Kampen mot pukkellaks må intensiveres
NJFF krever at myndighetene intensiverer innsatsen i kampen mot pukkellaks. Forvaltningen mangler fortsatt kunnskap om skadeeffekter. Utviklingen er skremmende, men vi ser at innsatsen hjelper.
Det offentlige har tidligere tatt ansvar ved andre trusler mot villaksen som sur nedbør og lakseparasitten Gyrodactylus salaris. Nå er det behov for at det offentlige tar tilsvarende ansvar for å finansiere forskning og tiltak for bekjempelse av den uønskede stillehavs-laksen.
Trenger ny handlingsplan
Problemet med oppvandrende pukkellaks må kartlegges videre, med sikte på å iverksette effektive tiltak og å utarbeide en ny langsiktig handlingsplan. Handlingsplanen må beskrive mottiltak for å redde den atlantiske villaksen i elvene våre, og den må vise hvordan det offentlige tar sitt ansvar for framdrift og resultater.
Ansvaret må flyttet fra frivillige til det offentlige
Bekjempelse av pukkellaks er en nasjonal oppgave. Selv om det overordnede ansvaret for utfisking av pukkellaks ligger hos det offentlige, ivaretas ansvaret for den praktiske gjennomføringen i stor grad fortsatt av frivillige. Dette ansvaret må flyttes fra frivillige til det offentlige. Det må etableres flere feller, og finansieringen av felledriften må være tilstrekkelig og forutsigbar.
Norge har et internasjonalt ansvar for å ivareta den rødlistede atlantiske villaksen. Bekjemper vi ikke pukkellaksen dør villaksen. Dette er statens ansvar.
Kontakter
Line Lillebø OsfossInformasjonssjefNJFF
Tel:99270014line.lillebo.osfoss@njff.noØyvind FjeldsethFagrådgiver
Tel:97 19 32 87o.f@njff.noOm oss
Norges Jeger- og Fiskerforbund er den eneste landsdekkende interesseorganisasjon for jegere og fiskere i Norge. Vi er en partipolitisk nøytral organisasjon, men har et sterkt jakt-, fiske-, og naturpolitisk engasjement i mange saker.
Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Positiv utvikling for sjøørreten i Østfold17.12.2024 12:12:48 CET | Pressemelding
Det er nå registrert 60 bekker og mindre elver der sjøørreten trives godt, viser en ny rapport fra Norges Jeger- og Fiskerforbund Østfold (NJFF Østfold).
Luseøkning i nord9.12.2024 17:45:06 CET | Pressemelding
Norges Jeger- og Fiskerforbund sier det er dramatisk, men ikke uventet.
Resolusjon om Oslofjorden27.11.2024 20:12:25 CET | Debattinnlegg
Bærekraftige tiltak for en levende fjord og et aktivt fritidsfiske. Oslofjorden er Norges kanskje viktigste friluftsområde.
Sett krav til oppdrettsnæringen25.11.2024 15:17:51 CET | Kronikk
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) er dypt bekymret for villaksens fremtid i Norge. Den alvorlige situasjonen villaksen og sjøørreten står overfor skyldes flere tiår med manglende krav til oppdrettsnæringen.
NJFF med alternative områder for fiskeforbud6.11.2024 14:40:08 CET | Pressemelding
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) har ovenfor Fiskeridepartementet presentert alternative nullfiskeområder i Oslofjorden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom