Så enkelt unngår du fellene ved EU-kontroll
22.11.2024 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
Glemmer du dette utstyret, blir ikke bilen godkjent på EU-kontroll. For elbil og ladbar hybrid er det viktig å huske én ekstra ting.

- Ved å gjøre noen enkle grep kan du spare tid og penger og få bilen lettere gjennom EU-kontrollen, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
- Virker lysene?
EU-kontrollen, eller periodisk kjøretøykontroll, er en kontroll av bilens miljø- og sikkerhetssystemer. Om bilen har rust i bærende konstruksjoner eller høye utslipp, blir den ikke godkjent. Det gjør den heller ikke om den mangler viktig sikkerhetsutstyr.
- Derfor er det viktig å sjekke at du har med gul vest, varseltrekant og den løse ladekabelen til elbilen eller til den ladbare hybriden når du skal på kontroll. Ta også en runde rundt bilen å se over at alle lys virker som de skal. Med litt innsats slipper du å måtte vise bilen på nytt fordi du har fått en mangel som egentlig er helt unødvendig, forklarer Svendsen.
Han sier at det er mange som kan unngå feil og spare både tid og penger på å bruke noen få minutter på å gå over bilen før den skal på kontroll.
Ingen tilstandsrapport
Er du på jakt etter en bruktbil er det mange selgere som fremhever at bilen er EU-godkjent i salgsannonsen. Men en EU-kontroll er ikke en tilstandsrapport.
- En EU-kontroll går ikke inn på bilens tekniske tilstand. Den sier noe om at bilen oppfyller visse krav til sikkerhet og miljø, sier Svendsen. - Vi NAF advarer mot å bruke EU-kontrollen som en tilstandsrapport.
Biler kan bli godkjent på en EU-kontroll med betydelige mekaniske og kosmetiske feil. Så lenge rustangrepet ikke påvirker bilens bærende konstruksjoner og utgjør en fare for sikkerheten vil bilen passere. Det samme gjelder dersom bilen har en alvorlig mekanisk feil.
- Det er selvsagt ikke noen ulempe om bilen nylig er godkjent i en EU-kontroll, men du får en mye grundigere vurdering av om bilen er et trygt bilkjøp gjennom en uavhengig tilstandsrapport, sier Svendsen.
Faktaboks
Dette bør du sjekke før du skal på EU-kontroll
-
Sjekk at du har refleksvest, varseltrekant, vognkort og ladekabel (gjelder elbiler og ladbare hybrider) i bilen.
-
Sjekk at alle lys virker som de skal.
-
Sjekk vinduspusserne og at vindusspyleren virker. Etterfyll spylervæske.
-
Se etter at alle hjulbolter er på plass.
-
Fjern hundebur og andre gjenstander som gjør jobben til kontrollørene vanskelig.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Harry SvendsenRådgiver
Tel:+47 934 47 754janharry.svendsen@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Trafikken økte ikke etter avgiftskutt7.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har sammenliknet trafikken på 10 ulike målepunkter fordelt over hele Norge for april til og med juli 2025 og 2026. – Bensin og diesel har vært billigere, men folk har ikke kjørt mer, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: – Ikke lad elbilen i tordenvær30.7.2026 13:57:54 CEST | Pressemelding
Det er sendt ut gult farevarsel for lyn over store deler av Østlandet torsdag kveld og natt til fredag. – Ikke ha elbilen koblet til ladestasjonen når det tordner, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Pass deg for kilometersmellen28.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En sommer er over og med den bilturer i Norge og utlandet. - Mange går på en smell etter sommeren når de oppdager hvor mye bilen har vært brukt. Det kan få stor betydning for forsikring og leasingavtaler, advarer NAF.
NAF advarer: – Ikke ha beina på dashbordet23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
For mange betyr sommerferien lange bilturer. Mange slapper av ved å legge beina på dashbordet. - Ikke gjør det, sier NAF.
NAF frykter ny økning i drivstoffprisene20.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Oljeprisene stiger igjen etter nye kamphandlinger i Midtøsten. Det skaper ny bekymring for drivstoffprisene. – Vi er urolige for at prisene stiger igjen, og at det blir en kraftig smell for bilistene når det midlertidige avgiftskuttet opphører, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom