Lønnsforhandlingene for de kabinansatte i SAS Link er i gang
18.11.2024 11:07:39 CET | Fellesforbundet | Pressemelding
Mandag morgen startet forhandlingene om de kabinansattes lønns- og arbeidsvilkår i lavprisselskapet SAS Link. Fellesforbundet og NHO Luftfart skal komme til enighet om avtalen som regulerer lønns- og arbeidsvilkår for 35 kabinansatte.

Sammen med de kabinansatte i Norse Atlantic Airways og SAS Scandinavian Airlines, ble de kabinansatte i SAS Link en del av Fellesforbundet 1. juli i år etter at Fellesforbundet og Kabinansattes Forbund slo seg sammen.
Målrettet arbeid for å løfte en lavtlønnsgruppe
Fellesforbundet har siden da jobbet målrettet for å gi denne lavtlønnsgruppen anstendige lønns- og arbeidsbetingelser. De kabinansatte jobber i en bransje som har gjennomgått mange kriser de siste årene, noe som har ført til synkende kjøpekraft og stadig dårligere arbeidsvilkår.
SAS Link er et heleid datterselskap av SAS Scandinavian Airlines. Selskapet ble opprettet i 2022 for å spare penger for morselskapet. SAS har blitt beskylt for å ha gjort dette for å kunne gi de ansatte dårligere arbeidsbetingelser enn det de ansatte i SAS har gjennom sine tariffavtaler.
Håper på en forhandlingsløsning
I august tok Fellesforbundet ut 115 kabinansatte i streik etter at det ble brudd i meklingen på avtalen til de kabinasatte i moderselskapet SAS. Nå er det avtalen med SAS Link som skal reforhandles.
– Vi forventer krevende forhandlinger også på avtalen til SAS Link. Erfaringene fra de andre kabinavtalene vi har vært igjennom så langt, tilsier at både økonomi og andre tekniske innretninger også på denne avtalen kommer til å bli utfordrende, sier forbundssekretær Dag-Einar Sivertsen.
Dag-Einar er optimistisk etter å ha unngått konflikt på Norse Atlantic-avtalen, men er forberedt på harde forhandlinger.
– Målet er uansett å komme frem til enighet gjennom forhandlingene til beste for våre medlemmer. Nå er det på tide at også ansatte i SAS Link får lønns- og arbeidsvilkår de kan leve av og med, avslutter Sivertsen.
Det er satt av én dag til forhandlingene.
Kontakter
Willy BergsnovKommunikasjonsrådgiverFellesforbundet
Tel:45250048Tel:45250048willy.bergsnov@fellesforbundet.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
I dag starter meklingen på Overenskomsten for miljøvirksomheter10.9.2026 10:02:49 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet og Norsk Arbeidsmandsforbund er i gang med meklingen med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) om Overenskomsten for miljøvirksomheter. Dersom partene ikke blir enige innen fristen, kan det bli streik fra fredag.
Streik avverget! Enighet i lønnsoppgjøret på Grossistavtalen.5.9.2026 05:25:13 CEST | Pressemelding
Lørdag morgen ble Fellesforbundet og NHO Service og Handel enige om en ny avtale på Grossistavtalen.
Fare for streik på Grossistavtalen4.9.2026 10:00:48 CEST | Pressemelding
Blir ikke partene enige innen fristen, kan flere hundre medlemmer bli tatt ut i streik lørdag morgen.
Kabinansatte i SAS sier ja til ny tariffavtale21.8.2026 10:04:32 CEST | Pressemelding
Et betydelig flertall av medlemmene i Fellesforbundet/NKF har nå stemt ja til den framforhandlede løsningen i den andre uravstemningen om ny kabinavtale i SAS.
Ny tariffavtale på plass for medlemmene på AIB-overenskomsten20.8.2026 10:32:05 CEST | Pressemelding
Etter mekling gjennom hele natten ble Fellesforbundet og NHO Service- og Handel enig om en forhandlingsløsning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom