Rekordpriser på importkvoter for kjøtt og ost
Landbruksdirektoratet har nylig gjennomført den årlige auksjonen av importkvoter for kjøtt og ost. Årets auksjon resulterte i rekordhøye priser for flere kjøttkvoter og en samlet inntekt på 282,93 millioner kroner.

Storfekjøttkvoten på 1084 tonn gikk for hele 70,24 kroner per kilo, det er ny toppnotering og nesten det dobbelte av fjorårets pris. Dette alene ga en inntekt på 76 millioner kroner. Småfekjøttkvoten på 206 tonn oppnådde en pris på 34,41 kroner per kilo, en markant økning fra 9,25 kroner i fjor.
Ostekvoten fra EU på 3400 tonn holdt seg stabil på 26,04 kroner per kilo, i tråd med prisnivået de siste årene.
Den samlede inntekten ligger over fjorårets 210,5 millioner kroner, men er godt under rekordåret 2021 da inntektene var på 350 millioner kroner. 82 godkjente deltakere var med i årets auksjon, som er på linje med tidligere år. Til sammen 56 kvoter ble auksjonert ut.
Importkvoter for kjøtt er attraktive
Kjøttkvotene bidro mest til økningen i inntekter. Flere kvoter, inkludert storfekjøtt (WTO), småfekjøtt (WTO), skinke av svin (EU) og fjærfekjøtt (EU), satte nye prisrekorder. Spesielt prisen for småfekjøttkvoten (WTO) har økt mye sammenlignet med de siste årene.
-Årets auksjon viser en markant økning i etterspørselen etter importkvoter for kjøtt, noe som kan tyde på endringer i markedssituasjonen for kjøtt i Norge. Prisen på ostekvoten fortsetter å ligge høyt, det viser at også disse kvotene er svært populære og betalingsvilligheten har stabilisert seg på dette nivået, kommenterer rådgiver Herman Morken i Landbruksdirektoratet.
Inntektene fra auksjonen går til statskassen og bidrar til å regulere importen av landbruksvarer til Norge. Systemet med tollkvoter er en viktig del av Norges handelsavtaler og landbrukspolitikk, og balanserer hensynet til norsk matproduksjon med behovet for import.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakten er betjent hverdager mellom kl. 08.00-15:00
Tel:400 21 171presse@ldir.noBilder

Om oss
Landbruksdirektoratet gir faglige råd, iverksetter landbrukspolitikken og legger til rette for landbruket og matindustrien.
Følg pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landbruksdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Høysesong for norske nypoteter30.6.2025 13:45:43 CEST | Pressemelding
Sesongen for norske nypoteter i full gang, og framover vil det være dem man finner mest av i butikkhyllene. Det har vært god tilgang på lagringspotet, og lite behov for import. Det er nulltoll på lagringspotet og ordinær toll på nypotet.
Derfor er vern av reindriftens arealer viktig25.6.2025 09:30:32 CEST | Pressemelding
Som en arealkrevende næring utfordres reindriften stadig av nye arealinngrep og endret arealbruk.
Risikoen for barkbilleangrep er lav – men tørke kan snu situasjonen18.6.2025 11:47:34 CEST | Pressemelding
Samlede fangstnivåer for stor granbarkbille i Norge hittil i år er svært lave mange steder. I første fangstperiode var det mange kommuner som registrerte høye fangstnivå, men dette skyldes trolig at mange biller fløy tidlig på grunn av det varme været på Sør- og Østlandet i vår.
Aldri før har så lite dyrka jord blitt omdisponert16.6.2025 09:52:56 CEST | Pressemelding
Omdisponeringen av dyrka jord fortsetter å falle, og i 2024 ble det satt ny bunnrekord i positiv forstand - den er nå på laveste nivå siden målingene startet i 1967. Bare 2 499 dekar dyrka jord ble i fjor omdisponert til andre formål enn landbruk.
Kan reinkjøtt få samme status som champagne?30.5.2025 09:00:28 CEST | Pressemelding
Reinkjøtt som beskyttet merkevare og sunn mat var blant temaene på Reinkjøttkonferansen 2025 som ble avholdt i Tromsø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom