Ny undersøkelse: Lastebilsjåfører liker å kjøre elektrisk
17.10.2024 15:01:03 CEST | Norsk elbilforening | Pressemelding
88 prosent av bedriftene som har gått over til elektriske lastebiler i Oslo-området rapporterer om fornøyde sjåfører.

Det viser en spørreundersøkelse som Klimaetaten i Oslo kommune og Elbilforeningen har gjennomført blant bedrifter som har startet overgangen til elektriske lastebiler.
Til sammen 23 bedrifter har svart på undersøkelsen, noe som utgjør en stor andel av bedrifter som kjører elektrisk lastebil i Oslo-området. Undersøkelsen ble gjennomført i sommer, og ble presentert for bransjeaktører og andre interesserte på et frokostarrangement i dag.
– Det er svært oppløftende at de som bruker elektriske lastebiler er fornøyde. Her går arbeid for å kutte utslipp hånd i hånd med bedre arbeidsmiljø, sier klimarådgiver Margrethe Lunder i Klimaetaten i Oslo kommune.
I Oslo viser tall fra OFV at 25 prosent av nye lastebiler er elektriske, mens tilsvarende tall for landet som helhet er 12,6 prosent (alle kjøretøy over 3,5 tonn).
Krav fra kunder viktigste grunn
Krav fra oppdragsgiver og ønske om å være klimavennlig er viktigste årsaker til at bedriftene har valgt å anskaffe elektriske lastebiler.
61 prosent av de spurte sier at årsaken var krav fra oppdragsgiver. Like mange viste til ønsket om å være mer klimavennlig. 30 prosent oppga krav fra eiere som grunn, mens bare 9 prosent oppga lønnsomhet som årsak til skiftet. Det var mulig å oppgi tre grunner.
– Oslo kommune fortjener ros for at de som innkjøper stiller krav som gjør at bedriftene tar i bruk elektriske lastebiler. Vi mener staten og andre kommuner kan lære av Oslo. Tiden er inne for å bruke innkjøpsmakten det offentlige har, sier Maren Hemsett, seniorrådgiver for tungtransport i Elbilforeningen.
Bedre arbeidsmiljø overraskende fordel
Da bedriftene ble bedt om å selv beskrive erfaringer med overgangen til elektriske tunge kjøretøy, trakk flere frem arbeidsmiljøet som en fordel.
“Den mest åpenbare positive erfaringen er redusert støy. Det var ikke ett av argumentene for å anskaffe elektriske lastebiler. Både våre egne ansatte og særlig beboere i bygatene der vi har prosjekter, melder tilbake at det er behagelig med et så redusert støybilde,” svarer en av eierne av elektriske lastebiler.
En annen bedrift melder om det samme:
“Veldig behagelig arbeidshverdag. Mye mindre sliten etter en dag i elektrisk lastebil enn i den fossile.”
Dersom man ønsker flere resultater fra undersøkelsen, kan man ta kontakt med Elbilforeningen eller Klimaetaten i Oslo kommune.
Nøkkelord
Kontakter
Maren HemsettSeniorrådgiver, Norsk elbilforening
Tel:98 82 25 82maren.hemsett@elbil.noMargrethe LunderKlimarådgiver i Klimaetaten, Oslo kommune
Tel:95175895margrethe.lunder@kli.oslo.kommune.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 14 lokalforeninger og over 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Presseinvitasjon: Nordic EV Summit 6.-7. mai5.5.2026 10:38:52 CEST | Presseinvitasjon
Denne uka strømmer verden til Lillestrøm for å lære om elbilutviklingen og hva som skjer innen annen elektrisk mobilitet. Konferansen arrangeres av Norsk elbilforening, i samarbeid med Nova Spektrum.
Kraftig elbilvekst i Europa24.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elbilsalget i Europa skyter fart. I mars var 22 prosent av alle nye biler elektriske. – Europeiske bilkjøpere vil ha elbil. Disse tallene viser at etterspørselen er større enn noen gang, sier Unni Berge, kommunikasjonssjef i Elbilforeningen.
Halvparten av norske bilister har elbil17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I en undersøkelse Infact har gjennomført for Elbilforeningen svarer 50,5 prosent av norske bilister at de har elbil.
Rekordhøyt elbilsalg i mars1.4.2026 09:55:31 CEST | Pressemelding
Elbilandelen i nybilsalget i mars endte på rekordhøye 98,4 prosent. – Jeg tror oljekrisen gjør at flere ønsker å bytte ut fossilbilen med en elbil, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Mulig ladekø onsdag og søndag i påsken24.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Tall fra Elbilforeningens ladeløsning viser at elbileiere lader aller mest onsdagen før skjærtorsdag. Også første påskedag peker seg ut som en av de mest hektiske ladedagene i ferien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom