NVE omgjør deler av vedtaket for ny kraftledning mellom Åfjord og Snilldal
Statnett får delvis medhold i deres klage om ekspropriasjon knyttet til kraftledningen mellom Åfjord og Snilldal i Trøndelag. Statnett får tillatelse til ekspropriasjon for den delen av søknaden som gjelder grunneiere og eventuelle andre rettighetshavere. Samtidig opprettholder NVE avslaget på søknaden om ekspropriasjon ovenfor reindrifta på Fosen.

I juni 2024 fikk Statnett tillatelse til enkelte mindre endringer for en ny 420 kV (kilovolts) kraftledning mellom Åfjord og Snilldal. Samtidig avslo NVE Statnetts søknad om ekspropriasjon. Statnett klaget inn avgjørelsen.
– Etter en grundig klagebehandling omgjør vi deler av vedtaket og gir Statnett tillatelse til ekspropriasjon for ny kraftledning. Men vi opprettholder vedtaket om avslag på ekspropriasjon ovenfor reindrifta på Fosen, sier Inga Nordberg, direktør i energi- og konsesjonsavdelingen.
Bakgrunn for saken - ekspropriasjonstillatelsen falt bort
Utgangspunktet for saken er at Statnett har gyldig konsesjon for kraftledningen, men mangler ekspropriasjonstillatelse.
I 2013 fikk Statnett konsesjon og ekspropriasjonstillatelse til å bygge og drive en ny kraftledning mellom Åfjord og Snilldal. Kraftledningen berører kommunene Åfjord, Indre Fosen og Orkland i Trøndelag. Fordi Statnett ikke begjærte skjønn innen ett år etter at tillatelsen ble gitt, falt ekspropriasjonstillatelsen bort. Statnett søkte derfor om ny ekspropriasjonstillatelse, og samtidig noen mindre endringer i konsesjonen.
Opprettholder vedtaket om avslag ovenfor reindrifta
I forbindelse med klagebehandlingen er det gjort en ny gjennomgang av saken. NVE kan ikke se at klagen fra Statnett inneholder ny informasjon som endrer den delen av vedtaket som omhandler reindrifta.
– Vi står ved vår vurdering om at den samlede belastningen for reindrifta og knapphet på arealer må veie tungt. Vi opprettholder derfor vårt avslag på ekspropriasjon ovenfor reindrifta på Fosen, sier Nordberg.
Det vil nå være opp til Energidepartementet å vurdere den delen av Statnetts klage som gjelder avslag på ekspropriasjon for reindrifta.
NVE omgjør sitt vedtak ovenfor andre grunneiere og rettighetshavere
NVE har også gjort en ny vurdering av ekspropriasjon ovenfor andre berørte grunneiere og rettighetshavere langs den om lag 67 kilometer lange kraftledningen. NVE omgjør den delen av vedtaket.
– Statnett fikk opprinnelig ekspropriasjonstillatelse i 2013. I klagebehandlingen har vi konkludert med at det ikke har skjedd vesentlige endringer i virkninger for de berørte grunneierne siden den gang. Derfor gjør vi om vedtaket for denne gruppen, sier Nordberg.
Nøkkelord
Kontakter
Ingrid MyrtveitSeksjonssjef
Tel:95 17 27 25inmy@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Samlet nettselskapenes områdestudier på PlanNett6.11.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Før sommeren ble nettselskapene bedt om å legge inn sine områdestudier på PlanNett.no. Nå er alle studiene lagt inn og dette markerer enda et viktig steg i arbeidet med å styrke kunnskapsgrunnlaget for energiplanlegging igjennom digitalisering av kraftsektoren.
NVE varsler avslag til Davvi vindkraftverk4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
NVE varsler avslag på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Søknaden avslås fordi prosjektet er plassert midt i et av Norges aller største villmarksområder. Området har også en særlig verdi for samisk kultur og tradisjonell bruk.
NVE gir Statnett overtredelsesgebyr på 500 000 kroner3.11.2025 11:54:35 CET | Pressemelding
Statnett SF får et overtredelsesgebyr på 500 000 kroner fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE). Bakgrunn for gebyret er at selskapet ikke har kartlagt hekkende rødlistet rovfugl i forkant av støyende arbeid ved bygging av Langerud koblingsstasjon i Vestby kommune.
NVE anbefaler en tidlig avslutning av elsertifikatordningen31.10.2025 10:25:40 CET | Pressemelding
NVE oversender i dag en utredning til Energidepartementet med anbefaling om å avslutte elsertifikatordningen tidligere enn planlagt.
Oransje og gult farenivå for jordskred og flom for deler av Østlandet23.10.2025 11:47:48 CEST | Pressemelding
NVE har sendt ut oransje og gult farevarsel for jord- og flomskred for deler av Østlandet fra fredag til lørdag morgen. Oransje farenivå er en alvorlig situasjon og kan føre til skader på veier og bebyggelse. Det varsles også fare for flom på gult nivå for store deler av området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom