Elbil som firmabil: Elbilforeningen hjelper med å få skattepenger tilbake
75 000 arbeidstakere med firmabil kan ha betalt opp mot to milliarder for mye i skatt de siste årene. Er du en av dem, kan du få hjelp til å få skattepenger tilbake.

Da debatten om firmabilbeskatning raste i 2022, skrev elbil.no om elbilisten Emil Follerås-Lysø, som fikk en kraftig skatteøkning som følge av endrede regler for elbiler.
Nå har Emil fått medhold hos Skatteetaten i at han hadde betalt for mye skatt for 2023. Skatten hans var beregnet nesten dobbelt så høy som de reelle kostnadene. Gjennom å korrigere skatteberegningen manuelt, fikk Emil Follerås-Lysø redusert skatten med 26 000 kroner.
Det er Norges bilbransjeforbund (NBF) som har bistått Emil med saken. Både NBF og Elbilforeningen mener firmabilbeskatningen gjør at særlig elbilister overbeskattes for privat bruk.
– Kjører du firmabil og skattes for privat bruk, kan også du ha rett på redusert skatt, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Dette er penger man kan få tilbake på skatten for skatteåret 2023, selv om ligning er levert og skatteoppgjøret ferdig.
Firmabil beskattes som en fordel, men elbil koster mindre i bruk enn det en bensin- og firmabil gjør.
Det er helt åpenbart at verdien av fordelen ved å ha elbil som firmabil er satt for høyt, sier Bu.
I dag er skattereglene like, uavhengig om du har forurensende eller elektrisk firmabil. Man skatter blant annet av fordelen ved at arbeidsgiver betaler for dyrt drivstoff. Drivstoffet for en fossilbil er som kjent mye dyrere enn strøm er for en elbil. Elbilister betaler med andre ord skatt for en fordel de ikke får.
Lang kamp for å endre håpløse skatteregler
–Vi har snakket for døve ører i flere år, så dette medholdet i en enkeltsak fra Skatteetaten betyr mye. Det burde få politikerne til å våkne og lage mer rimelige skatteregler, sier Bu.
Det motsatte skjedde. I statsbudsjettet for 2023 økte regjeringen firmabilbeskatningen for privat bruk av elektrisk firmabil. Konsekvensen har blitt at de som har valgt en elektrisk firmabil overbeskattes.
– Ved å behandle en elbil som om den var en fossilbil med tilhørende dyrt drivstoff, skatter man så hardt at folk i verste fall velger å kjøre fossil firmabil, sier generalsekretær Christina Bu i Norsk elbilforening.
Send oss en e-post om du vil ha bistand
Elbilforeningen tilbyr nå medlemmer informasjon om hvordan de kan justere skatteligningen sin manuelt.
– Det gjelder deg som har elbil som firmabilordning og blir fordelsbeskattet for privat bruk, sier Bu.
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Bilder

Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 14 lokalforeninger og over 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Ny milepæl nådd i fellesferien: Nå er det over 10 000 hurtigladere i Norge!9.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uka ble det klart at Norge har nådd en ny elektrisk milepæl – med over 10 000 hurtigladere fordelt over hele landet.
Null problem å trekke tungt med elbilen4.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Har du elbil med god basisrekkevidde som hurtiglader raskt, er det ikke noe problem å bruke den til å trekke tungt i sommer. – Det gjelder uansett om du skal trekke en stor varehenger eller campingvogn, sier Ståle Frydenlund, seniorrådgiver og testansvarlig i Norsk elbilforening.
Her er sommerens ti mest populære ladestasjoner3.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elbilforeningen har laget liste over sommerens mest populære ladestasjoner. – Denne viser at folk vil kombinere lading med å gjøre noe hyggelig og nyttig, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Tesla Model Y gruser konkurrentene1.7.2025 11:10:47 CEST | Pressemelding
– Dette er en maktdemonstrasjon av Tesla. Etter så mye uro rundt eier og frontfigur Elon Musk, klarer de å få til dette resultatet. Det er imponerende, sier Erik Lorentzen, fagsjef i Elbilforeningen.
- Kortbetaling er like viktig på Dombås som på Hamar26.6.2025 15:27:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil ikke oppfylle vedtaket med krav om ettermontering av kortbetaling på eksisterende ladere, men kommer med en dårligere løsning i 2027.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom