da det ikke var penger i forslaget til statsbudsjett som ble lagt frem tidligere i høst.
Tomten er byggeklar
Siden da har det blitt gjennomført en rekke aksjoner og demonstrasjoner – sist 14. november da flere hundre demonstrerte for nybygg på tomten.
– Mange på UiB og i Bergen har kjempet iherdig gjennom demonstrasjoner og møter for å fortelle hvorfor vi trenger et nytt bygg for musikkstudentene i Bergen. Vi har blitt hørt, og det er vi takknemlige for. Tomten er klar, og byggingen kan starte - dette fortjener studentene våre, kollegaene våre, Vestlandet og norsk musikk- og kulturliv, sier Hagen.
Kontakter
Margareth HagenRektorUniversitetet i Bergen
Tel:416 19 662Margareth.Hagen@uib.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Team Hagen er vinner av rektorvalget på UiB27.3.2025 15:28:52 CET | Pressemelding
Margareth Hagen er valgt til rektor for fire nye år sammen med prorektor Sigrun Eliassen. Team Hagen fikk 57 prosent av stemmene.
Professor emeritus Steinar Hunskår utnevnes til ridder av 1. klasse av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden21.3.2025 13:26:35 CET | Pressemelding
Hunskår får utnevnelsen for sin mangeårige innsats for norsk allmennmedisin.
Holbergprisen til indisk litteraturforsker og aktivist.13.3.2025 09:20:00 CET | Pressemelding
(Bergen, 13. mars 2025) Det ble i dag kunngjort at Holbergprisen 2025 tildeles indiske Gayatri Chakravorty Spivak, for hennes banebrytende forskning innen litteraturvitenskap og filosofi.
Nasjonalt forskingssenter for fagspråk til Bergen16.2.2025 21:23:52 CET | Pressemelding
Universitetet i Bergen opprettar eit senter for norsk fagspråk og samlar dei norske språkvitskaplege miljøa i ei storstilt satsing dei neste åtte åra. – Eit gjennombrot for fagspråk i Noreg, seier senterleiar Marita Kristiansen.
Ekspertliste fra UiB: Norge og EU13.2.2025 13:15:30 CET | Pressemelding
Her er en oversikt over eksperter fra UiB som kan belyse Norges forhold til EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom