Advarer mot falske produkter på Black Friday: 1 av 4 nordmenn vet ikke om de har kjøpt piratkopi
29.11.2024 07:00:00 CET | Farmasiet | Pressemelding
En ny undersøkelse viser at 3 av 10 har havnet på falske nettsider det siste året, og 1 av 4 er usikre på om varen de har kjøpt fra et utenlandsk nettsted er ekte. – Falske varer kan i verste fall inneholde giftstoffer som er skadelige, advarer Farmasiet og Patentstyret.

Black Friday er høysesong for netthandel, og allerede en måned før selve dagen har det florert med tilbud rettet mot shoppingglade nordmenn.
I undersøkelsen gjennomført av YouGov på vegne av Farmasiet, har nordmenn mye på ønskelisten. Øverst kommer klær, sko og tilbehør (27 prosent) og elektronikk (17 prosent), men mange planlegger også å kjøpe kosmetikk. 12 prosent skal handle sminke og parfyme, og like mange skal handle hudpleie og skjønnhetsprodukter.
– Folk burde være årvåkne på hvilke nettsider de handler fra, slik at man ikke ender opp med falske varer som faktisk kan være skadelige for deg. Dette gjelder spesielt falske skjønnhetsprodukter, legemidler, samt helsekost og kosttilskudd som vi enten påfører eller putter i kroppen, sier Stig Henning Pedersen, driftsleder og farmasøyt i Farmasiet.
Kunstig intelligens gjør falske nettsider mer troverdige
At det er lett å bli lurt på nettet kan respondentene i undersøkelsen bekrefte. Det siste året har hele 3 av 10 opplevd å havne på nettsider som de trodde var ekte, men som viste seg å være svindelsider.
Pressekontakt i Patentstyret, Vilde Brandtzæg Clausen, understreker at det har blitt vanskeligere å oppdage nettbutikker som selger falske varer.
– Tidligere var dårlig språk og enkel utforming klare tegn på falske nettbutikker. Med stadig nye digitale verktøy, som kunstig intelligens, har svindlere blitt mer profesjonelle, og nettsidene deres fremstår langt mer troverdige. Dette gjør det vanskeligere for forbrukere å skille ekte fra falsk.
Pris går foran sikkerhet
I undersøkelsen svarer 25 prosent at de er usikre på om varen de har kjøpt fra et utenlandsk nettsted de siste 12 månedene er original vare. Hele 40 prosent oppgir lav pris som hovedgrunnen til at de har valgt et produkt som kan være piratkopiert. Andre årsaker inkluderer større utvalg av merker (19 prosent), samt rask og/eller billig levering (16 prosent).
– I dagens økonomiske situasjon er det forståelig at mange er ekstra nøye på pris, men det er viktig å huske risikoen. Ved kjøp av falske varer vet man ikke hvem som har produsert produktet, eller hva det inneholder. Det er ikke verdt å risikere helsen for å spare noen kroner, advarer Stig Henning Pedersen.
Slik kan du oppdage en falsk vare
Frykten for helseskadelige stoffer, mangel på kvalitetskontroll og finansiering av organisert kriminalitet er det som topper listen over hva nordmenn bekymrer seg mest for, dersom de har kjøpt en piratkopi.
Brandtzæg Clausen har noen råd man burde være oppmerksom på ved netthandel for å unngå å kjøpe falske produkter.
– I dag blir alle mulige produkter piratkopiert, så forbrukere må i større grad være sin egen detektiv. Vurder alltid om prisen virker for god til å være sann. Sjekk andres erfaringer, vær oppmerksom på språklige feil, se om nettbutikken har kontaktinformasjon og få tips til å avsløre falske varer på Velgekte.no. Besøk også originalprodusentens nettsted for å finne en liste over autoriserte forhandlere, avslutter hun.
Nøkkelord
Kontakter
Stig Henning PedersenDriftsdirektør og farmasøytFarmasiet
Tel:416 74 483stighenning.pedersen@farmasiet.noOm undersøkelsen
Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i perioden 21. - 26. november gjennomført til sammen 1002 CAWI-intervjuer med personer i alderen 18+ år.
Om Farmasiet
Farmasiet Apotek er Norges største nettapotek, og holder til i Oslo og Vestby. Farmasiet har apotek- og driftskonsesjon fra Statens Legemiddelverk og er godkjent som nettapotek. Alle nettapotek må også ha apotekutsalg tilgjengelig for kunder. Apotekutsalget har besøksadresse Torvuttaket 26, 1540 Vestby. Lokalene er åpne kl. 09:00-16:00 mandag til fredag. Farmasiet tilpasser sitt lagerhold av reseptpliktige legemidler løpende etter etterspørsel.
Følg pressemeldinger fra Farmasiet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Farmasiet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Farmasiet
Viagra-rekord i desember15.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Samtidig som julefreden senket seg, skøyt salget av potensmidler til værs. – Aldri før har etterspørselen vært så høy, sier farmasøyt.
Lanserer digital fullmakt for reseptmedisiner: Skal gjøre hverdagen enklere for pasienter og pårørende26.11.2025 16:54:12 CET | Pressemelding
Den nasjonale helseportalen Helsenorge lanserer denne uken en digital løsning for fullmakt til reseptbelagte medisiner. Nettapoteket Farmasiet er første aktør som tilbyr løsningen til den norske befolkningen.
Skuffet over statsbudsjettet: Over halvparten av kvinner frykter overgangsalderen12.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Hetetokter, humørsvingninger og søvnproblemer – listen over negative assosiasjoner til overgangsalderen er lang, og over halvparten av kvinner fra 18 til 49 år gruer seg. – Nå er det på tide at kvinner skal føle seg mindre alene og bedre informert, sier kommunikasjonssjef i Farmasiet.
3 av 10 menn gruer seg til partneren kommer i overgangsalderen28.10.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Overgangsalderen er en naturlig og uunngåelig del av livet for halvparten av befolkningen. Samtidig viser nye tall at 32 prosent av menn ikke forstår hva det faktisk innebærer.
Solariumsskam: Nordmenn tar solarium i skjul1.9.2025 09:16:26 CEST | Pressemelding
Sommeren går mot slutten, og nå skal gløden og brunfargen opprettholdes. Nye tall viser at 1 av 4 unge voksne tar solarium jevnlig, men flere innrømmer at de helst ikke vil at noen skal vite det. – En utdatert og skummel vane, advarer farmasøyt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom