Avslår konsesjonssøknad for Bronkemoen solkraftverk
18.11.2024 13:01:11 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
NVE avslår konsesjonssøknad for Bronkemoen solkraftverk i Elverum kommune. Årsaken til avslaget er negative konsekvenser for naturmangfold, kulturminner og friluftsliv.

Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har avslått konsesjonssøknaden for Bronkemoen solkraftverk. Det var Bronkemoen Solcellekraftverk AS som ønsket å bygge solkraftverket i Elverum kommune i Innlandet fylke. Bronkemoen solkraftverk ville hatt en årlig forventet strømproduksjon på i underkant av 14 GWh.
− I denne saken har vi konkludert med et avslag av hensyn til negative konsekvenser for naturmangfold, kulturminner og friluftsliv, sier seksjonssjef Ann Myhrer Østenby.
Påvirkning på truet naturtype
Bronkemoen solkraftverk ville hatt et samlet arealbeslag på 226 dekar. I vurderingen har NVE lagt særlig vekt på virkningene solkraftverket ville fått på naturtypen rik sandfuruskog.
Naturtypen er i dag vurdert som nær truet på rødlista og er et leveområde for en rekke rødlistede arter.
Solkraftverket ville også hatt negative virkninger for kulturminner. Tiltaket var i direkte konflikt med et tjuetalls kullgroper fra jernalderen/middelalderen. I tillegg ville et område med friluftslivsverdier bli påvirket negativt.
- I våre vurderinger veier vi de positive konsekvensene av en utbygging opp mot de negative effektene. I dette konkrete prosjektet veier ikke fordelene opp for ulempene, sier Østenby.
Dersom vedtaket til NVE blir påklaget, vil klagen oversendes til Energidepartementet for endelig avgjørelse.
Det er i dag åtte bakkemonterte solkraftverk som NVE har gitt tillatelse til etter energiloven. Trykk her for en oversikt over konsesjonsgitte solkraftverk og solkraftverk under planlegging.
NVE ga i juni fire konsesjoner til solkraftverk. I én av disse sakene har NVE mottatt detaljplan, mens vi venter på at utbyggerne skal sende over sine detaljplaner i de tre andre sakene.
Kontakter
Ann Myhrer Østenbyseksjonssjef
Tel:99 69 72 02amo@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Opprusting og utvidelse av kraftverk i Tydal krever ikke ny konsesjon12.3.2026 15:09:43 CET | Pressemelding
Statkraft Energi ønsker å rehabilitere utløpstunnelen til kraftverkene Nea og Tya for å sikre videre drift. De planlegger samtidig å skifte ut eldre generatorer og oppgradere turbiner. Dette vil øke kraftproduksjonen noe. Det vil også bidra med økt effekt, som er viktig for å sikre at det er nok energi når forbruket er på det høyeste. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planene ikke er konsesjonspliktige.
NVE gjev Statnett løyve til å oppgradere Ørsta transformatorstasjon12.3.2026 13:55:26 CET | Pressemelding
Statnett SF får konsesjon til oppgradering av Ørsta transformatorstasjon i Møre og Romsdal. NVE gjev òg løyve til å etablere ei kai i Sæbø, for transport av den nye transformatoren.
NVE gir tillatelse til en ny og større transformatorstasjon i Narvik12.3.2026 12:55:15 CET | Pressemelding
Nordkraft Industrinett får konsesjon til å bygge jordkabler og en ny, større transformatorstasjon på Skoglund industriområde i Narvik kommune. Anleggene skal bidra til å videreutvikle datasentervirksomheten nord for Bjerkvik.
NVE gir tillatelse til å endre planene for Offerdal kraftverk12.3.2026 09:50:45 CET | Pressemelding
NVE gir tillatelse til flere planendringer for byggingen av Offerdal kraftverk i Årdal. Endringene omfatter både kraftverk og nettanlegg, og vil gjøre kraftverket til et bedre prosjekt både teknisk, økonomisk og miljømessig. Dersom anlegget bygges vil det produsere kraft som tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 4750 husstander.
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom