Mezzosopran Tone Kummervold slipper etterlengtet debutalbum: 'Unravel Tradition' ute nå!
22.11.2024 09:00:00 CET | Sounds Like Gold | Pressemelding
Tone Kummervold, en av Norges mest anerkjente mezzosopraner, gir ut sitt første album, Unravel Tradition, på Simax. Gjennom et variert repertoar, fra den nykomponerte sangsyklusen Indian Love Songs til en gripende Il Tramonto, viser Kummervold sitt allsidige talent og unike kunstneriske uttrykk. Med bidrag fra Vertavokvartetten og pianist Knut Erik Jensen løfter hun klassisk musikk inn i nye landskap, og byr på en lytteropplevelse som berører både hjerte og sjel.

Den anerkjente norske mezzosopranen Tone Kummervold, som har oppnådd stor suksess både nasjonalt og internasjonalt, slipper nå sitt etterlengtede debutalbum Unravel Tradition på Simax. Kummervold, kjent for sine enestående prestasjoner ved Den Norske Opera og Ballett, samarbeider med Oslo-Filharmonien og sine internasjonale opptredener, som hennes konsert med Orchestre Philharmonique de Radio France og roller ved Statsoperaen i Praha, presenterer et album som viser flere sider av hennes kunstneriske talent. Med seg på albumet har hun blant annet Vertavokvartetten på en verdenspremiereinnspilling av en sangsyklus skrevet spesielt for henne av Eva Holm Foosnæs.
Et av albumets høydepunkter er «Indian Love Songs», en nykomponert sangsyklus av den norske komponisten Eva Holm Foosnæs. Satt til poesi av den indiske poeten og politiske aktivisten Sarojini Naidu (1879-1949), er dette verket en musikalsk hyllest til Naidu. Med komponistens egne ord: «Dette verket er en musikalsk hyllest til Sarojini Naidu. Det har som mål å reflektere tekstens fargerike og sangbare natur, samtidig som det inkorporerer elementer fra en mer tradisjonell lied-form.»
En annen betydningsfull komposisjon på albumet er Angela’s Confessional, en arie fra operaen The Listeners, skrevet av den Grammy-nominerte komponisten Missy Mazzoli og librettisten Royce Vavrek. Arien ble til i et kreativt rush bare tre uker før operaens verdenspremiere ved Den Norske Opera og Ballett i 2022, skreddersydd for Kummervolds stemme. Dette verket, sammen med albumets øvrige utvalg, vever et levende teppe av klassisk vokalmusikk og viser Tones engasjement for å utforske og eksperimentere innenfor et dynamisk musikalsk landskap.
Elizabeth Norberg-Schulz, en av Kummervolds tidligere mentorer, beskriver albumet slik:
«Det som virkelig gjør dette albumet bemerkelsesverdig, er Tones tolkning. Hun går dypt inn i hver komponist og fremhever meningen bak deres komposisjoner og poesi. Med sin varme mezzosopran og en enestående stil, basert på den italienske bel canto-tradisjonen, flyter hun gjennom musikken og berører lytternes sjel og hjerte med sin fantastiske teknikk og sjelfulle innlevelse. Jeg er overbevist om at dette albumet vil bringe stor glede og åpne for nye musikalske opplevelser for alle som hører det.»
Librettisten Royce Vavrek roser også Kummervold:
«Når Tone synger, føles det som om jeg hører sannheten. Hennes ærlighet i å formidle gjennom sang er tydelig. Hun er utrolig allsidig og navigerer sømløst mellom det klassiske repertoaret og det moderne arbeidet jeg og mine samarbeidspartnere har skapt. Hun er en verdensklasseartist og et enda mer bemerkelsesverdig menneske. Jeg er begeistret over at verden nå får muligheten til å oppleve Tones enestående kvaliteter gjennom denne innspillingen. Albumet er et vitnesbyrd om en musiker på høyden av sitt talent, og det gir meg glede å tenke på alle melodiene hennes fremtid kan bringe.»

Om Tone Kummervold: Tone Kummervold (f.1984, Trondheim) har en bemerkelsesverdig karriere, som begynte med musikalske studier ved NTNU i Trondheim og fortsatte ved Universitetet i Stavanger, der hun studerte under Elizabeth Norberg-Schulz. Hun fullførte sine studier ved Conservatorio L. Refice i Italia, hvor hun spesialiserte seg under Rossini-eksperten Agata Bienkowska. Siden hennes profesjonelle debut på Den Norske Opera i 2009, har Kummervold sunget ledende roller i en rekke operaproduksjoner, inkludert tittelrollene i Carmen og La Cenerentola, og karakterer som Ulrica i Un Ballo in Maschera og Baba the Turk i The Rake’s Progress.
Med sitt debutalbum Unraveling Tradition ønsker Tone Kummervold å gi lytterne en dypere innsikt i hennes musikalske reise og kunstneriske utforskning. Albumet er tilgjengelig på CD og alle strømmetjenester fra 22.11.2024.
MEDVIRKENDE:
Tone Kummervold, mezzo sopran
Vertavokvartetten (spor 1, 2, 3, 6):
Øyvor Volle, fiolin, Annabelle Meare, fiolin, Berit Cardas, bratsj, Bjørg Lewis, cello
Knut Erik Jensen, piano (spor 4, 5, 7, 8, 9)
Innspilt, mikset og mastret av Jørn Pedersen
Nøkkelord
Kontakter
Jade Marie HasselgårdLabel Manager / A&R / Promotion
Heilo / Odin / Hubro / Simax
Bilder





Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Andreas Rotevatn, Lindstrøm og Tuva Syvertsen tek lyttaren på ei energisk musikalsk reise på «Flod og fjære»1.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Ny singel frå Andreas Rotevatn! "Flod og fjære" tek lyttaren på ei energisk musikalsk reise, der stjernebandet* til Rotevatn groovar noko grasalt saman med Lindstrøm sine særmerkte synthar og Tuva Syvertsen si raspete, dog nydelege, røyst. "Flod og fjære" er ute i dag. Lytt her.
Leif Ove Andsnes gir nytt liv til Geirr Tveitts tapte pianounivers24.4.2026 08:45:00 CEST | Pressemelding
Da Leif Ove Andsnes spilte inn Geirr Tveitts Pianosonate nr. 29, «Sonata etere» (op. 129) i Londons St. Jude-on-the-Hill sommeren 2025, markerte det kulminasjonen på et intenst, to år langt kunstnerisk samliv med et av de mest særegne og ambisiøse verkene i norsk musikkhistorie.
Leif Ove Andsnes Brings New Life to Tveitt’s Only Surviving Piano Sonata on New Album24.4.2026 08:45:00 CEST | Press release
Leif Ove Andsnes presents music of Norwegian composer Geirr Tveitt (1908-1981) on this Simax Classics recording of Tveitt’s Sonata No. 29 ‘Sonata etere’ and Folk Tunes. Also recorded here is a selection of Tveitt’s Songs together with Leif Ove Andsnes’ sister, singer Solveig Andsnes.
Espen Berg Trio slipper første singel «Rue Saint-Michel» fra sitt nye album17.4.2026 08:55:00 CEST | Pressemelding
Den prisvinnende og kritikerroste Espen Berg Trio er tilbake med ny vakker musikk, og slipper nå første singel “Rue Saint-Michel” fra det kommende albumet Entropies, som utgis 5. juni 2026 på Svale Records.
Espen Berg Trio release first single from Entropies: “Rue Saint-Michel”17.4.2026 08:55:00 CEST | Press release
The award-winning and critically acclaimed Espen Berg Trio return with new music, releasing their first single “Rue Saint-Michel” from the upcoming album Entropies, out June 5, 2026 on Svale Records.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom