Er høsting av tang og tare en trussel mot fuglelivet?
En ny rapport viser at vi fortsatt har lite kunnskap om effektene av tang- og tarehøsting på sjøfugl og vadefugl i Norge

Kommersiell høsting av viltvoksende tang og tare er en viktig næring langs norskekysten. Tang og tare er et uunnværlig råstoff i en rekke industrier, fra matproduksjon og dyrefôr til legemidler og bioenergi.
I Norge er det i hovedsak grisetang og stortare som høstes industrielt. Grisetang vokser på beskyttede steder i den delen av fjæra som blir tørrlagt ved lavvann. Stortare vokser litt lengre ned i fjæresonen, fra 2-20 meters dyp. Her dannes store tareskoger, som huser et rikt antall arter.
Men til tross for at tang- og tarehøsting ble industrialisert allerede på 1970-tallet vet vi fortsatt lite om hvordan denne næringen påvirker marine økosystemer. I en ny rapport peker forskere på behovet for mer kunnskap om hvilke effekter dette har på sjøfugler og vadefugler.
Fuglene trenger mat og ro i hekkesesongen
Etterspørselen etter tang og tare øker både i Norge og internasjonalt. Langs norskekysten finner vi de største stortarebestandene i Europa.
Årlig høster vi om lag 56 millioner tonn stortare, det utgjør mindre enn 1% av den totale biomassen av stortare i Norge.
– Det høres jo ikke så mye ut. Men vi ser at tidspunktet for innhøsting sammenfaller med viktige perioder for sjøfugler. Taretråling kan dermed forstyrre fuglelivet i den mest sårbare perioden av året for sjøfugl og i verste fall påvirke mattilgangen, spesielt i områder med stor overlapp mellom høstingsområder og fuglekolonier, sier Nina Dehnhard, seniorforsker i NINA.
Gristetang utgjør et langt mindre volum, og høsting er mindre regulert enn taretråling. Vi mangler oppdaterte tall for hvor mye biomasse som finnes, og hvor grisetang som høstes årlig i Norge.
– Høsting av grisetang foregår i perioder hvor fuglelivet er spesielt sårbart. Vår, sommer og høst er kritiske perioder for trekk, hekking og myting for kystnære sjøfugl og vadefugler, som finner maten sin i tangbeltet. Selve tangskjæringen foregår på en måte som ikke bare fjerner plantematerialet, men trolig også snegler og krepsdyr som lever i tangen – de samme organismene som fuglene livnærer seg av, forklarer Dehnhard.
Spørreundersøkelse avdekker ønsker om bedre vern
Prosjektet avdekket også skepsis til tang- og tarehøsting blant ulike interessegrupper, inkludert yrkesfiskere, industri, NGOer og offentlig forvaltning.
– Vi ble litt overrasket over hvor tydelige resultatene fra spørreundersøkelsen var, sier Dehnhard. Flertallet av respondentene, uavhengig av interessegruppe, var imot tang- og taretråling. De uttrykte et ønske om forbud mot høsting i verneområder, og strengere regulering i perioder og områder som er viktige for sjøfugl og vadefugl.
Etterlyser økosystembasert forvaltning
Rapporten peker på flere kunnskapshull om effektene på tarehøsting på sjøfugler og vadefugler i Norge. Med så lite tilgjengelig kunnskap er det også vanskelig å gi konkrete anbefalinger om hva en bærekraftig høsting innebærer.
– Kystnære fugler sliter verden over. Med den naturkrisen vi nå står overfor er det viktig å forvalte kystområdene på en måte som tar hensyn til både økosystemene og menneskelig aktivitet som tang- og tarehøsting, sier Dehnhard.
Kontakter
Nina DehnhardSeniorforskerNINA
Tel:+47 413 52 042nina.dehnhard@nina.nowww.nina.no/Kontakt/Ansatte/Ansattinformasjon.aspxLenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Bli med på vinterens registreringer av store rovdyr21.11.2025 13:06:11 CET | Pressemelding
Snøen er kommet flere steder i landet og den gjør det enklere å oppdage spor etter de store rovdyrene gaupe, ulv og jerv. Hvis du ser rovdyrene, eller finner skit og hår fra dem, så kan du enkelt bidra i overvåkingen. Meld fra om observasjoner til en lokal rovviltkontakt i Statens naturoppsyn (SNO) eller via Skandobs.
Villsvinet holder stand i Norge13.11.2025 09:12:34 CET | Pressemelding
Antall villsvin i Norge er stabilt, til tross for at myndighetene ønsker å utrydde arten. Det viser ferske tall fra overvåkingen av villsvin.
Gjøkens hemmelighet er endelig avslørt31.10.2025 06:25:00 CET | Pressemelding
Hvordan klarer gjøken å lure andre fugler til å ruge fram egget den legger i reirene deres? Ved å gå gjennom gjøkens komplette arvemateriale, har NINA-forskere bidratt til å løse den 150 år gamle gåten.
Hva mener du som jeger om å bruke termiske hjelpemidler?27.10.2025 14:28:42 CET | Pressemelding
Termiske kikkerter, spottere og kikkertsikter er inne i varmen hos stadig flere jegere.
Vil gjøre det lettere for alle å restaurere natur13.10.2025 15:30:09 CEST | Pressemelding
Samarbeid mellom næringsliv, frivillige og forskere skal løfte naturrestaureringen i Norge til et nytt nivå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom