Nå kan du opprette enkeltpersonforetak på sekunder
12.11.2024 08:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Ny saksbehandlingsløsning hos Brønnøysundregistrene gjør at over halvparten av nye registreringer kan behandles automatisk. Der saksgangen tidligere kunne ta opptil en uke, løser du det nå selv, uten involvering fra en saksbehandler.

Alle som ønsker å starte virksomhet og få tildelt et organisasjonsnummer i Norge, må registrere det i Enhetsregisteret. I 2025 forventes det at om lag 40 000 nye enkeltpersonforetak vil bli opprettet.
– Dette er et viktig steg i forenklingsarbeidet for å gjøre det enklere og raskere å starte bedrift i Norge. Den nye løsningen sparer tid og gjør det lettere for de som skal opprette enkeltpersonforetak. Samtidig gir den en nytteverdi for næringslivet nær 150 millioner kroner de neste 15 årene, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Andelen enkeltpersonforetak som kan behandles automatisk vil øke gjennom de neste årene, og Brønnøysundregistrene regner med at så mange som 80 % vil kunne etableres automatisk i løpet av 2026.
Digital registerforvaltning
– Vi beholder samme kontroll som tidligere, samtidig som vi effektiviserer saksbehandlingsprosessen ved økt bruk av digitale løsninger, både for oss og for brukerne våre. Vi jobber hele tiden for å skape tillit i samfunnet gjennom åpenhet og korrekte data, og vi ser alltid etter måter å gjøre det raskere og enklere for næringslivet, slik at de kan bruke mer tid på egen verdiskaping, sier direktør ved Brønnøysundregistrene, Lars Peder Brekk.
Brønnøysundregistrene jobber med å modernisere registrene, og enkeltpersonforetak er den første virksomhetstypen som forbedres for Enhetsregisteret og Foretaksregisteret. I 2025 vil foreninger og også en komplett ny løsning for Frivillighetsregisteret følge etter. I fjor ble mer automatiserte løsninger for Løsøreregisteret og Ektepaktregisteret ferdigstilt. Forbedringene som er levert hittil, har en beregnet nytteverdi for næringslivet på over 2,6 milliarder kroner.
Kontakter
Helene Hoddevik MørkSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+4794359881hhm@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Regjeringen viderefører kveitereguleringene i 20264.5.2026 14:33:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen viderefører reguleringene for fisket etter kveite i 2026. Målet er å redusere fiskepresset og sikre at samlet uttak er i tråd med Havforskningsinstituttets (HI) faglige råd om en sårbar bestand nord for 62°N.
Fiskeri- og havministeren til Bergen 5. mai4.5.2026 12:24:23 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havmininister Marianne Sivertsen Næss arrangerer det første innspillsmøtet om regjeringens nye maritime strategi og deltar på den internasjonale messen HavExpo 2026.
Fiskeri- og havministeren i møte om bærekraftig fôr30.4.2026 18:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren møtte i dag styringsgruppen for samfunnsoppdraget om bærekraftig fôr. Målet med møtet var å gå gjennom status og diskutere veien videre for arbeidet med å utvikle nye, bærekraftige fôrråvarer til havbruksnæringen.
Regjeringen vil ha hele Norge til å spise mer sjømat30.4.2026 15:30:18 CEST | Pressemelding
Gjennom Kokkesprell viser barn og unge hvordan fisk og sjømat kan bli en naturlig del av det daglige kostholdet. Nå lar fiskeriministeren og helseministeren seg inspirere – og oppfordrer hele Norge til å gjøre det samme.
Fiskeri- og havministeren møtte EUs fiskerikommissær Costas Kadis30.4.2026 09:58:13 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte EUs fiskerikommissær Costas Kadis på Kypros. Møtet er en del av den løpende dialogen mellom Norge og EU om fiskeri- og havspørsmål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom