VG-teiknar Roar Hagen donerer teikningane sine til Nasjonalbiblioteket
Med sin karakteristiske strek har Roar Hagen tolka det norske nyheitsbildet i VGs kommentarspalter gjennom 38 år. No donerer han teikningane sine til Nasjonalbiblioteket.

– Det er med takksemd eg overleverer ein stor del av avisteikningane mine til Nasjonalbiblioteket, seier Roar Hagen. – Det er den beste løysinga for å ta vare på originalarbeida og for å gjere materialet tilgjengeleg for offentlegheita.
– Med denne donasjonen blir det rike visuelle materialet etter ein av dei viktigaste teiknarane i Noreg sikra for framtida, seier Arthur Tennøe, som er leiar for visuelle medium og konservering ved Nasjonalbiblioteket.
Materialet som blir donert er originalar frå 1986 til 2014, då Hagen gjekk over til digital produksjon. Også det digitale arkivmaterialet etter teiknaren, frå tida etter 2014, skal til Nasjonalbiblioteket.
– Her finn vi norsk politisk historie frå Gro og Kåre til våre dagars Erna og Jonas, og eit rikhaldig galleri av og internasjonale og norske kjentfolk, fortel Tennøe.
Roar Hagen fylte 70 år i april, men han teiknar framleis for VG, der han blei tilsett i 1986. Før han kom til VG, hadde Hagen vore i teiknar i Stavanger Aftenblad og Sunnmørsposten.
Fridom til eigne tolkingar
VG, som er den mest lesne avisa i Noreg, har ein lang tradisjon med å bruke karikaturar, portrett og andre teikningar i formidlinga si. Avisa har gitt Hagen stor fridom til å framstille sine eigne tolkingar av folk og hendingar i teikningane sine.
Forgjengaren til Roar Hagen, Salo «Pedro» Grenning, teikna for VG frå avisa blei etablert i 1945, og fram til han døydde i 1986. I 2015 donerte VG arkivet etter Pedro til Nasjonalbiblioteket.
– Samla gir den omfattande produksjonen til dei to VG-teiknarane eit bilde av det offentlege livet i Noreg frå andre verdskrigen og fram til i dag, i deira perspektiv. Det er svært gledeleg at vi no kan bevare heile dette viktige kulturhistoriske materialet for framtidige generasjonar, seier Tennøe.
Publisert over heile verda
Roar Hagen har blitt karakterisert som ein klassisk avis- og karikaturteiknar. Han har vore med i Cartoonist & Writers Syndicate og er i dag med i Cartooning for Peace.
Teikningane hans er publiserte i aviser og tidsskrift over heile verda, som The New York Times, Le Monde, Die Zeit, International Herald Tribune, Der Spiegel, Newsweek og Time Magazine.
Han har vunne prisar for årets avisteikning både i 2007 og i 2015 og dessutan International Caricatura Politica Award og Premio Satira Politica Forte dei Marmi.
Han er kjøpt inn av Nasjonalmuseet for kunst, Nasjonalbibliotekets innkjøpsordning for originale bokillustrasjoner (NIBI) og Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland.
Kontakter
Seksjonsleiar Arthur Tennøe, e-post: arthur.tennoe@nb.no, mobil 954 21 444
Nina BræinPresseansvarligNasjonalbiblioteket
Tel:951 50 912presse@nb.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonalbiblioteket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonalbiblioteket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonalbiblioteket
Fosseforedraget og Fosseprisen 2025: Feiring av skaparkraft og litteratur på Slottet og Nasjonalbiblioteket 24.–26. april3.4.2025 10:55:00 CEST | Pressemelding
Torsdag 24. april går det aller første Fosseforedraget av stabelen på Slottet. Den franske filosofen Jean-Luc Marion vil halde det nyskrivne foredraget Skaping, før kronprinsesse Mette-Marit deler ut den nyoppretta Fosseprisen for omsetjarar til tyske Hinrich Schmidt-Henkel.
Ny podkast fra Nasjonalbiblioteket om de norske borgerkrigene25.3.2025 09:38:36 CET | Pressemelding
I podkasten «Strid – de norske borgerkrigene» inviterer nasjonalbibliotekar Aslak Sira Myhre og historiker Ole-Albert Rønning Nordby deg med på en tidsreise tilbake til middelalderen. De snakker seg gjennom over hundre år med blodige slag, politiske intriger og maktkamper innad i den norske kongefamilien.
Hvordan kan bibliotekene styrke demokratiet?17.3.2025 10:00:00 CET | Presseinvitasjon
Bibliotekene er ikke bare steder for bøker – de er åpne rom for fellesskap, læring og demokratisk deltakelse. På Nasjonalbibliotekets vårkonferanse «Det tredje stedet» den 27. mars samles eksperter og fagfolk for å diskutere hvordan bibliotekene kan styrke demokratiet, skape møteplasser som motvirker ensomhet, spre kunnskap og forsvare ytringsfriheten.
To nye bygg styrker Nasjonalbiblioteket sitt arbeid med digitalisering av kulturarven i Mo i Rana25.2.2025 14:12:08 CET | Pressemelding
Det nye lydlaboratoriet og automatlageret til Nasjonalbiblioteket gir eit viktig løft til arbeidet med å sikre og gjere tilgjengeleg den norske kulturarven. No står dei to nye bygga klare, og 25. februar vart dei opna av kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.
Bibliotek over hele landet feirer morsmålsdagen 21. februar17.2.2025 15:48:13 CET | Pressemelding
Den internasjonale morsmålsdagen blir markert verden over fredag 21. februar. I Norge benytter bibliotek over hele landet denne dagen til å synliggjøre de språklige ressursene i lokalmiljøet sitt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom