Ekspertliste: Presidentvalg i USA
5.11.2024 15:02:25 CET | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding
UiT har en rekke forskere som kan kommentere det amerikanske presidentvalget.

UiT har en rekke eksperter som kan uttale seg om ulike perspektiver rundt det det amerikanske presidentvalget. Blant annet kan de kommentere om det tekniske rundt valget, det amerikanske politiske og juridiske systemet, det amerikanske samfunnet og om globale, geopolitiske perspektiver.
Se hele ekspertlisten her: USA - presidentvalg 2024
– Jeg tror ikke det blir så store forskjeller hvis demokratene vinner, bortsett fra muligens blir USA strengere mot Israel, og kanskje kan vise mer støtte til NATO. Hvis det derimot vipper over til republikanerne, da mener jeg det blir mer uforutsigbart, sier Gunhild Hoogensen Gjørv.
Hun er professor i sikkerhet og geopolitikk ved Senter for fredsstudier ved UiT.
– Hvis det blir så tett som det kan virke som, kan valget havne i rettssalen for å kunne avgjøre vinneren. Republikanerne planlegger allerede å hevde at forhåndsstemmer er ugyldige og at reglene ikke følges i valglokalene. I beste fall vil valget gå sin gang og vi vil allerede tidlig på tirsdag få vite hvem som blir ny president, sier Ole Egil Andreassen.
Han er førsteamanuensis i økonomi ved UiT i tillegg til at han leder en bedrift som produserer naturgass i Oklahoma, USA, hvor han bor.
En annen av våre eksperter, Jonas Stein, er valgforsker og følger valget fra Australia der han har forskningstermin. Stein lover sylskarpe analyser, ettersom han følger valget på dagtid australsk tid og slipper å være trøtt.
Nøkkelord
Kontakter
Ellen Kathrine BluddKommunikasjonsrådgiverUiT Norges arktiske universitet
Tel:45002395ellen.kathrine.bludd@uit.noUiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har 4000 ansatte og 17 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Arthur vant Forsker Grand Prix med virus-forskning17.9.2026 22:30:30 CEST | Pressemelding
Arthur Kruse Sørensen vant regionfinalen i Forsker Grand Prix med forskningsformidling om å bekjempe antibiotikaresistens - med virus. Han og Arefeh Lotfi, som kom på andre plass, skal til Oslo for nasjonal finale 24. september.
Dette skjer på UIT under forskningsdagene 202610.9.2026 13:55:33 CEST | Pressemelding
Natursti, forskerpub og åpen dag på Nordnorsk vitensenter… Se hvilke spennende ting du kan være med på under årets Forskningsdager ved UiT.
Partnerskap for å utvikle Nord-Norge10.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet og Nordland fylkeskommune har inngått sin første partnerskapsavtale. Målet er et tettere og mer forpliktende samarbeid om utdanning, kompetanse og regional utvikling.
UiT minnes Kong Harald28.8.2026 09:32:06 CEST | Pressemelding
Minneord fra rektor Dag Rune Olsen ved UiT Norges arktiske universitet ved Kong Haralds bortgang 28. august 2026.
Fornorskningspolitikken: Slik kan et nytt kompetansesenter bli24.8.2026 14:42:03 CEST | Pressemelding
Et nasjonalt kompetansesenter om fornorskingspolitikk og urett bør etableres som en selvstendig stiftelse med tre desentraliserte fagenheter. Det er en av hovedanbefalingene i førsteutkastet til utredningen som UiT nå har lagt fram.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom