NRK innfører spareprogram
NRK innfører et spareprogram for å redusere kostnadene med 200 millioner kroner i 2025. Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen formidlet budskapet i et allmøte for alle ansatte fredag.

Fürst Haugen forteller at årsaken til at NRK må kutte kostnader neste år er sammensatt.
– Vi står i en tøff økonomisk situasjon, hvor kostnadene våre er for høye i forhold til inntektene. Det handler blant annet om dyrtiden som rammer oss og mange andre virksomheter, og at NRK de siste årene ikke er fullt ut kompensert for lønns- og prisvekst. Samtidig står vi foran en teknologisk transformasjon, hvor vi skal bytte ut hele kjerneteknologien vår. Dette er en stor og langsiktig investering, som vi må gjøre nå for å sikre fremtidig drift, sier hun.
Baseres på frivillighet
For å komme i mål med innsparingene, vil ledelsen i NRK bruke flere ulike virkemidler. Planene innebærer kutt i kostnader innenfor områder som reise, konsulentbruk, digitale tjenester, overtidsbruk og administrative utgifter.
Det er også bestemt at NRK skal redusere antall ansatte. Målet er å få til dette gjennom frivillighet.
– Vi skal redusere 70-90 årsverk i løpet av 2025, og ønsker å få det til gjennom frivillighet. Det innebærer at vi innfører ansettelsesstopp, lar være å erstatte medarbeidere som slutter eller pensjonerer seg, og at vi gir våre medarbeidere muligheten til å søke sluttpakke, sier Fürst Haugen.
Håper å skjerme tilbudet til publikum
Fürst Haugen forteller at NRK er svært opptatt av å verne om innholdstilbudet, og at de derfor er opptatt av å finne andre tiltak for å få ned kostnadene.
– Vi vil i størst mulig grad skjerme tilbudet vårt til publikum. Vi kommer derfor til å snu alle steiner for å finne andre måter å spare på. Her har vi med oss nyttige erfaringer fra kostnadskuttene vi foretok i 2023, og jeg har tro på at vi skal få til det. Men jeg kan ikke utelukke at innsparingene også vil kunne få konsekvenser for publikumstilbudet, sier hun.
Til tross for at dagens budskap til de ansatte i NRK er krevende, er kringkastingssjefen tydelig på at tiltakene er helt nødvendig for NRK.
– Vår oppgave er å levere på NRKs samfunnsoppdrag med de rammebetingelsene vi har fått. Dette spareprogrammet er nødvendig for å klare det, sier hun.
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder

Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Kevin Vågenes og Herman Flesvig er klare for jul: Se traileren til «Nissene i skjul»29.10.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
1. desember er det premiere på en helt ny julekalender på NRK, «Nissene i skjul», med Kevin Vågenes, Herman Flesvig og Mikkel Niva i hovedrollene.
Juorre – ærlige samtaler på lulesamisk27.10.2025 15:40:00 CET | Pressemelding
Frihet, fest og verden for dine føtter – NRK Sápmi lanserer videopodkasten «Juorre».
Her er årets masker i Maskorama17.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Lørdag 8. november er Maskorama tilbake med ny sesong. Nå kan NRK presentere årets masker.
Ny sesong av «Humoretaten» i januar15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
To sesonger med ukentlig sketsjehumor har truffet blink hos publikum. På nyåret vender «Humoretaten» tilbake på NRK med en ny sesong.
Metteson skal spille Henki Hauge Karlsen i ny NRK-serie14.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Skuespiller Sverre Breivik, også kjent som artisten Metteson, skal spille hovedrollen i dramaserien «Henki», om den første som stod frem som hivsmittet i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom