Uno-X og Felleskjøpet inngår samarbeid om lading av elektriske lastebiler
Selskapene signerte tirsdag en intensjonsavtale om samarbeid rundt lading og bruk av elektriske lastebiler for leveranser til kunder av Felleskjøpet som er tilknyttet Reitan Retail.

– I Uno-X Mobility ønsker vi å ha den gule ledertrøya for elektrifisering av tungtransporten i Norge og Danmark. Derfor er jeg veldig glad for at Felleskjøpet har valgt nettopp oss som samarbeidspartner, sier Ole Robert Reitan, som er styreleder og eier av Uno-X Mobility.
– Intensjonsavtalen viser hvordan vi gjennom samarbeid med kunder kan skape løsninger som både er fremtidsrettede og verdiskapende, sier Reitan.
Konsernsjef i Felleskjøpet, Svenn Ivar Fure, sier avtalen innebærer et steg videre mot framtidens transport i Felleskjøpet.
– Reduksjon av utslipp er viktig for Felleskjøpet, og transport er en stor del av våre utslipp. Denne intensjonsavtalen vil være en viktig bidragsyter til at Felleskjøpet når sine mål om klimagassutslipp i årene framover, sier Fure.
Hovedelementene i intensjonsavtalen handler om følgende:
- Felleskjøpet vil levere kraftfôr til produsenter tilknyttet Norsk Kylling med elektriske lastebiler.
- Det skal jobbes for å etablere lading for tungtransport ved Felleskjøpets anlegg på Skansen i Trondheim.
- Felleskjøpet inngår avtale om lading på Uno-X sine lynladestasjoner landet rundt.
Videre er det i avtalen enighet om at Felleskjøpet og Uno-X skal samarbeide om videre utrulling av ladenettverk for tungtransport i Norge. Det skal også utredes muligheter for å benytte elektriske lastebiler på transport av matmel fra Norgesmøllenes produksjonsanlegg til Mesterbakerens bakerier, samt ved distribusjon av ferske bakervarer fra Mesterbakeren til REMA 1000–butikker.
Tirsdag var Felleskjøpets første elektriske lastebil en, Volvo FH Electric, til stede da Uno-X åpnet sitt store anlegg for lading av tungtransport på Alfaset i Oslo. Den første elektriske lastebilen til Felleskjøpet ble realisert etter avgjørende støtte fra Enova. Den har vært i trafikk fra februar 2023 og har til nå, uten lokale utslipp, distribuert 9500 tonn kraftfôr til kunder i Trøndelag, og transportert 7000 tonn korn i retur til Felleskjøpets fabrikker i Trondheim og Steinkjer.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder


Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 20,5 milliarder i 2023 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av rundt 37 500 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri med omsetningsvekst i tredje kvartal29.10.2025 12:50:36 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri leverer omsetningsvekst på 5,5 prosent i tredje kvartal. Driftsresultat før avskrivinger (EBITDA) er 10 millioner kroner i tredje kvartal. Hittil i år øker EBITDA med 105 millioner kroner, til 668 millioner kroner.
Dette er de fem superfinalistene til Landbrukets bærekraftpris23.10.2025 11:30:27 CEST | Pressemelding
Over 550 kandidater ble nominert til Landbrukets bærekraftpris 2025. Nå har juryen plukket ut fem superfinalister – bønder som på hver sin måte viser vei mot et mer bærekraftig landbruk. En av dem stikker snart av med 100 000 kroner og den gjeve prisen.
Felleskjøpets kjeledress er tilbake – med bedre passform, mer komfort og økt synlighet16.10.2025 08:12:30 CEST | Pressemelding
Etterlengtet og oppgradert: Nå er Felleskjøpets klassiske kjeledress tilbake i butikk. Den nye dressen er skreddersydd for dagens arbeidsliv.
Flere nordmenn spiser bygg – og det trengs som aldri før14.10.2025 12:14:28 CEST | Pressemelding
Årets byggavling kan bli den største som noen gang er registrert i Norge. Samtidig viser ferske tall at interessen for bygg også vokser på norske kjøkken.
Fjøsnissebrusen er reddet – norske bringebær sikrer julestemningen9.10.2025 07:13:40 CEST | Pressemelding
Felleskjøpets julebrus står likevel ikke i fare. Etter en periode med stor usikkerhet, der mangelen på norske bringebær truet årets produksjon, er brusen nå sikret.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom