Ekstremværet Jakob: Fortsatt rødt farenivå for flom og skred
31.10.2024 11:49:24 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Det er fortsatt rødt farenivå for flom for store deler Vestland torsdag og fredag. Faren for jord- og flomskred forblir også på rødt nivå for deler av Møre og Romsdal, Vestland og Rogaland.

Det er ventet mye regn i løpet av en 12 timers periode. Det betyr at små og bratte vassdrag, elver, bekker og skråninger vil reagere raskt og være spesielt utsatt for flom og skred – ikke bare de store elvene. Både flom- og skredfare er foreløpig nedjustert til grønt nivå fra lørdag. Nye vurderinger gjøres fredag morgen.
Jord- og flomskredfare
Det er svært stor sannsynlighet for skredhendelser. Flomskred har lang rekkevidde og kan gå ned i dalbunnen selv om det løses ut høyt i terrenget. Varselet gjelder fortsatt for deler av Møre og Romsdal, Vestland og Rogaland.
- Det er en krevende situasjon, fordi det det er svært vanskelig å forespeile hvor og når det kan gå skred innenfor varslingsområdet. Det kan også komme hendelser utenfor kartlagte områder, sier Ronny Løland, jordskredvakt i NVE.
- Hold deg unna bratte skråninger, samt bekker og elveløp med stor vannføring. Vurder også sterkt om det er nødvendig å reise, eller om du kan holde deg hjemme, tilføyer Løland.
Faren for jord- og flomskred avtar fredag ettermiddag, og er nedjustert til grønt nivå fra lørdag 2. november.
Flomfare
Flomfaren forbli på rødt nivå både torsdag og fredag for store deler av Vestland.
- Vi må være forberedt på omfattende oversvømmelser, erosjonsskader og flomskader på bebyggelse og infrastruktur, sier Kristina Tvedalen, flomvakt i NVE.
Flomfaren avtar fredag ettermiddag, og er også nedjustert til grønt nivå fra lørdag 2. november.
Fortsatt tid til å forebygge skader
- Det er fortsatt tid til forebyggende arbeid. Sikre verdier og gjenstander bort fra utsatte områder, og hold deg unna bekker og elver med stor vannføring, sier Tvedalen.
NVE følger situasjonen tett, i dialog med Meteorologisk institutt, og er også i kontakt med Statsforvaltere, Statens vegvesen og kraftregulanter.
Det vil bli gjort nye vurderinger av farenivået i ettermiddag, cirka kl. 16.
Hvem kan innbyggere kontakte
Privatpersoner som er bekymret for situasjonen lokalt kan:
- ta kontakt med kommunen for å melde om en hendelse
- kontakt politiet (112) dersom det er fare for liv og helse
- kontakt nettselskap eller fjernvarmeleverandør ved strømbrudd eller fjernvarmebrudd
- Sjekk status for stengte veier på www.175.no eller via appen Vegvesen Trafikk
Kontakter
For spørsmål mellom kl. 08:00-21:00 (alle dager), ta kontakt med flomvarslingen på 40 43 60 00 (ikke SMS).
For spørsmål utenom vakttiden, ta kontakt med NVEs pressetelefon: 48 99 76 67
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Gode råd for skredtrygge påsketurer24.3.2026 15:08:14 CET | Pressemelding
Mange drømmer om sol, snø og lange skiturer i påsken, men påskefjellet kan også by på utfordringer. NVE minner om at gode forberedelser og bevisste veivalg i fjellet kan være avgjørende for trygge turer i påsken.
Overtredelsesgebyr til InnTre Energi AS for brudd på fjernvarmekonsesjon i Verdal24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) ilegger InnTre Energi AS et overtredelsesgebyr på 300 000 kroner for brudd på vilkår i fjernvarmekonsesjonen i Verdal kommune. Gebyret gjelder manglende kontakt med Statsforvalteren i Trøndelag før anleggsarbeid i nye områder.
NVE lanserer digital løsning for småkraftaktører24.3.2026 09:15:00 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) lanserer Min side for småkraftaktører. Dette innebærer en digital løsning for å sende inn søknader og meldinger til NVE via Altinn. Min side gir også tiltakshaver en samlet oversikt over egne konsesjonene, status på saksbehandlingen av saker de har sendt inn.
NVE har oppdatert veilederen til energimerkeforskriften for bygninger24.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I dag må de fleste bygninger som skal selges eller leies ut være energimerket. Nå har Norges vassdrags- og energidirektorat publisert en ny veileder til energimerkeforskriften for bygninger. Veilederen skal gjøre det enklere for eiere og aktører å forstå og etterleve regelverket.
NVE: batterier får en viktigere rolle i kraftsektoren23.3.2026 09:45:42 CET | Pressemelding
Framover forventer Norges vassdrags- og energidirektorat at batterier vil få en stadig viktigere rolle i energisystemet – særlig i kraftsektoren. NVE legger derfor fram et nytt arbeid som presenterer status og ulike virkemåter for batterier i energi- og kraftsystemet. Samtidig lanseres en ny søknadsveileder for de som skal søke om tillatelse til å bygge batterianlegg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom