Sigurd Lies komplette kammermusikk ute i dag
I dag slippes Sigurd Lies komplette kammermusikk på Simax. Sigurd Lie har lenge vært en glemt juvel i norsk musikkhistorie, men har de senere årene fått ny oppmerksomhet, og nå er endelig hans komplette kammermusikkverk tilgjengelig, innspilt med noen av Norges fremste musikere, Jonas Båtstrand, Jørn Fossheim, Lars Lunde, Kjell Åge Stoveland og Ariel De Wolf.

Sigurd Lie (1871-1904) var en norsk komponist og fiolinist født inn i en musikalsk familie i Drammen, som etter kort tid flyttet til Kristiansand hvor han vokste opp. Hans far, Frederik Gill Lie, var en aktiv skikkelse i byens musikkliv og ledet kor og en vokalkvartett. Sigurd viste tidlig musikalske talenter, og fikk undervisning i fiolin og klaver. Etter realartium ved Katedralskolen i Kristiania, begynte han med universitetsstudier, men parallelt studerte han musikk ved Lindemans Musikkskole. Han valgte til slutt å satse fullt på musikken og dro til Leipzig for videre studier.
I Leipzig studerte Sigurd komposisjon under Carl Reinecke og kontrapunkt med Wilhelm Rust, og i løpet av studietiden komponerte han flere verk, blant annet en strykekvartett og en klaverkvintett. Etter studiene jobbet han som fiolinist i Norge og fortsatte å komponere. Hans mest kjente verk fra denne perioden er hans Klaverkvintett, som ble godt mottatt av både kritikere og publikum.
I tillegg til å komponere jobbet Sigurd som fiolinist og dirigent. Hans helse var imidlertid et vedvarende problem, da han led av lungetuberkulose, som stadig påvirket hans evne til å arbeide. Tross dette komponerte han flere betydelige verk, inkludert en symfoni og en rekke sanger. Sigurd Lie døde tidlig, bare 33 år gammel, men hans musikk og bidrag til norsk musikkhistorie lever videre.
Jørn Fossheim forteller:
Det er gledelig at Sigurd Lies musikk ser ut til å få nytt liv i våre dager. Symfonien, flere av de andre orkesterverkene og samtlige sanger foreligger allerede på CD. Denne innspillingen av hans samlede kammermusikk føyer seg til her, og det er å håpe at alt dette kan være til inspirasjon for musikere og arrangører til å sette Sigurd Lies verker på konsertprogrammer i fremtiden.

Jonas Båtstrand er utdannet ved Norges Musikkhøgskole, og ved Guildhall School of Music and Drama i London. Han har også studert med Zakhar Bron, Camilla Wicks og Miguel Negri, og spilt for mestere som Ruggiero Ricci og Yehudi Menhuin. Han har vunnet flere priser, bant annet æresprisen i Sparre Olsen-konkurransen. Båtstrand er særlig opptatt av å ivareta og formidle musikk fra fra den norske «gullalderen», og har gjort en rekke CD-innspillinger av ikke tidligere innspilt norsk repertoar.
Lars Lunde har sin udtannelse fra Østlandets Musikkonservatorium, Rogaland Musikkonservatorium og konservatoriet i Bologna, Italia. I årene 2003-2006 hadde han stillingen som landsdelsmusiker i Harstad, og fra 2006 er han fast ansatt i Kristiansand Symfoniorkester.
Kjell Åge Stoveland er utdannet ved konservatoriet i Kristiansand og Norges Musikkhøgskole. Han har bred erfaring som orkester- og kammermusiker, og har medvirket i en rekke plateinnspillinger og TV-produksjoner. Stoveland er i dag ansatt som alternerende solobratsjist i Kristiansand Symfoniorkester.
Ariel de Wolf er født i San Francisco, USA. Hun har sin utdannelse fra The Juilliard School of Music, New York, hvor studerte under professor Harvey Shapiro og Felix Galamir. Her mottok hun i 2001 sin Masters of Music Degree. Siden 2010 er Ariel de Wolf solocellist i Kristiansand Symfoniorkester.
Jørn Fossheim studerte klaver i Oslo, og orkesterdireksjon i St. Petersburg. I dag virker han parallelt som pianist og dirigent. Han debuterte som pianist i Oslo i 2005, og var fra 2012 ansatt som 1. kapellmester på Statsoperaen i Karelia, deretter som sjefdirigent ved Statsoperaen i Buryatia i Russland. Fossheim er sterkt opptatt av den norske klassiske musikkarven, og har i en årrekke arbeidet med noteutgaver av norsk musikk. Han har også bak seg flere CD-utgivelser, både som solist, kammermusiker og dirigent.
Nøkkelord
Kontakter
Jade Marie HasselgårdLabel Manager / A&R / Promotion
Hubro / Odin / Heilo / Simax
Bilder
Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
MOJNA presenterer vakre lydlandskap på albumet Mareld10.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
MOJNA kombinerer nyskrevet musikk med kontrapunktiske fragmenter og improvisasjon i sin kreative tolkning av nordisk folkemusikk. Med fingerstyle-gitar, hardingfele og klarinett/bassklarinett skaper de et særegent lydlandskap som har blitt deres signatur.
Norwegian and Swedish folk music trio MOJNA releases their new album Mareld10.10.2025 08:30:00 CEST | Press release
MOJNA blends newly composed music with contrapuntal fragments and improvisation in their inventive take on Nordic folk music. Featuring fingerstyle guitar, Hardanger fiddle, and clarinet/bass clarinet, they create a distinctive sound that has become their signature.
Pianist Liv Glaser feirer 90 år med nytt album10.10.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
23. september 2025 fylte den folkekjære pianisten Liv Glaser 90 år. Når hun samme høst -65 år etter sin debutkonsert - gir ut en ny innspilling, er det litt av en begivenhet.
Trond Kallevåg slipper "The Boat Song" – en lavmælt og drømmende reise mot albumet Minnesota3.10.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
På et høstkaldt Træna i 2024 satt Trond Kallevåg omgitt av vind, stillhet – og en bunke sort-hvitt-fotografier. En glemt søskenhistorie, et gammelt kamera, og et liv levd på avstand ble utgangspunktet for The Boat Song – andre singel fra Kallevågs kommende album Minnesota.
Trond Kallevåg releases The Boat Song – a lyrical journey leading up to the album Minnesota3.10.2025 09:05:00 CEST | Press release
On the remote island of Træna in Northern Norway, surrounded by wind and sea, guitarist and composer Trond Kallevåg stumbled upon a series of haunting black-and-white photographs — and a forgotten story between two siblings who never met.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom