Eviny har gjort tiltak mot flom i flere vassdrag
30.10.2024 16:19:05 CET | Eviny | Pressemelding
NVE har sendt ut et rødt farevarsel om ekstremt mye regn på deler av Vestlandet torsdag 31. oktober. Eviny har iverksatt tiltak for å redusere risikoen for skadeflom, blant annet i Teigdalsvassdraget i Voss herad.
– I flere dager har vi økt produksjonen av vannkraft for å ta unna vann i forkant av uværet. Vi er også i ferd med å åpne beredskapsluker for å tappe vann, slik at magasinene får en ekstra buffer mot de store nedbørsmengdene som kommer, sier divisjonsleder Asgeir Thue i Eviny.
Mest nedbør er det ventet i indre og midtre deler av Vestland fylke, der det spesielt på dagtid er ventet intens nedbør. Lokalt er det ventet 120-180 mm med regn på 24 timer. Nedbørsmengdene blir større enn tidligere prognoser tilsa.
Venter mindre flomtopp enn i 2022
Med tiltakene Eviny har iverksatt er situasjonen i Teigdalsvassdraget bedre enn ved den forrige flommen i november 2022. Fyllingsgraden i Volavatnet er nå 91 prosent.
– Det kan fortsatt bli overløp i Volavatnet, men vi venter ikke så store flomtopper som sist, sier Thue.
Regulerte vassdrag demper flomtoppene
Eviny har også gjort tiltak i flere av de andre regulerte vassdragene. Flomluker er åpnet for å tappe vann, og vann er ført tilbake til sitt naturlige leie for å begrense risikoen for skadeflom. Det gjelder blant annet i Matrevassdraget.
De tiltakene som nå blir iverksatt i vassdragene, vil kunne medføre at elveløp som normalt er tørrlagt vil kunne få høy vannføring.
– Regulerte vassdrag gir oss en fordel når det gjelder demping av flommer. Vi kan bruke magasinene som buffer og dermed redusere flomtoppene sammenlignet med situasjonen i uregulerte vassdrag, forteller Thue.
Eviny følger situasjonen fortløpende for å vurdere behovet for ytterligere tiltak.
Nøkkelord
Kontakter
Rolf Sanne-GundersenKommunikasjonsrådgiverEviny
Tel:970 55 208Rolf.sanne-gundersen@eviny.noOm Eviny
Eviny er et av Norges største energi- og teknologikonsern, og produserer fornybar energi fra 39 vannkraftverk og to vindkraftverk på Vestlandet.
Over 500.000 nordmenn bruker Evinys ladestasjoner for elbil. Eviny leverer ellers fibertjenester og fjernvarmenett, bygger landstrøm til skip, og elektrifiserer havbruk og transportnæringen. Selskapet leverer også løsninger som gjør byggeplasser utslippsfrie, og bygger et av verdens første nettverk for hurtiglading av elbåter. Evinys entreprenørselskap prosjekterer, bygger og drifter fibernett og lav- og høyspentanlegg.
Datterselskapet BKK frakter strømmen hjem til 450.000 vestlendinger i 19 kommuner.
Eviny er eid av 17 vestlandskommuner, Statkraft samt to lokale kraft- og elektrisitetslag.
Følg pressemeldinger fra Eviny
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eviny på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eviny
Viktig gjennombrot for ny vindkraft på land når NVE gjev konsesjon til Moldalsknuten21.10.2026 12:27:31 CEST | Pressemelding
NVE har i dag gitt konsesjon til Moldalsknuten vindkraftverk i Sokndal kommune. Prosjektet utvidar vindkraftproduksjonen ved Tellenes og utnyttar vegar, nett og annan eksisterande infrastruktur. Vedtaket er eit viktig gjennombrot for meir effektiv og arealsmart utbygging av den fornybare krafta Noreg treng.
Sterkt kvartal for Eviny27.8.2026 10:23:29 CEST | Pressemelding
Eviny har et underliggende resultat på 519 millioner kroner i andre kvartal, en økning på 197 millioner kroner fra samme kvartal i fjor. Omsetningen på hurtiglading er doblet i andre kvartal sammenlignet med samme periode i 2025.
Eviny Hurtiglading og Mer går sammen og skaper Nordens ledende hurtigladeselskap9.7.2026 13:06:14 CEST | Pressemelding
Eviny og Statkraft slår sammen sine to selskaper for hurtiglading, og skaper Nordens ledende hurtigladeselskap med ladelokasjoner i Norge, Sverige, Danmark, samt Tyskland forutsatt nødvendige juridiske godkjenninger.
Sterkt kvartal: Eviny aukar tempoet i energisatsinga21.5.2026 10:36:11 CEST | Pressemelding
Eviny har eit underliggande resultat på 892 millionar kroner i første kvartal 2026. Det er 216 millionar meir enn same periode i fjor. Konsernet gjennomfører no historisk høge investeringar i fornybar energi og straumnett.
Eviny og Skygard innleder samarbeid om utvikling av datasenterkapasitet i Vestland12.5.2026 13:59:43 CEST | Pressemelding
Eviny og Skygard har inngått et samarbeid for å utforske utvikling av datasenterkapasitet i Vestland. Målet er å legge til rette for nasjonale, sikre og bærekraftige datasenterløsninger basert på regionens tilgang på fornybar kraft, infrastruktur og kompetanse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom