Nordnorsk ungdomsopprør på 1980-tallet i nyrestaurert film fra Nasjonalbiblioteket
Morten Kolstads første spillefilm Piratene ble omfavnet av publikum, men rast mot fra konservativt hold, da den kom på kino i 1983. Nå har Nasjonalbiblioteket restaurert den actionfylte ungdomsfilmen og utgir den på Blu-ray.

Nasjonalbiblioteket følger opp utgivelsen med både videoreportasje, artikkel og en episode i podkasten Gamle greier. Og tirsdag 5. november blir det filmsamtale på Solli plass, hvor du også kan se Piratene på stort lerret.
Opprør mot makthaverne
Fra Den norske filmfestivalen høsten 1983, rapporterte pressen om bråk rundt filmen, og den var blitt «slaktet med kjøttøks» i Morgenbladet etter en visning i Cannes tidligere det året.
«Fra konservativt hold raser man mot en film som rettferdiggjør ungdomsopprør og gjør narr av autoriteter. (…) Enkelte er også fornærmet på vegne av Frimurerlosjen som blir avslørende parodiert i filmen.» Fredrik Wandrup i Dagbladet 30. august 1983
Men filmen ble svært populær på kino, og ble også omtalt som et friskt pust i en viktig brytningstid for norsk filmproduksjon.
Bråk rundt filmen
Fra Den norske filmfestivalen høsten 1983, rapporterte pressen om bråk rundt filmen, og den var blitt «slaktet med kjøttøks» i Morgenbladet etter en visning i Cannes tidligere det året.
«Fra konservativt hold raser man mot en film som rettferdiggjør ungdomsopprør og gjør narr av autoriteter. (…) Enkelte er også fornærmet på vegne av Frimurerlosjen som blir avslørende parodiert i filmen.» Fredrik Wandrup i Dagbladet 30. august 1983
Men filmen ble svært populær på kino, og ble også omtalt som et friskt pust i en viktig brytningstid for norsk filmproduksjon.
Opprør mot kringkastingsmonopolet
Piratene tar opp evig aktuelle temaer som fraflytting, ungdommers levekår og sivil ulydighet som kampmiddel.
Samtidig var 1980-årenes medievirkelighet en helt annen enn i dag. I Norge, som i resten av Europa, hadde statskanalen kringkastingsmonopol. NRKs profil svarte ikke til de unges musikksmak og interesser, og flere bestemte seg for å ta saken i egne hender. De startet med egne radiosendinger, og ble såkalte «radiopirater».
Dette kan høre du mer om i Nasjonalbibliotekets podkast Gamle greier: Radiopiratene (LENKE), og lese om i artikkelen Piratradio – Bølger og bølgelengder i 80-åra.
Filmvisning og samtale på Nasjonalbiblioteket
Tirsdag 5. november kl. 19 vises Piratene på Nasjonalbiblioteket, før kritiker Ulrik Eriksen og forfatter Anne Gunn Halvorsen diskuterer filmen, i en samtale ledet av Nina Stensrud Martin. Både filmvisningen og samtalen strømmes på nb.no.
Filmutgivelsen
Piratene utgis på Blu-ray og kan bestilles på Platekompaniet eller i Nasjonalbibliotekets nettbutikk. Utgivelsen inneholder også et hefte med en tekst skrevet av Gunnar Iversen.
Kontakter
Nina BræinPresseansvarligNasjonalbiblioteket
Tel:951 50 912presse@nb.noLenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonalbiblioteket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonalbiblioteket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonalbiblioteket
Norsk visehistorie på Nasjonalbiblioteket: Viser fra nord med Jørgen «Joddski» Nordeng21.5.2025 11:54:00 CEST | Pressemelding
Artisten Jørgen Nordeng går nye veier og tolker viser fra sin egen landsdel sammen med artist Torgeir Waldemar, i en konsert på Nasjonalbiblioteket torsdag 5. juni.
Presseinvitasjon: Lansering av ny rapport om KI og store språkmodeller i helse- og omsorgstjenesten12.5.2025 07:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Kunstig intelligens – og spesielt store språkmodeller – er i ferd med å endre samfunnet vårt. I helse- og omsorgstjenesten kan teknologien gi nye muligheter, men også introdusere flere risikoer. Hvordan kan vi ta i bruk denne teknologien på en trygg og ansvarlig måte? Tid: Fredag 16. mai 2025 kl. 08.30–10.00 Sted: Nasjonalbiblioteket, Solli plass i Oslo
Ny utstilling på Nasjonalbiblioteket fra 7. mai: Rett vest. Drømmen om et bedre liv i Amerika29.4.2025 11:43:51 CEST | Pressemelding
I år er det 200 år siden det første emigrantskipet seilte fra Stavanger med kurs for Amerika. I utstillingen Rett vest. Drømmen om et bedre liv i Amerika tar Nasjonalbiblioteket for seg en av de største folkevandringene i norsk historie. Utstillingen åpner onsdag 7. mai og følges av en rekke arrangementer og et bredt formidlingsprogram.
Fosseforedraget og Fosseprisen 2025: Feiring av skaparkraft og litteratur på Slottet og Nasjonalbiblioteket 24.–26. april3.4.2025 10:55:00 CEST | Pressemelding
Torsdag 24. april går det aller første Fosseforedraget av stabelen på Slottet. Den franske filosofen Jean-Luc Marion vil halde det nyskrivne foredraget Skaping, før kronprinsesse Mette-Marit deler ut den nyoppretta Fosseprisen for omsetjarar til tyske Hinrich Schmidt-Henkel.
Ny podkast fra Nasjonalbiblioteket om de norske borgerkrigene25.3.2025 09:38:36 CET | Pressemelding
I podkasten «Strid – de norske borgerkrigene» inviterer nasjonalbibliotekar Aslak Sira Myhre og historiker Ole-Albert Rønning Nordby deg med på en tidsreise tilbake til middelalderen. De snakker seg gjennom over hundre år med blodige slag, politiske intriger og maktkamper innad i den norske kongefamilien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom