Skal rekruttere 1700 nye medarbeidere i 2025
SSB melder i dag at etterspørselen etter arbeidskraft fortsatt er høy. Regnskapsbransjen er intet unntak, viser fersk undersøkelse: – Regnskapsbransjen vokser og trenger flere dyktige hoder. Mange har ansatt nye medarbeidere i år, og neste år skal bransjen ansette flere! sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.

Ifølge SSB er det i 3. kvartal 2024 over 100 000 ledige stillinger. Det er en oppgang på 2 % siden forrige kvartal. Som i store deler av norsk næringsliv er det også stor etterspørsel etter arbeidskraft i regnskapsbransjen.
– Regnskapsbransjen vokser i rekordtempo og både omsetning, antall oppdrag og produktivitet øker. Det resulterer i et økt behov for nye medarbeidere, sier Regnskap Norge-direktøren.
Voksende bransje rekrutterer rått
I 2024 skulle regnskapsbransjen ansette 2000 nye medarbeidere, viste Regnskap Norges lønnsundersøkelse 2023.
– Årets undersøkelse viser at 70 % av alle medlemmer med personalansvar enten har forsøkt å ansette eller har ansatt nye medarbeidere så langt i år, sier Aale-Hansen og fortsetter:
– I 2025 skal regnskapsbransjen rekruttere hele 1700 nye medarbeidere. Det betyr at det kommer nye spennende muligheter for flere i året som kommer.
Lettere å rekruttere
Regnskap Norges lønnsundersøkelse 2024 bekrefter funnene i NAVs bedriftsundersøkelse, som viser at det i 2024 var redusert mangel på regnskapsførere.
– Kun 13 % kom ikke i mål med rekrutteringen, viser undersøkelsen vår. Nesten 20 % syntes det var enkelt å komme i mål med planlagte ansettelser, mens 46 % opplevde prosessen som utfordrende, til tross for at de kom i mål, forteller Regnskap Norge-sjefen og avslutter:
– Som bransjeorganisasjon er vi fornøyd med at rekrutteringsprosessen blir enklere. Det kan tyde på at stadig flere får øynene opp for denne spennende bransjen som byr på et hav av karrieremuligheter innen alt fra regnskap, rådgivning, bærekraft og teknologi.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noFølg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
75 000 foretak i stor fare for å få tvangsmulkt31.10.2025 09:18:53 CET | Pressemelding
Hele 75 000 selskaper og andre rapporteringspliktige som ikke har innrapportert hvem som er reell eier av foretaket, risikerer tvangsmulkt som potensielt utgjør drøyt 4600 kroner for én ukes forsinkelse. – Forsømmer alle virksomhetene seg, vil dette på én uke innebære samlet tvangsmulkt på 344,9 millioner kroner bare på den uken, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Solid vekst i regnskapsbransjen - Aider troner øverst etter oppkjøpsraid29.10.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Stadig nye oppkjøp sender Aider rett inn på 1. plass over de 10 store aktørene i regnskapsbransjen. –Oversikten viser hvordan konsolidering og PE-fondenes inntog i bransjen påvirker størrelsen på de ulike aktørene, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Konkursnedgang i 3. kvartal: Et pustehull, men ingen hvilepute22.10.2025 12:51:13 CEST | Pressemelding
– Nedgangen er fra et høyt konkursnivå i første halvår. Det gir et lite pusterom, men er likevel ingen hvilepute. Handelskrig og svekket konkurranseevne er uten tvil utfordrende i tiden fremover, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Statsbudsjettet 2026: Uten ambisjoner for redusert byråkrati15.10.2025 11:08:45 CEST | Pressemelding
Regjeringen er opptatt av å øke produktivitet både i offentlig og privat sektor, men fremmer ingen nye ambisjoner om å forenkle næringslivets administrative byrder. – Den siste stortingsperioden har myndighetenes mål vært å redusere næringslivets byrder med 11 milliarder kroner. Dette er første budsjett for den nye stortingsperioden, og det er dessverre tomt for nye ambisjoner, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør Regnskap Norge.
Regnskap Norge: Bruk innestemme innestemme i skattedebatten8.10.2025 08:59:36 CEST | Pressemelding
– Partiene på Stortinget må snakke sammen for å få til et bredt skatteforlik. Valget er over, nå må partiene bruke innestemme, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom