Rekordinteresse for DNTs delingshytter
7.11.2024 11:30:00 CET | Den Norske Turistforening | Pressemelding
Aldri før har flere DNT-hytter blitt bestilt på ett døgn. Generalsekretær Dag Terje Klarp Solvang tror flere ønsker seg en kortreist og bærekraftig ferie.

– Interessen er rekordhøy, og hyttene rives vekk som aldri før! Det er veldig stas at flere får øynene opp for norgesferie og DNTs tilbud. Hyttene er perfekte reisemål både for barnefamilier og vennegjenger som har lyst til å komme seg ut, sier Solvang.
I november åpnet DNTs 600 delingshytter for booking for 2025. En knapp time etter slippet var nesten 7000 overnattingsdøgn bestilt på delingshyttene. Etter fire dager, hadde godt over 14 000 sikret seg en overnattingsplass.
Det er det høyeste antallet bookinger DNT har opplevd på så kort tid, noensinne.
Bærekraft og bynære hytter
– Jeg tror flere ønsker seg en bærekraftig ferie. DNT-hyttene er delingsøkonomi i praksis. Her kan du få en virkelig god ferieopplevelse, uten å reise langt, og hyttene er et strålende alternativ for alle som ikke eier egen hytte, eller som har lyst til å oppleve noe nytt. I tillegg tror jeg det er et stort pluss at hyttene er rimelige, og at en kan få store opplevelser på lite budsjett, sier Solvang.
Turistforeningen ser en tydelig trend blant årets bookinger: De bynære hyttene er rekordpopulære. Knappe to timer etter at hyttene ble åpnet for booking, var Fuglemyrhytta i Nordmarka i Oslo fullbooket. Hytta er spesialdesignet av Snøhetta, og enkelt tilgjengelig med kollektivtransport.
– Med de bynære hyttene er det fullt mulig å få seg et lite eventyr i helga, eller til og med kvelden før en arbeidsdag. Det skjønner jeg godt at frister, og særlig i en tid der mange opplever at hverdagen blir stadig travlere, sier Solvang.
Også Stallen i Østmarka, Skåpet en drøy time utenfor Stavanger, og Damhytta i Finnemarka i Drammen, er blant de mest populære DNT-hyttene i årets hytteslipp.
Fortsatt mulig å få plass
Til tross for rekordinteressen er det ifølge Solvang fortsatt mulig å sikre seg plass på en av DNT-hyttene i 2025.
– Flere av hyttene har fortsatt plass, og er du fleksibel på reisetidspunkt kan du fortsatt sikre deg en plass på en av de mest populære hyttene. Mitt tips er å være raskt ute, avslutter generalsekretæren.
Nøkkelord
Kontakter
DNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder






Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Sommerens turfavoritter på UT4.8.2026 08:05:00 CEST | Pressemelding
I år som i fjor troner en hytte til hytte-tur på søketoppen. Her er turene og hyttene vi har søkt mest etter på UT i sommer.
DNT-hyttene Lågaros og Hadlaskard stenges av hensyn til villrein2.7.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
Nye villreintiltak får store konsekvenser for friluftslivet på Hardangervidda. DNT stenger ytterligere to hytter, og etterlyser grep for å stanse nedbyggingen av villreinens leveområder.
Dette er de mest populære sommerturene29.6.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Sommerferien er i gang og DNTs hytter i hele landet er klare for besøk. Dette var sommerturene flest nordmenn ville gå i fjor.
DNT merker ro-bølge24.6.2026 08:04:15 CEST | Pressemelding
Hele Norge ror under VM. Her kan du ro mellom kampene.
Uvanlig gode sommerforhold i fjellet21.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne helgen er det sommeråpning i fjellet. DNTs vertskap melder om svært gode sommerforhold.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom