Mia Hundvin og Erik Solbakken skal lede Idrettsgallaen på NRK
Mia Hundvin og Erik Solbakken blir programledere for Idrettsgallaen på NRK 4. januar. Trondheim er vertsby for festen for andre år på rad.

– Endelig kan jeg ta i bruk ordene «skrekkblandet fryd» og «ydmyk», for det er akkurat slik jeg føler det med å lede Idrettsgallaen. Heldigvis skjer det sammen med en av Norges aller beste og morsomste programledere. Erik er den perfekte kombinasjonen av veldig proff, kvikk og naturlig programleder, så å lede Idrettsgallaen sammen med ham føles trygt og helt i min lett tøysete gate. Jeg gleder meg masse, sier Mia Hundvin.
Den tidligere håndballstjernen har jobbet innen TV-produksjon i en årrekke, men det er første gang hun står på scenen som programleder i et stort, direktesendt TV-show.
Erik Solbakken har mange års erfaring som programleder for ulike TV-kanaler. For NRK har han blant mye annet ledet store direktesendinger som MGP og ESC, og han var programleder for Idrettsgallaen i 2011 og 2017.
Også Solbakken har mange lovord om makkeren han skal stå på scenen med under den store idrettsfesten på nyåret.
– Sist gang Mia måtte levere på direkten med tusenvis av publikummere, var under VM-finalen mellom Norge og Frankrike i 1999. Da ble det gull, og Mia ble kåret til banens beste. Så dette tipper jeg går helt strålende, sier Erik Solbakken.
– Jeg er utrolig fornøyd med at vi har fått to av våre beste programledere til å hylle heltene i og bak idretten i året som gikk. For en idrettsfest dette blir, sier NRKs prosjektleder for Idrettsgallaen, Stian Malme.
Ellevilt år
2024 var et fantastisk idrettsår for Norge, med mye edelt metall fra blant annet OL og flere EM og VM.
– Vi skal feire nok et ellevilt år. Jeg liker ikke å sette idretter opp mot hverandre, men én ting er sikkert: Norge er ikke lenger en nasjon som kun presterer i vinteridretter og andre, i verdenssammenheng, litt mindre idretter. Idrettsnasjonen Norge er en forbaska heldiggris med utøvere som har etablert seg i toppen innenfor de aller største idrettene i verden, sier Hundvin.
Erik Solbakken gleder seg spesielt over de nye og til dels uventede stjernene som dukket opp i 2024.
– Vi har fått noen nye helter som helt sikkert vil prege årets prisutdeling. Det blir ordentlig kniving om prisene i år, konstaterer Solbakken.
Idrettsgalla for 24. gang
Mens Trondheim teller ned til Ski-VM som starter 26. februar, gjør byen seg klar til fest med 7000 publikummere i Trondheim Spektrum for andre år på rad. Idrettsgallaen har vært en årlig begivenhet siden 2002 og arrangeres i samarbeid mellom NRK, Norges idrettsforbund og Norsk Tipping.
Det skal deles ut priser i 12 kategorier. Blant dem er Årets navn, som stemmes fram av publikum, samt en hederspris. Nominasjonene blir annonsert av juryen før jul.
Hvilke artister som skal opptre på Idrettsgallaen, vil også bli kjent seinere.
Fakta om Idrettsgalla 2025
- Direktesending fra fra Trondheim Spektrum lørdag 4. januar kl. 19.50
- Arrangeres i samarbeid mellom NRK, Norges idrettsforbund og Norsk Tipping
- TV-produksjon: NRK Underholdning
- Programledere: Mia Hundvin og Erik Solbakken
- Prosjektleder: Stian Malme
Nøkkelord
Kontakter
Helene AmlieKommunikasjonsansvarlig
Tel:+47 951 00 299helene.amlie@nrk.noBilder


Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Påskefest i Stjernekamp med afterski og salmer16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Artistene skal få levere både fest og frelse i Stjernekamp på selveste påskeaften. Gjestedommere er Carina Dahl og Trygve Skaug.
Personlige historier og jodling i Stjernekamp10.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
På lørdag skal artistene i Stjernekamp synge låter de har valgt selv, med utgangspunkt i egne personlige historier. Og så har de lært å jodle av selveste Bjørn Tomren!
Calle Hellevang-Larsen går til NRK9.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Komiker og humorprofil Calle Hellevang-Larsen blir en del av NRKs humor-stall.
Møt deltakerne i Bakemesterskapet junior8.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For aller første gang skal Norges beste juniorbaker kåres. Åtte talentfulle barn mellom 10 og 13 år er klare for å bake så melspruten står for å vinne den gjeve bakekonkurransen på NRK.
Stjernekamp med lagduell i country, musikal og svensk pop3.4.2025 11:08:22 CEST | Pressemelding
På lørdag blir de seks gjenværende artistene i Stjernekamp delt opp i to lag som skal duellere i tre ulike sjangre. Gjestedommer er Norges ultimate entertainer 2020, Knut Marius Djupvik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom