Amerikansk hangarskip i Norge for å trene med norske styrker
I oktober og november skal norske styrker trene sammen med hangarskipet USS «Harry S. Truman» og flere andre fartøy i norske farvann og nærområder.

USS «Harry S. Truman» er et av verdens største hangarskip og tilhører US 6th Fleet i den amerikanske marinen, U.S. Navy. Nå befinner hangarskipet seg i norsk farvann sammen med flere av sine støttefartøy.
Fartøyene inngår i hangarskipsgruppen Harry S. Truman Carrier Strike Group. Gruppens tilstedeværelse gir det norske forsvaret en unik mulighet til å videreutvikle samarbeidet og jobbe tettere sammen med vår viktigste allierte, USA. Det er planlagt øvelser med flere av Forsvarets avdelinger.
Viktig for Norge og Norden
– Norges og Forsvarets evne til å ta imot allierte er avgjørende for forsvaret av Norge og Norden. Ved å være til stede i nærområdene til Norge og de andre landene i vår region, viser USA tydelig at de vil stå sammen med sine allierte, og at stabilitet i nordområdene også er viktig for dem, sier viseadmiral Rune Andersen, sjef for Forsvarets operative hovedkvarter (FOH).
Norge og USA har et langvarig og nært forsvarssamarbeid. Det er i norsk interesse at allierte øver og opererer sammen med oss i våre områder. Samarbeidet med USA og NATO bidrar til stabilitet i norske nærområder. Norge og USA har mange felles interesser og prioriteringer, og vi samarbeider innen en rekke områder som informasjonsutveksling, øving og trening, forhåndslagring og ikke minst kontroll med havområdene i nord.
– Forsvaret av Norge bygger på NATOs kollektive sikkerhet og forholdet til nære allierte, i tillegg til nasjonal forsvarsevne. Det tette forsvarssamarbeidet med USA har vært viktig for Norge i mer enn 75 år. Tilstedeværelsen er et viktig signal for det nære bilaterale forholdet og øker troverdigheten av kollektivt forsvar og avskrekking, sier FOH-sjefen.
Økt avskrekking
Allierte trener, øver og opererer jevnlig i Norge for å være klar til å operere under alle årstider, ved større kriser eller krig. Det bidrar til økt kollektiv sikkerhet og avskrekking for eventuelle fremtidige angrep mot Norge og Norden. Det britiske hangarskipet HMS «Prince of Wales» deltar også på treningen med Norge og USA.
Treningen og øvelsen med hangarskipsgruppene gjennomføres med kapasiteter i flere domener: sjø, luft og land.
– Gjennom vår evne til å samarbeide og integrere kapasiteter mellom domener og NATO-nasjoner har vi en stor militær fordel overfor Russland. NATO er en defensiv forsvarsallianse, samtidig er alliansen alltid klar til å reagere dersom vi blir utfordret, fastslår Andersen.
Av sikkerhetsmessige årsaker ønsker ikke Forsvaret å gi ytterligere detaljer rundt alliertes operasjoner og øvelser i våre nærområder
Nøkkelord
Kontakter
Forsvarets operative hovedkvarterPressevakt
Tel:+47 40 43 80 83foh.info@mil.noLenker
Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Fikk medaljer - Nå fortsetter luftevakueringen12.5.2025 12:56:28 CEST | Pressemelding
8. mai fikk luftevakueringspersonell fra Forsvarets sanitet, SAS og Helsedirektoratet medaljer, samtidig som Norge forlenger luftevakueringsstøtten til Ukraina.
Nå starter NATOs viktigste avskrekkingsøvelse på Andøya2.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Øvelsen Formidable Shield starter på Andøya i neste uke.
Presseinvitasjon: 8. mai markerer vi 80 år med frihet2.5.2025 11:33:03 CEST | Presseinvitasjon
H.M. Kongen og H.K.H. Kronprinsen er blant dem som markerer frigjørings- og veterandagen på Akershus festning 8. mai. Seremonien er åpen for presse og publikum.
Presseinvitasjon: Mottak siste F-35 og første JSM - 28. april 202522.4.2025 13:32:00 CEST | Presseinvitasjon
Forsvarsmateriell overleverer siste F-35 og første Joint Strike Missile til Luftforsvaret. I den anledning inviteres presse til mediedag på Ørland flystasjon 28. april 2025.
Arktiske kystvakter samles i Tromsø – øver på samarbeid, beredskap og samhandling i nord4.4.2025 16:15:32 CEST | Pressemelding
I perioden 8.–10. april gjennomføres øvelsen Arctic Guardian 2025 i Tromsø-området. Øvelsen samler kystvaktressurser fra syv arktiske nasjoner: Canada, Danmark, Finland, Island, Norge, Sverige og USA. Øvelsen markerer avslutningen på Norges toårige formannskapsperiode i Arctic Coast Guard Forum (ACGF).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom