Kulturfrivillige til en verdi av 194 millioner kroner
Hvert år bidrar Den norske kirkes frivillige innen kulturarbeidet med en innsats verdt 194 millioner kroner. Det kommer frem i en ny rapport om kirkens samfunnsøkonomiske bidrag på kulturfeltet.

Torsdag 14. november ble en ny rapport om Den norske kirkes verdiskaping på kulturfeltet presentert. Det er første gang det gjøres en slik samfunnsøkonomisk analyse, og rapporten viser at Den norske kirkes arbeid innen kultur og kulturarv bidrar med verdiskaping på 4,3 milliarder kroner.
Av disse kommer 194 millioner kroner fra de kirkens frivillige på kulturfeltet.
Dobbel verdi
Den norske kirke er en stor arena for frivillighet. I 2023 var det 77 000 frivillige, og hvert år er det mellom 12 000 og 17 000 frivillige innen kulturarbeidet. Innsatsen til de frivillige har i rapporten et konservativt anslag på en verdi til 194 millioner kroner.
– Uten frivillige stopper kirken opp, sier leder i Kirkerådet, Harald Hegstad.
Rapporten understreker hvordan frivillighet har en dobbel verdi, både for den som er frivillig og for den som «mottar tjenesten». Derfor er den indirekte verdien også veldig høy.
Viktige arenaer for kultur
Rapporten peker også på at kirkens landsdekkende tilstedeværelse tilsetter kirkemusikere, er konsertlokale for tilreisende og lokale artister, utstillingssted for kunstnere og øvingssted for kulturskoler, korps og kor.
– Mang en kunstner har blitt utfordret til utsmykking av kirker, og særlig tekstilkunstnere, som blant annet lager broderi til ansattes bekledning i gudstjenester, sier kirkerådslederen.
Kirkene er også viktige konsertarenaer. Årlig er det 1,5 millioner publikummere på konserter i Den norske kirke. Til sammen er dette verdsatt til 198 millioner kroner.
Viktige gratiskonserter
Rapporten understreker at det har en merverdi når kirken kan tilby mange gratis eller rimelige konserter, i en prisklasse betydelig lavere enn andre konserter.
Kirkerådsleder Hegstad mener denne rollen kan bli enda viktigere for kirken fremover:
– Kirken bidrar til å gjøre kulturopplevelser tilgjengelig for flere når det er gratis eller billig. Vi vet at kultur bygger fellesskap og gir tilhørighet. Felles opplevelser av kunst og kultur er viktig for samhold og bidrar til økt trivsel og bedre mental helse. Dette er en viktig oppgave for folkekirken også fremover.
Nøkkelord
Kontakter
Anders Emil KaldholPressekontakt og rådgiver, avdeling for kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:98801428ak547@kirken.noBilder

Om oss
65 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Flere kommer i kirken på hverdager17.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Statistikken for 2024 viser økt oppslutning om babysang, konserter, kor og andre aktiviteter gjennom ukedagene. – Dette bekrefter en trend vi har sett etter pandemien, sier kirkerådslederen.
Unge søker til kirken12.3.2025 08:15:26 CET | Pressemelding
Den norske kirkes medlemsstatistikk for 2024 viser 3,44 millioner. Det utgjør 62 prosent av befolkningen. En tendens er at det kommer flere innmeldinger og færre utmeldinger fra unge.
Fastelavnsøndag og karneval i mange kirker28.2.2025 14:04:00 CET | Pressemelding
Denne helgen er det fastelavnssøndag, og rundt hundre kirker inviterer til karneval for barn og familier. – Både voksne og barn kan trenge gleden i disse dager, mener lederen i Kirkerådet.
Sunniva Gylver vigslet til biskop23.2.2025 12:45:00 CET | Pressemelding
I sin første preken snakket hun om tro, religiøse erfaringer og hvordan Gud gir kraft til å kjempe for menneskeverdet og livet. – Som troende og som kirke er vi kalt til å tro, håpe og kjempe.
Presseinvitasjon: Sunniva Gylver vigsles til biskop18.2.2025 13:56:47 CET | Pressemelding
Sunniva Gylver vigsles til biskop i Oslo bispedømme 23. februar kl. 11.00. Hans Majestet Kong Harald deltar, sammen med gjester fra det offisielle Norge og utlandet. Presse som ønsker å delta må melde seg på før 20. februar kl. 15.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom