Advarer mot gjenåpning av kollektivfelt for elbiler på E18
11.11.2024 15:59:59 CET | Norges Lastebileier-Forbund | Pressemelding
– Vi er overrasket over at SV og Venstre slår seg sammen med FrP og Høyre for å legge til rette for økt privatbilisme. De stemmer altså for at kollektivfeltene på ny skal fylles med «matpakkesjåfører», mens yrkessjåførene som er på veien for å fylle hyllene med matvarer skal henvises til å stå i kø, sier administrerende direktør i Norges Lastebileier-Forbund, Knut Gravråk.

Oslo, 11. november 2024 – På torsdag skal Stortinget behandle en innstilling fra transport- og kommunikasjonskomiteen der flertallet (H, FrP, SV og Venstre) går inn for å gjenåpne deler av kollektivfeltet på E18 inn mot Oslo for elbiler. Den 1. juli 2024 ble disse kollektivfeltene stengt for elbiler for å minske trafikkmengden inn mot Oslo i forbindelse med ombygging av regjeringskvartalet.
Må sette foten ned
Norges Lastebileier-Forbund jobber for å få på plass en løsning der kollektivfeltet blir et sambruksfelt for lastebiler og busser. De frykter at konsekvensene av gjenåpning for elbiler blir dårligere arbeidsforhold for yrkessjåførene, forsinkelser i varetransporten og økte klimautslipp.
Nå håper forbundet de andre opposisjonspartiene setter foten ned, slik at forslaget ikke får flertall i Stortinget.
Sitater fra administrerende direktør i Norges Lastebileier-Forbund, Knut Gravråk:
– Svært mange som kjører personbil inn til Oslo på denne strekningen har mulighet til å heller reise med tog, buss eller bane. Lastebilsjåførene i våre medlemsbedrifter kan ikke ta med seg tonnevis med mat, betong, byggevarer eller annet gods med på toget. De er nødt til å bruke veiene, understreker Gravråk.
Tungbilfelt har fungert godt
Han forteller videre at forbundet er kjent med at Statens vegvesen vurderer å åpne for sambruksfelt for lastebiler og busser på deler av denne strekningen.
– Dette tiltaket har fungert godt på flere strekninger på E6 rundt Oslo. Der har køene i de vanlige bilfeltene blitt mindre, uten å gi vesentlige forsinkelser for bussene. Dersom komiteens innstilling blir vedtatt vil det effektivt torpedere vegvesenets arbeid med å bedre trafikkflyten for næringstransporten på E18, avslutter Gravråk.
For mer informasjon, vennligst kontakt Knut Gravråk på tlf. 928 33 991
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth NodlandJournalistMarked og kommunikasjonsavdeling
Tel:991 55 949en@lastebil.noStian Skarheim MagelssenPolitisk rådgiverPolitisk arbeid og samfunnskontakt
Tel:99416681ssm@lastebil.noKnut GravråkAdministrerende direktør
Tel:92833991kg@lastebil.noFølg pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Lastebileier-Forbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
Ingelin Noresjø blir næringspolitisk direktør i NLF5.2.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Norges Lastebileier-Forbund (NLF) har ansatt Ingelin Noresjø som ny næringspolitisk direktør. Noresjø kommer fra stillingen som daglig leder i Grønt Landtransportprogram, og vil erstatte nåværende viseadministrerende direktør Jan-Terje Mentzoni som går av med pensjon i vår.
Myndighetene hevder de har lyttet – NLF kaller beslutningen et mageplask16.12.2025 14:54:26 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet sendte ut pressemelding tidlig i dag om mindre økninger i tillatt totalvekt for noen få utvalgte vogntogkombinasjoner. Norges Lastebileier-Forbund (NLF) mener dette vil gi minimal klimaeffekt, og at det som kunne blitt et treffsikkert klimatiltak i transportsektoren ender med et mageplask.
NLF: Uholdbare vinterveier – sjåførene risikerer liv og helse28.11.2025 15:03:44 CET | Pressemelding
Norges Lastebileier-Forbund (NLF) reagerer kraftig på mangelfull vinterdrift så langt i sesongen. De siste ukene har mediebildet vært preget av glatte veier, utforkjøringer og alvorlige ulykker.
NLF slår alarm: Bøtelegging for fiskeavrenning vil ramme feil aktør28.11.2025 12:57:48 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har sendt på høring et forslag om overtredelsesgebyr for avrenning fra fisketransport, som kan ilegges både sjåfør og transportforetak. Norges Lastebileier-Forbund reagerer kraftig og mener myndighetene skyver ansvaret over på transportørene, selv om problemet ligger helt utenfor deres kontroll.
Gratis ferger er ikke gratis for transportnæringen26.10.2025 10:36:59 CET | Pressemelding
Ordningen med gratis ferger har hatt store konsekvenser for lokalt næringsliv, transportbedrifter og sjåfører. Lastebileierne mener regjeringen må prioritere næringstransporten dersom ordninga skal fortsette.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom