Fremtind

Første snøfall ga dobling av bilskader i fjor – ber bilistene kjøre etter forholdene

Del

Nå er det meldt om snøbyger flere steder i landet, og da er det viktig å kjøre pent. I fjor fikk Fremtind meldt dobbelt så mange bilskader som normalt da årets første snøfall skapte kaos.

I fjor slet bilistene med utforkjøringer og sammenstøt, og mange trengte redningshjelp. Foto: Fremtind
I fjor slet bilistene med utforkjøringer og sammenstøt, og mange trengte redningshjelp. Foto: Fremtind

– Dette ser vi hvert eneste år. Når første snøfall kommer, registrerer vi alltid mange bilskader som kunne vært unngått, sier Therese Hofstad-Nielsen, som er skadeforebygger i Fremtind.  

Bare til Fremtind ble det meldt inn over 850 bilskader i tiknytning til snøværet mandag 30. oktober i 2023. Det er langt mer enn normalt. Bilistene slet med utforkjøringer, sammenstøt og trengte redningshjelp, viser skadetallene.  

– Husk at det er ditt ansvar som bilist å ha tilstrekkelig veigrep i forhold til føre. I flere av bilskadene vi registrerer, ser vi at sjåføren har hatt mulighet til å forberede seg bedre for å forebygge skader, advarer skadeforebyggeren.  

Bilister som kjører uten tilstrekkelig veigrep i forhold til føre risikerer en reaksjon fra politiet, i form av en anmeldelse. En videre konsekvens kan være at også forsikringsselskapet mener du har opptrådt grovt uaktsomt. Da risikerer du å få mindre igjen på forsikringen.    

15 prosent har utsatt dekkskifte 
I en landsdekkende undersøkelse, som Respons Analyse har utført på vegne av Fremtind, svarer 15 prosent av bilistene at de har utsatt skiftet til vinterdekk de siste fem årene, slik at bilen enten måtte stå eller at de måtte kjøre på vinterføre med sommerdekk. Det tilsvarer over 550 000 nordmenn. Blant aldersgruppen mellom 18 og 34 år er det 22 prosent som svarer dette.    

Det er flest i Nord-Norge som oppgir dette, med 25 prosent. Det er færrest på Vestlandet, med 8 prosent.  
– Hvis vi bruker sommerdekk på vinterføre, blir bremselengden dobbelt så lang. Så skift dekk i tide – eller la bilen stå, oppfordrer Hofstad-Nielsen.   

Skadeforebyggerens sjekkliste for vinterdekk  
Her er hva du bør tenke på:  

  • Sjekk alder og kvalitet på dekkene dine  

  • Etter tre år, sjekk mønsterdybden  

  • Etter fem år, vurder nye dekk  

  • Bruk fagfolk hvis du er usikker på dekkskift  

  • Pass på å overholde fristen for å bytte til vinterdekk  

Flere funn fra undersøkelsen:  

  • 43 prosent nordmenn oppgir at de skifter dekk selv. Det tilsvarer 1,8 millioner nordmenn.   

  • 26 prosent har dekkene sine oppbevart på et dekkhotell og bruker deres skiftetjeneste, mens 14 prosent bestiller tid for dekkskifte hos et verksted eller en bilforhandler.  

  • Ser man på geografisk fordeling, skiller Oslo og Akershus seg ut ved at bare 28 prosent av innbyggerne i dette området skifter dekkene selv. Innlandet (59 prosent) og Troms og Finnmark (65 prosent) har den høyeste andelen som skifter dekkene selv.  

Undersøkelsen er gjennomført av Respons Analyse på oppdrag for Fremtind Forsikring i uke 39, 2024. Utvalget er landsrepresentativt og består av 1011 respondenter fra 18 år.   

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Kvinne ute i snøvær, kledd i vinterklær, med biler i bakgrunnen.
Therese Hofstad-Nielsen, skadeforebygger i Fremtind
Last ned bilde
En bulkete bil på en snødekt parkeringsplass.
Bulket bil. Foto Fremtind
Last ned bilde
Glatt føre Foto Fremtind
Glatt føre Foto Fremtind
Last ned bilde

Om Fremtind

Fremtind – størst på forsikring i bank

Vi er eid av SpareBank 1 Gruppen, DNB og Eika-Gruppen, og er et av Norges største forsikringsselskap.

Vår oppgave er å hjelpe og motivere deg til å ta vare på deg selv, tingene dine og de du er glad i, og vi skal være der når det trengs. Vi jobber med å finne nye og smarte løsninger, som gjør hverdagen din enklere og tryggere.

AutoSync er et datterselskap av Fremtind. De utsteder bombrikker til kjøretøy og krever inn penger for bompasseringen. Ønsker du å komme i kontakt med Autosync, finner du kontaktinformasjon her.

Følg pressemeldinger fra Fremtind

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fremtind på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Fremtind

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye