Eidsiva

Lavere Eidsiva-resultat

Del

Eidsiva-konsernet leverte et underliggende resultat etter skatt på 1 547 millioner kroner etter tredje kvartal 2024. Det er 367 millioner lavere enn samme periode i fjor.

- Resultatet hittil i år er drevet av faktorer som lavere kraftpriser, høyere brenselspriser for bioenergi og kostnader knyttet til tap i nettet. I tillegg viser de tre første kvartalene et generelt høyere kostnadsnivå og økte finansieringskostnader, sier konsernsjef Henning Olsen.

Eidsivas driftsinntekter etter tredje kvartal ble 6 906 millioner kroner (6 564), mens driftsresultatet endte på 1 753 millioner kroner (3 270). Reduksjonen i de regnskapsmessige resultatene skyldes at tariffene til Statnett er tilbake på et mer normalt nivå, samt at flaskehalsinntektene er redusert i 2024. Samtidig er resultatet fra finansiell sikringsaktivitet i Hafslund Kraft redusert i 2024.

Det underliggende driftsresultat ble 2 307 millioner kroner (2 619 millioner kroner). 

Etter netto finanskostnader på 580 millioner kroner (402 millioner kroner) ble resultat før skattekostnad 1 173 millioner kroner (2 868 millioner kroner).

Forbrenningsavgiften utfordrer fjernvarmesatsingen

Konsekvensen av regjeringens forslag til statsbudsjett er at Eidsiva Bioenergi må betale nærmere 11 prosent høyere avfallsforbrenningsavgift i 2025. Videre sier regjeringen at avgiften vil trappes ytterligere opp fra 2026.

 - Eidsiva er positiv til at regjeringen velger å heve forbrenningsavgiften mindre i 2025 enn tidligere kommunisert. Samtidig er vi skuffet over at det signaliseres en signifikant avgiftsøkning i 2026, og en kraftig økning i CO2 -avgiften frem mot 2030. Det er avgjørende for bransjen at dette ikke blir en realitet, sier Olsen. 

Avgiftsnivået i Norge svært høyt sammenlignet med det reelle svenske nivået.

- Dette gjør konkurransen mot Sverige krevende. I praksis vil de fleste norske anlegg i 2025 ha en dobbel så høy CO2-beskatning som svenske anlegg. Eidsiva vil jobbe videre for at det sikres like konkurransevilkår for avfallsforbrenning mellom norske og svenske anlegg. Det er vanskelig å forstå at det å kjøre avfall til Sverige skal være bedre for klima og arbeidsplasser enn å håndtere avfall i Norge, sier Olsen.

Store investeringer

Eidsiva har etter årets tre første kvartaler investert for totalt 2 647 millioner kroner. Dette er består av investeringer i nettinfrastruktur, fiberutbygging og kjøp av aksjene i Hafslund Fiber.  

Kontakter

Om Eidsiva

Eidsiva er Norges største regionale energi- og telekomkonsern, med virksomhet i Innlandet, Oslo, Akershus og Østfold. Selskapet eies av Hafslund Eco AS, Innlandet Energi Holding AS og Åmot kommune. Eidsiva-konsernet leverer samfunnskritisk infrastruktur som strøm, telekommunikasjon og varme, og har totalt 1 265 medarbeidere innen nett, bredbånd og bioenergi.

Følg pressemeldinger fra Eidsiva

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eidsiva på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Eidsiva

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye