Norges klimautslipp: Har brukt 33 år på å kutte 9 prosent
5.11.2024 10:03:43 CET | Naturvernforbundet | Pressemelding
Statistisk sentralbyrås nye rapport viser at Norges klimagassutslipp har sunket med 9,2 prosent siden 1990. Truls Gulowsen fra Naturvernforbundet etterlyser raskere kutt for å nå målet om 55 prosent reduksjon innen 2030. Regjeringens kutt i støtteordninger og lave CO₂-avgifter kritiseres.

– Det er positivt med en nedgang, men vi ser nå enda tydeligere hvor mye det haster. Norge har brukt 33 år på å kutte drøyt 9 prosent. Nå gjenstår det en reduksjon på 50 prosent i forhold til 2023-nivået for å komme i mål i 2030, påpeker Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Innsatsen hvert eneste år blir nå viktigere og viktigere. Statsbudsjettet for 2025 vil ha mye å si.
– Det er derfor ubegripelig at regjeringen nesten vil utradere den populære støtteordningen for kommunene til å gjennomføre klimatiltak. Stortinget kan ikke akseptere et slikt tilbakeskritt når for å kutte utslipp må økes betraktelig. Det er også klart at CO2-avgiften for alle utslipp, også i petroleumssektoren, må økes betydelig, mye mer enn det regjeringen legger opp til, understreker Gulowsen.
Industrien har bidratt med store utslippskutt i mange år. Oppvarming av bygg gir også betydelige mindre utslipp nå enn i 1990. Til tross for mange elbiler og satsing på biodrivstoff er det fortsatt høyere utslipp fra veitrafikken nå enn i 1990. Og petroleumssektoren ligger hele 40 prosent høyere nå enn dette referanseåret.
– Dette minner oss om at vi trenger større omstillinger av mange sektorer. Vi kan ikke fortsette å bygge motorveier som øker trafikken eller lete etter mer olje og gass.
Snart starter de internasjonale forhandlingene om veien videre for kutt i verdens klimagassutslipp.
– Norges utslippskutt på hjemmebane er rett og slett ikke bra nok. Hvordan skal vi ha noen troverdighet internasjonalt når vi så vidt klarer å redusere utslippene selv? Det er på tide å sette handling bak festtalene, avslutter Truls Gulowsen i Naturvernforbundet.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noFølg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Naturvernforbundet støtter aksjonistene ved Førdefjorden2.10.2026 11:26:34 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundets landsstyre har vedtatt en støtteerklæring til aksjonistene som i dag gikk til aksjon for å stanse dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden.
Krever full stans i bunntråling i Oslofjorden og indre Skagerrak1.10.2026 07:16:26 CEST | Pressemelding
Ferske satellittdata viser at et tungt bunntrålfiske foregår tett på utsiden av nullfiskeområdene i Ytre Oslofjord og i sårbare områder i Skagerrak. Det brukes tungt utstyr som gjøre betydelig skade på sjøbunnen. I tillegg tas fisk som er viktige for gjenoppbyggingen av fiskebestander i Oslofjorden.
FØRDEFJORDEN: Gruveselskapet får dumpe i tre år30.9.2026 18:27:58 CEST | Pressemelding
– Et grovt brudd med høyesterettsdommen Klima- og miljødepartementet sa i dag ja til Nordic Minings søknad om å dumpe opptil 4,5 millioner tonn gruveavfall i Førdefjorden de neste tre årene. Naturvernforbundet og Natur og Ungdom kommer med sterke reaksjoner.
Viktig seier for norsk natur16.9.2026 17:07:50 CEST | Pressemelding
Staten fikk medhold i saken som Bamble kommune hadde anlagt, om en planlagt boligutbygging i rik natur på Bunestoppen ved Stathelle i Telemark. Naturvernforbundet jubler, og mener dommen bidrar til å ivareta rettsvernet til naturen i Norge.
Gulowsen slutter i Naturvernforbundet30.8.2026 21:55:46 CEST | Pressemelding
Truls Gulowsen har i dag søndag valgt å gå av som styreleder i Norges Naturvernforbund.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom