Kollegahjelpens dag: – En hjelpende hånd når det trengs som mest
Yrkessjåførene har veien som sitt fabrikkgulv, og hver dag transporterer de varer som er viktige for oss alle. De fleste lastebilsjåfører setter stor pris på friheten i hverdagen og den unike «kontorutsikten» fra førerhuset. Men tanken på å havne i en ulykke er deres største frykt. Når du tilbringer hver dag på veien, utsetter du deg også for betydelig risiko i arbeidshverdagen. Dersom ulykken skulle skje, kan Kollegahjelpen være avgjørende for at man kommer seg tilbake bak rattet.

Først litt om Kollegahjelpen:
- Kollegahjelpen ble startet av Norges Lastebileier-Forbund (NLF) i 1995.
- Det er en støtteordning som består av medlemmer i NLF og andre «lastebilvenner» Alle arbeider på frivillig basis.
- Alle som er kollegahjelper tilbys et grunnkurs samt etterutdanning annethvert år.
- I dag har Kollegahjelpen rundt 70 kollegahjelperere som danner et nettverk av lastebileiere, sjåfører og personer med tilknytning til transportbransjen.
Dyster ulykkesstatistikk
Frem til nå er det 79 personer som har omkommet i trafikken. Selv om dette foreløpig ligger noe under fjorårets tall er vi fremdeles langt fra nullvisjonen som Stortinget vedtok i 2002.
Lastebiler og vogntog er involvert i trafikkulykker, men det er langt fra at lastebilsjåføren er årsaken til ulykken i alle tilfellene. For eksempel viser tall fra Statens vegvesen at fire av fem møteulykker skyldes den andre trafikanten. Slike ulykker får ofte fatale konsekvenser. I mange tilfeller slipper lastebilsjåføren unna med få fysiske skader, men den psykiske belastningen kan være tung å bære. Det er her NLF Kollegahjelpen kan bidra til å lette byrden og gi sjåførene avgjørende støtte og forståelse like etter ulykken og i etterkant.
– Hjelpen en yrkessjåfør kan gi til en kollega som har opplevd noe lignende, er uvurderlig. Kollegahjelperne kjenner bransjen og har gjennomgått opplæring i menneskelige reaksjoner og samtaleteknikker etter alvorlige hendelser. Etter en ulykke kan det psykiske presset være enormt, og det å ha noen å snakke med kan være en stor lettelse, sier Guttorm Tysnes, regionsjef i NLF og fagansvarlig for Kollegahjelpen.
Kollegahjelpen rykker raskt ut
Ved ulykker som involverer lastebiler, blir Kollegahjelpen ofte kontaktet umiddelbart, og de når derfor raskt frem til ulykkesstedet for å bistå sjåføren. Kollegahjelpen tilbyr hjelp til alle yrkessjåfører som ønsker det – uavhengig av medlemskap, nasjonalitet eller tilknytning til NLF.
Sjåførene som får støtte fra Kollegahjelpen, beskriver samtalene som en avgjørende hjelp i bearbeidelsen av den traumatiske hendelsen, både på ulykkesstedet og i tiden etterpå. For mange setter opplevelsene dype spor, med sterke minner av lyder og lukter som blir sittende igjen. Flere forteller at det siste de husker før sammenstøtet var å få øyekontakt med sjåføren i motgående bil – en person som kanskje mistet livet i ulykken. Det gjør inntrykk som det er viktig å bearbeide.
Kollegahjelpens dag
Den 12. november markerer NLF Kollegahjelpens dag, og vi inviterer til oppmerksomhet rundt dette viktige støtteapparatet. Representant Guttorm Tysnes fra NLF og Kollegahjelpen stiller gjerne til intervju og han kan også sette dere i kontakt med kollegahjelpere i deres område om ønskelig.
Om Norges Lastebileier-Forbund:
I dag er Norges Lastebileier-Forbund (NLF) en politisk uavhengig nærings- og arbeidsgiverorganisasjon for lastebileiere som driver yrkesmessig godstransport i Norge og utlandet. Forbundets formål er å utvikle den lovlige godstransport på vei på en samfunnsmessig ansvarlig og miljømessig bærekraftig måte. Samtidig skal medlemmenes økonomiske, faglige og sosiale interesser ivaretas. For å påvirke internasjonalt er NLF også medlemmer av International Road and Transport Union (IRU) og Nordic Logistics Association (NLA).
Vi har 3 000 medlemmer som representerer ca. 20 000 lastebiler. NLF er landsdekkende, med fylkesavdelinger, regioner og lokalavdelinger. Hovedkontoret ligger i Oslo og forbundet har 7 regioner med avdelingskontorer. Aktive tillitsvalgte jobber for medlemmenes ve og vel, samt 70 kollegahjelpere.
Kontaktinformasjon Guttorm Tysnes:
mail: gt@lastebil.no mob: 957 74 761
Kontakt markedsdirektør, Kjell Olafsrud:
mail: ko@lastebil.no mob: 928 82 100
Kontakt administrerende direktør i NLF, Knut Gravråk
mail: kg@lastebil.no mob: 928 33 991
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth NodlandJournalistMarked og kommunikasjonsavdeling
Tel:991 55 949en@lastebil.noKjell OlafsrudMarkedsdirektørMarked & kommunikasjonsavdeling
Tel:92882100ko@lastebil.noKnut GravråkAdministrerende direktør
Tel:92833991kg@lastebil.noBilder

Følg pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Lastebileier-Forbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
NLF: Uholdbare vinterveier – sjåførene risikerer liv og helse28.11.2025 15:03:44 CET | Pressemelding
Norges Lastebileier-Forbund (NLF) reagerer kraftig på mangelfull vinterdrift så langt i sesongen. De siste ukene har mediebildet vært preget av glatte veier, utforkjøringer og alvorlige ulykker.
NLF slår alarm: Bøtelegging for fiskeavrenning vil ramme feil aktør28.11.2025 12:57:48 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har sendt på høring et forslag om overtredelsesgebyr for avrenning fra fisketransport, som kan ilegges både sjåfør og transportforetak. Norges Lastebileier-Forbund reagerer kraftig og mener myndighetene skyver ansvaret over på transportørene, selv om problemet ligger helt utenfor deres kontroll.
Gratis ferger er ikke gratis for transportnæringen26.10.2025 10:36:59 CET | Pressemelding
Ordningen med gratis ferger har hatt store konsekvenser for lokalt næringsliv, transportbedrifter og sjåfører. Lastebileierne mener regjeringen må prioritere næringstransporten dersom ordninga skal fortsette.
Lastebileiernes fem krav til ny regjering9.9.2025 07:05:00 CEST | Pressemelding
– Lastebiler sørger for at varer kommer frem, at industrien får råvarer og at butikkhyller ikke står tomme. Likevel er det for mange som tar innsatsen for gitt, sier Knut Gravråk, administrerende direktør i Norges Lastebileier-Forbund (NLF). NLF har fem tydelige krav til en ny regjering som vil bidra til en mer trygg, effektiv og bærekraftig godstransport på vei. Vi krever flere døgnhvileplasser, vedlikehold av fylkesveinettet, økte dimensjon og vekter, ny ordning for kjøretøysgodkjenning og bedre støtteordninger for grønn omstilling. – NLF representerer over 3 000 lastebileiere som er avgjørende for norsk økonomi, beredskap og vareleveranse over hele landet. Vi forventer at politikerne tar næringas utfordringer på alvor den neste stortingsperioden, sier Gravråk. Flere døgnhvileplasser NLF krever at en ny regjering sikrer tilstrekkelig antall døgnhvileplasser og servicetilbud med god standard langs norske veier. Det trengs en mer ambisiøs framdriftsplan der regjeringen forplikter seg t
NLF krever gratis ferge og prioritet for godstransport på Flakk–Rørvik etter stengt E65.9.2025 12:34:00 CEST | Pressemelding
Etter det omfattende jordraset ved Nesvatnet i Levanger 30. august, som har ført til full stenging av E6 i begge retninger, krever Norges Lastebileier-Forbund (NLF) umiddelbare tiltak for å sikre vareflyten i Trøndelag. NLF krever derfor gratis fergepassering og fortrinnsrett for godstransport på sambandet Flakk–Rørvik, som nå fungerer som en kritisk omkjøringsrute.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom