Colombia sier nei til barneekteskap
Den nye loven hever alderen for ekteskap fra 14 til 18 år og skal dermed få slutt på en skadelig praksis.

Etter 17 års kamp fra flere barnerettighetsorganisasjoner har Colombia vedtatt en historisk lov som forbyr barneekteskap. Loven lukker et 137 år gammelt smutthull som tillot jenter helt ned i 14-årsalderen å gifte seg med foreldrenes samtykke, skriver The Guardian.
Generalsekretær i Plan International Norge, Kari Helene Partapuoli sier at lovendringen er et resultat av et langt og godt samarbeid:
– Plan International har sammen med flere andre barnerettighetsorganisasjoner jobbet for å få gjennom denne loven i Colombia.
Barneekteskap er tett knyttet til fattigdom, kjønnsdiskriminering, tradisjon og svake rettigheter for jenter.
Alvorlige konsekvenser
Barn som gifter seg, står i større fare for tidlig graviditet, dødelige komplikasjoner under fødsel, frafall fra skolen og vold i hjemmet.
– Barneekteskap er en krenkelse av barns grunnleggende rettigheter, og denne loven gir håp om å få slutt på en praksis som har skadet generasjoner, sier Partapuoli.
Norge avskaffet barneekteskap i 2018
Frem til lovendringen kunne mindreårige i Colombia gifte seg med foreldrenes samtykke. Dette har ført til at én av fire jenter er gift før fylte 18 år. Til sammenligning hevet Norge minstealderen for ekteskap fra 16 til 18 år så sent som i 2018.
– Det er en påminnelse om at arbeidet for barns rettigheter også er viktig her hjemme, sier Partapuoli.
Lovendringen i Colombia er et viktig skritt fremover, men det er fortsatt mye arbeid som gjenstår.
– Holdningsendringer og konkrete tiltak må til for at jenter skal kunne velge sin egen fremtid, fri fra tvang og diskriminering, avslutter Partapuoli.
Nøkkelord
Kontakter
Anette von OstenCommunications AdvisorPlan International Norge
Tel:95873950anette.vonosten@plan-norge.noOm oss
Plan International er en global barnerettighetsorganisasjon som jobber for at alle barn skal ha like muligheter. Men der barn ikke har det bra, har jenter det ofte verst. Derfor setter Plan jenter først. Vi jobber i mer enn 80 land og driver prosjekter i 67.000 lokalsamfunn verden over.
Følg pressemeldinger fra Plan International Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Plan International Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Plan International Norge
Gaza: Halvparten av barna ønsker ikke lenger å leve21.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Over én million barn i Gaza trenger akutt psykisk helsehjelp etter halvannet år med krig. Frykten for å dø preger hverdagen deres, og en ny rapport viser at halvparten av barna ikke lenger ønsker å leve.
Klimakrisen presser jenter til å bytte sex mot mat12.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Klimaendringer forverrer sult og vannmangel i Sahel-regionen i Afrika og tvinger unge jenter til ekstreme valg for å overleve, viser en ny rapport fra Plan International.
50 millioner jenter utsatt for seksuelle overgrep – færre får hjelp7.3.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
En ny rapport lansert i anledning kvinnedagen avdekker en brutal virkelighet for jenter og kvinner. Millioner utsettes for kjønnsbasert vold og står uten beskyttelse, samtidig som livsviktig bistand kuttes.
Tre år med krig i Ukraina: Stadig flere 10-åringer kan verken lese eller skrive23.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Millioner av barn har mistet år med skolegang på grunn av krig og pandemi. Mange utvikler talevansker, strever med å lese og skrive og får store psykiske problemer som følge av traumer og isolasjon.
– Minst 18 millioner jenter kan miste skolegang19.2.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
USAs bistandsfrys og angrep på jenters rettigheter er dramatisk, men problemet er langt større og begynte lenge før 20. januar, sier Kari Helene Partapuoli, generalsekretær i Plan International Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom