Norge gir mest til Verdensbankens Ukraina-fond som har gitt 280 millioner USD til samferdsel
Russlands aggresjonskrig mot Ukraina har ført til store gjenoppbyggingsbehov innen samferdsel. Norge er den største giveren til Verdensbankens Ukraina-fond.

– Norge har så langt siden fullskalainvasjonen i 2022 gitt til sammen 23,4 milliarder kroner til sivile prosjekter i Ukraina og nabolandene. Tiltak for bedre samferdsel inngår i flere prosjekter og programmer. Det største enkeltbidraget fra Norge til den ukrainske transportsektoren går gjennom samferdselsprogrammet i Verdensbankens Ukraina-fond. Så langt har fondet gitt 280 millioner USD til transportsektoren i Ukraina, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Samferdselsprosjekter på vei og jernbane i Ukraina
Samferdselsprogrammet heter RELINC – Repairing Essential Logistics Infrastructure and Network Connectivity. De to største komponentene i programmet er vei og jernbane. Blant de siste resultatene er bidrag til 200 nye og mer fleksible jernbanevogner for containere og modulbroer for å erstatte ødelagte broer. Jernbanevognene er allerede i bruk og har bidratt til økt kapasitet og eksport. Broene er levert og minst en er satt på plass.
Norge er den største giveren til Verdensbankens Ukraina fond, Ukraina Relief, Recovery and Reconstruction Trust Fund (URTF) med 631 millioner USD, etterfulgt av Japan og USA. Det er nå 17 givere til fondet, og til sammen 1 901 millioner USD er mottatt i bidrag.
Fondet dekker flere sektorer og den norske støtten utgjør om lag en tredel av fondet.
– Ukraina fører en rettferdig selvforsvarskamp og trenger politisk, økonomisk og militær støtte. Det aller meste av Norges sivile bidrag går gjennom store, veletablerte institusjoner som mest effektivt får den hjelpen Ukraina trenger fram dit den trengs, sier utenriksminister Espen Barth Eide.
Møte i Kyiv om transport og gjenoppbygging
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård var fredag i Ukraina, der han har møtte kolleger fra rundt 25 land på et dialogmøte i regi av International Transport Forum i Kyiv. Tema for møtene var gjenoppbygging av Ukrainas transportinfrastruktur. Ukraina har presentert både langsiktige og kortsiktige behov innenfor transport. De har prioritert konkrete prosjekter både på vei, luftfart og trafikksikkerhet.
– Ukrainas behov er enorme og over halvparten av URTFs ønskede budsjett for samferdsel er fortsatt udekket, men Norge vil gjennom Nansen-programmet fortsette å gi til dette fondet og til Ukrainas gjenoppbygging i mange år. Alvoret i dette kan ikke vektlegges nok: energikomponenter og militære innsatsfaktorer skal fram og Ukrainas eksportvarer skal ut på verdensmarkedet. De kommer ikke dit de skal uten at infrastruktur er på plass, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noBilder


Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Veiåpning: Rv. 4 mellom Almenningsdelet og Lygnebakken på Hadeland2.7.2025 14:01:12 CEST | Pressemelding
Nå er utbedringen av strekningen mellom Almenningsdelet og Lyngebakken på Hadeland ferdig. Rv. 4 har fått breddeutvidelse og er nå en mer trafikksikker strekning. Veien er den siste av tre delstrekninger på Rv. 4 mellom Roa og Lynga.
Ny milepæl for innkreving av bompenger fra utenlandske kjøretøy2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Det er viktig for finansieringen av våre veier og for tilliten til hele bompengeordningen at vi får krevd inn bompenger også fra utenlandske kjøretøy. Det har imidlertid vært en utfordring å identifisere kjøretøy fra enkelte europeiske land. Fra 1. august vil regelverket være på plass for å kunne få dette til, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Samferdselsministeren klipte snor for ny E39 mellom Betna og Hestnes25.6.2025 13:42:11 CEST | Pressemelding
Onsdag 25. juni vart parsellen mellom Betna og Hestnes på E39 i Sør-Trøndelag opna av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Regjeringa vil starte arbeidet med riksvei 70 Fale bru25.6.2025 12:05:54 CEST | Pressemelding
Nå starter arbeidet med ny Fale bru på riksvei 70 i Møre og Romsdal. Prosjektet ble trukket fram som aktuelt for oppstart i 2025 i statsbudsjettet for 2025.
Norge får europeisk pris for trafikksikkerhet24.6.2025 15:18:51 CEST | Pressemelding
Den europeiske trafikksikkerhetsprisen for enestående fremgang innenfor veitrafikksikkerhet går i år til Norge. Norge er landet i Europa med færrest drepte i forhold til innbyggertallet, og tildeles prisen for vedvarende engasjement og imponerende resultater i arbeidet med å redde liv i trafikken. Det er den uavhengige europeiske trafikksikkerhetsorganisasjonen European Transport Safety Council (ETSC) som står bak prisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom