St1 Biokraft ser snart dagens lys
1Vision Biogas har vært et midlertidig navn etter at St1, HitechVison og Aneo kjøpte opp biogassgiganten Biokraft, og integrerte hele St1 sin biogass-virksomhet i et vekstselskap innen biogass. I november er de klar til å starte å jobbe som ett selskap under navnet St1 Biokraft, og går ut med ambisjon om å bli ledende aktør i Norden.

St1 Biokraft er et fellesforetak mellom St1, HitecVision, og Aneo. Dette samarbeidet samler stor ekspertise innen energiomstilling, og kombinerer styrkene til hver partner for å skape et ledende biogass-selskap i Norden.
Tidligere i år overtok fellesforetaket 100 % av Biokraft International AB, som er den ledende produsenten av flytende biogass (LBG) i Norden. I september ble også alle St1 sin biogassvirksomhet inkludert i selskapet. I Norge inkluderer dette blant annet et storskala biogassanlegg i Skogn utenfor Trondheim. Anlegget er et av verdens største for integrert produksjon av flytende biogass med produksjonskapasitet på ca 155 GWh per år.
Som en forberedelse til lanseringen av den nye organisasjonen, opererte fellesforetaket under det midlertidige navnet 1Vision Biogas. Den nye organisasjonen er nå klar til å fungere som ett selskap fra begynnelsen av november, under navnet St1 Biokraft AB.
Bærekraftige energiløsninger
«Vi gleder oss til å bygge på det solide fundamentet, og mulighetene denne integrasjonen gir. Det nye navnet, St1 Biokraft, representerer integreringen av to sterke, komplementære virksomheter under ett varemerke og selskap, drevet av ambisjonen om å bli den ledende biogassaktøren i Norden. Vi ønsker å fortsette å bygge sterke relasjoner med våre kunder og interessenter, og sikre at vi leverer bærekraftige energiløsninger som dekker deres behov», sier Miika Johansson, ny administrerende direktør i St1 Biokraft.
St1 Biokraft vil fortsette å drive hele verdikjeden for biogass, fra råvareinnkjøp til salg og distribusjon, med et sterkt fokus på flytende biogass som en viktig vekstmulighet innen energiomstillingen. Selskapet har som mål å produsere 3 TWh biometan og selge 6 TWh biometan innen 2030, med fokus på tungtransport, maritime og industrielle bruksområder. For å nå målene har St1 Biokraft forpliktet seg til å investere mer enn 1 milliard euro i produksjons- og distribusjonsnettverk for biogass i Norden.
Store vekstprosjekter
St1 Biokraft har en sterk oppstrøms eiendelsbase med 12 biogass- og oppgraderingsanlegg i drift i Sverige og Norge samt et logistikkselskap. Det har også et nettverk av stasjoner for komprimert og flytende biogass og fyllingspunkter for buss. Den nåværende produksjonskapasiteten til St1 Biokraft er over 550 GWh, og det kombinerte salget av biometan er ca. 1 TWh. I Norge har St1 biogass blant annet produksjonsfasliiteter på Skogn. Selskapet eier 50 % av aksjene i Suomen Lantakaasu Oy og støtter målet om å produsere 1 TWh flytende biogass i Finland innen 2030. I tillegg har St1 Biokraft flere vekstprosjekter innen biogass i Sverige, Norge og Finland.
St1s allerede etablerte sterke salgsorganisasjon og nettverk vil videreføre distribusjonen av St1 Biokrafts produkter. I Sverige er St1 allerede en ledende leverandør av biogass for tungtransportsegmentet.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi WoldKommunikasjons- og markedsføringssjefSt1 Biokraft
heidi.wold@biokraft.com. Fra 4. november: heidi.wold@st1biokraft.com
Bilder

St1 Biokraft
St1 Biokraft er et vekstselskap innen biogass med virksomhet i Norden. Selskapets virksomhet dekker hele verdikjeden for biogass, fra innkjøp av råvarer til distribusjon og salg til sluttbrukere. St1 Biokrafts mål er å bli en ledende integrert biogassaktør i Norden ved å oppnå 3 TWh med biometanproduksjon og 6 TWh med biometansalg innen 2030, med fokus på tungtransport, maritim og industriell bruk. Den nåværende produksjonskapasiteten til St1 Biokraft er over 550 GWh, og det kombinerte salget av biometan er ca. 1 TWh. St1 Biokraft eier 50 % av aksjene i Suomen Lantakaasu Oy og støtter målet om å produsere 1 TWh flytende biogass i Finland innen 2030. I tillegg har St1 Biokraft flere vekstprosjekter innen biogass i Sverige, Norge og Finland. St1 Biokraft eies av energiselskapet St1, eierkapital-selskapet HitecVision, og fornybar selskapet Aneo

Om St1 Norge
St1 er et nordisk energikonsern med visjon om å være ledende på produksjon og salg av CO2-bevisst energi. Konsernet forsker på, og utvikler, økonomisk- og miljømessig bærekraftige energiløsninger. St1 fokuserer på salg av drivstoff, raffinering og fornybare energiløsninger som avfallsbasert biodrivstoff og vindkraft. Konsernet har 1270 St1 og Shell-stasjoner i Norge, Sverige og Finland. Selskapet har sitt hovedkontor i Finland og har mer enn 1000 ansatte. I Norge har St1 om lag 300 Shell-stasjoner, samt depot- og forsyningsnettverk over hele landet. St1 Norge jobber også aktivt med vindkraft, lading og andre alternative energikilder for transport. www.st1.no
Følg pressemeldinger fra St1 Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra St1 Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra St1 Norge
Her åpnes Norges første bensinfrie «bensinstasjon»10.4.2025 11:57:31 CEST | Pressemelding
I dag åpnet «pumpene» på St1 Marienlyst etter lengre tids ombygging. Stasjonen har eksistert i 65 år og blir Norges – og kanskje Nordens - første helombygde stasjon, hvor alle de tradisjonelle bensin- og dieselpumpene er erstattet med hurtigladere.
Nå er den første stasjonen omprofilert til St18.4.2025 13:28:56 CEST | Pressemelding
St1 Etterstad markerer startskuddet for ny energistasjonsprofil i Norge. Omprofileringen fra Shell-stasjoner til St1 er nå i gang for fullt. Etter at den første prismasten kom opp på St1 Grorud i forrige uke, er det nå St1 Etterstad i Oslo som er den første stasjonen som står helt ferdig med ny visuell profil.
Første St1-prismaster på plass – omprofileringen er i gang2.4.2025 20:16:00 CEST | Pressemelding
Onsdag ble de aller første prismastene med St1-logo reist i Norge. Dermed er omprofileringen fra Shellprofilerte stasjoner til St1 i gang. De aller første stasjonene med synlig St1-profil ble Grorud, Ullern, Furuset og Kastellet i Oslo – og flere stasjoner i Oslo-området vil følge i løpet av de nærmeste dagene og ukene.
Nå kommer St1-stasjonene til Norge26.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Omprofileringen fra merkevaren Shell til St1 starter på Østlandet og i Trøndelag. I løpet av en hektisk periode som starter mandag 31. mars, skal St1 gjøre om alle stasjonene som i dag har merkevaren Shell til St1-stasjoner. De aller første stasjonene vil bli synlig i Oslo-området tidlig i april, og etter hvert i Trøndelag. Deretter står resten av landet for tur.
St1 inngår samarbeid med Novatron Fusion Group for å akselerere fusjonsenergi i Norden19.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
St1 og Novatron Fusion Group (NFG) har inngått et strategisk, langsiktig industrielt partnerskap, som markerer et nytt kapittel i utviklingen av kommersiell fusjonsenergi. St1 går inn som hovedinvestor og nytt styremedlem etter en investering på 13 millioner euro i NFG, og vil bidra med langsiktig verdi samt forretningsmessig, industriell og regulatorisk kompetanse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom