VG med rekordtall på høydevideo under USA-valget
VGs høydevideo-satsing traff blink hos brukerne, og de unge strømmet til forsiden.

Med 1,14 millioner startede strømmer tirsdag 5. november satte mediehuset ny rekord på det nye høydeformatet allerede før valglokalene i USA hadde stengt dørene.
Men allerede dagen etter ble rekorden knust: 1,69 millioner ganger startet VG-brukerne en høydevideo med siste nytt, blant annet om Donald Trumps valgseier.
– Dette er fantastiske tall på en modig satsing hele VG-familien har jobbet hardt med å få klart til disse dagene. Vi serverte en mobiltilpasset TV-leveranse i verdensklasse, og gleder oss til å gjøre mye mer i høyde fremover, sier utviklingsredaktør Øyvind Brenne.
– Mobilen passer perfekt
VG har laget en høydespiller for video, spesielt designet for at mobilbrukere skal få en best mulig TV-opplevelse – uten å måtte snu mobilen til horisontal visning.
– Det blir en helt ny måte å tenke visuell stil på når man skal regissere livesendinger i høyde. Jeg mener mobilen passer perfekt til flerrute-produksjon, og synes vi traff godt på form og tone i rapportering fra USA, sier Roy Furuhaug, fagleder for video i VG.
800.000 av visningene kom fra VGs løpende valgsending. Denne ble også publisert på VGs TikTok-konto, hvor totalt 1,2 millioner visninger ble registrert.
Og kanskje mest gledelig av alt: Interne målinger viste oppløftende tall for antall unge som besøkte VGs forside, samt at de unge brukerne brukte mer tid på videotilbudet enn til vanlig.
– Traff de yngste
I tillegg til å legge om hele videoformatet, innførte VG også en annen nyvinning: Livechat inn i den løpende valgsendingen.
– Engasjementet fra livechatten var overraskende bra, og vi så at dette traff de yngste målgruppene. Vi har stor tro på at dialog med brukerne våre er viktig å trekke inn i journalistikken vår, også i tv-formatet, sier Helle Skjervold som er produktleder for nyhetene.
For mer informasjon, vennligst kontakt Øyvind Brenne, utviklingsredaktør i VG på e-post oyvind.brenne@vg.no eller telefon 976 27 290.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn-Martin Bache NordbyHead of Communications
Schibsted Media - Norge
Om Verdens Gang
Verdens Gang er del av Schibsted-konsernet, som også eier andre norske aviser slik som Aftenposten, E24, Stavanger Aftenblad og Bergens Tidende.
VG består av ulike selskaper og avdelinger. Selskapene under VG er E24 og VGTV. Andre kjente merkenavn under VG er MinMote, Godt.no, Vektklubb, Dine Penger og Tek.no.
Avisen ble grunnlagt med utgangspunkt i Hjemmefronten ved avslutningen av andre verdenskrig, med motstandsmannen Christian A.R. Christensen som første ansvarlige redaktør.
Gard Steiro er i dag VGs administrerende direktør og ansvarlig redaktør.
Det er nærmere 250 redaksjonelle medarbeidere i VG - fordelt på ulike avdelinger. I tillegg kommer administrasjon og de som jobber med kommersiell virksomhet.
VG er en døgnbemannet nyhetsorganisasjon, som produserer innhold for VG.no (web og app), papiravisen, magasiner og tredjeparts-plattformer.
Følg pressemeldinger fra Schibsted
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Schibsted på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Schibsted
Stjernelaget samles i «Ikke lov å le på hytta»: - Drøyt, utleverende og sinnssykt opplegg11.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
For aller første gang samles de største profilene fra «Ikke lov å le på hytta» til én og samme sesong. Nå inviterer Mads Hansen til et humoroppgjør mellom favoritter, legender og vinnere i en historisk allstars-sesong.
Medieledere får ny innsikt – lærer av fremtidens mediekonsumenter3.9.2025 10:53:51 CEST | Pressemelding
Da Schibsteds innovasjonslab IN/LAB i vår lanserte mentorprogrammet IN/LAB Squared, ble flere av Schibsteds toppledere matchet med unge talenter utenfor konsernet – i noen tilfeller med over 60 års aldersforskjell. Hensikten: å utforske journalistikkens fremtid gjennom gjensidig læring. Resultatet er overveldende.
Katarina Flatland og Mads Hansen i tottene på hverandre under VGTV-innspilling18.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det gikk en kule varmt mellom de to profilene under innspillingen av den nye sesongen av «Spesialklassen» på VGTV.
Harald Eia i ny VGTV-serie: – Jeg fikk helt sjokk15.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Harald Eia er tilbake med en ny dokumentarserie på VGTV. I «Harald og sytepavene», som kommer 30. august, dykker han ned i en ny og oppsiktsvekkende behandling av fysiske smerter.
Erna Solberg skal grilles på direkten på VGTV8.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Statsministerkandidat Erna Solberg skal både motta vitser på egen bekostning – og dele ut noen selv, når hun deltar i VGTV-programmet «Rikets Roast», direktesendt fra Arendalsuka.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom