Slik skal Vegvesenet hindre full stopp på E18 ved Ørje i vinter
29.11.2024 13:00:43 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen har forberedt seg på krisesituasjoner ved store snøfall for å unngå en ny situasjon slik det var på E18 ved Ørje i fjor. Da stod trafikken bom fast i flere timer.

– Med erfaringene fra fjoråret, har vi gjort flere tiltak både fysisk på vegen og for å styrke overvåkingen, sier Nils Karbø, avdelingsdirektør for Drift og vedlikehold Øst i Statens vegvesen.
I fjor kom det første store snøfallet overraskende. Det var flere timer stans på E18 ved Ørje. Bergingsbiler og brøytebiler havnet i den samme køen og fikk ikke gjort jobben sin.
Mange trafikanter – tunge kjøretøy og privatbilister – var ikke forberedt. Bilister på sommerdekk hindret all framkommelighet.
Nødåpninger i midtrekkverket og kameraovervåking
– På en strekning på cirka fem kilometer på E18, mellom Statens vegvesens kontrollstasjon på Ørje og riksgrensa, har vi montert fem nødåpninger i midtrekkverket, sier Nils Karbø.
– Det gjør det mulig å slippe gjennom bergingsbiler, brøytebiler og nødetater, og for å ha større mulighet til å dirigere trafikken ved store snøfall og andre alvorlige hendelser.
Videre forteller Karbø at det fra denne vinteren er montert trafikkameraer med direkte forbindelse til Vegtrafikksentralen, slik at stans og hendelser i trafikken i dette området kan oppdages raskt og formidles fort ut til publikum.
I tillegg er det på motsatt side av vegen for kontrollstasjonen, etablert kjettingplass for tunge kjøretøy. Her kommer det også et webkamera som gir oversikt over trafikk- og kjøreforholdene på vegen.
Statens vegvesen har tungbilkontroller gjennom vinteren på kontrollstasjonen på Ørje. Her blir tungbiler inn i landet kontrollert om de er riktig skodd for kjøring på vinterføre, og om de har med kjettinger.
Å komme trygt fram på vinterføre er en dugnad
Tiltakene på Ørje skal være med på å forsterke den vanlige vinterdriften til Statens vegvesen.
– Vi skal sørge for at europa- og riksvegene blir brøytet, strødd og saltet så trafikantene kommer trygt fram. I tillegg har bilistene sammen med oss et ansvar for trygg ferdsel på vintervegene, understreker Karbø i Vegvesenet.
Problemene på Ørje i fjor oppstod fordi mange enda kjørte med sommerdekk da den først snøen kom.
Karbø minner om at sjåførene har ansvar for å ha riktig veggrep, hele året
– Sørg for å ha riktige og godkjente dekk. Hvis du i tillegg kjører etter forholdene og holder god avstand til forankjørende på vinterføre, bidrar du til at du og andre trafikanter kommer trygt fram i vinter.
– Er du i tvil om føreforholdene, følg med på værmeldingene, og last ned appen Vegvesen Trafikk, eller sjekk trafikkmeldingene på 175.no, tipser Nils Karbø til slutt.
Du kan også sjekke Webkamera på veiene | Statens vegvesen
--------------------------
Her kan du lese mer om hvordan Statens vegvesen drifter vintervegene:
Brøyting, strøing og salting | Statens vegvesen
Kontakter
Nils Audun KarbøAvdelingsdirektørStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:907 59 656nils.karbo@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder



Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Godt i gang med skredsikring på Skredestranda22.5.2026 12:57:02 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen er godt i gang med skredsikring på E39 Skredestranda i Stad kommune i Nordfjord.
Vegarbeid på E136 ved Førnessvingen i Vestnes kommune22.5.2026 12:49:23 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter i juni vegarbeid på E136 ved Førnessvingen, mellom Gjermundnes og Hjelvika i Vestnes kommune. Arbeidet skal pågå til desember 2026.
Lyser ut konkurranse om ny Fale bru i Sunndal22.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har lyst ut konkurransen om å bygge ny bru på Rv. 70 over elven Driva. Anslått kostnad er på 453 millioner kroner.
Brannøving i rv. 13 Fatlatunnelen21.5.2026 18:49:35 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, saman med nødetatane og Sivilforsvaret, fullskala brannvernøving i Fatlatunnelen tysdag 26. mai.
Statens vegvesen avslørte «postkassefirma»21.5.2026 12:53:21 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tilbakekalt alle transportløyvene til et transportselskap som kun var etablert i Norge med en postadresse, uten reell drift i landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom