Tester ut ny sensorteknologi i strømnettet
Med mer enn 70.000 stolper i høyspentnettet, er det viktig for Glitre Nett å ha en god oversikt over alder og tilstand på stolpene. Nå tester nettselskapet ut sensorer som skal gi en bedre innsikt i hvilke stolper som bør skiftes.

– Kontinuerlig overvåkning av linjenett og stolper er viktig for å sikre god forsyningssikkerhet til våre kunder. Det er også viktig å gjøre dette på en rasjonell og effektiv måte, og derfor tester vi nå ut sensorer som skal bidra til at vi får oversikt over råte og angrep fra stokkmaur i stolpene, forteller Per-Oddvar Osland, forskningsleder i Glitre Nett.
Sammen med det norske startup-selskapet Gridguard, installerer Glitre Nett nå sensorer på alle stolpene i regionalnettlinja mellom Evje og Iveland. Gjennom jevnlig innsamling av data på hver stolpe, ønsker en å følge utviklingen av råte over tid og identifisere angrep av stokkmaur som kan gi rask skade. Ved bruk av kunstig intelligens analyseres dataene og varsler selskapet hvilke stolper som må byttes og når.
Skal sikre trygg strømforsyning
– Linja mellom Evje og Iveland forsyner store deler av området nord for Kristiansand med strøm. Linjen ble bygget på 1960-tallet, og krysser områder med myr og skog. Stolpene langs linjen er derfor utsatt for råte, angrep fra stokkmaur og hakkespetter. Godt vedlikehold av linjen er avgjørende for å sikre en trygg strømforsyning, men også utfordrende, da den ligger i et svært utilgjengelig område. Derfor ønsker vi nå å teste ut nye metoder for å følge med på tilstanden til mastene, sier Per-Oddvar Osland.
Glitre Netts oppgave er å balansere kostnader og nytte i alle prosjekter, samtidig som en vedlikeholder nettet uten å påføre kundene unødvendige kostnader. For regionalnettlinja mellom Evje og Iveland er det derfor besluttet å utføre prediktivt vedlikehold og behovsbaserte tiltak for å forlenge levetiden på den eksisterende infrastrukturen.
Bransjeutfordring
Sensorene fra Gridguard som vi nå installerer er en del av et større initiativ der flere norske nettselskaper tester sensorteknologi for å løse ulike utfordringer bransjen står overfor. I tillegg til å overvåke råte, kan sensorene oppdage og lokalisere både mekaniske og elektromagnetiske feil på linjer og stolper i sanntid. De kan også registrere hakkespettaktivitet og automatisk forhindre hakkespetten i å gjøre skade på stolpene.
– En råtten stolpe utgjør ikke bare en risiko for forsyningssikkerheten, men også en fare for montørene som jobber i høyden. Med bedre innsikt i stolpenes tilstand kan vi bidra til å sikre en mer pålitelig strømforsyning, samtidig som vi øker sikkerheten for de som hver dag sørger for at vi har strøm i stikkontakten, sier Erlend Nordbak, COO i Gridguard, som ser frem til videre samarbeid med Glitre Nett i dette prosjektet.
Nøkkelord
Kontakter
Per-Oddvar OslandForskningslederGlitre Nett
Tel:99286861per-oddvar.osland@glitrenett.noBilder



Lenker
Om Glitre Nett
Glitre Nett er Norges nest største nettselskap, og sørger hver dag for at mer enn 320.000 nettkunder får strømmen levert. Vi skal sørge for at samfunnet skal fungere, både i dag og i fremtiden. Derfor er moderne teknologi og smarte energiløsninger en viktig del av vår hverdag. Glitre Nett er et resultat av fusjonen mellom Agder Energi Nett og Glitre Energi Nett. Selskapet har totalt mer enn 30.000 km med strømnett, mer enn 12.000 nettstasjoner, og 133 transformator- og koblingsstasjoner i Agder og i Buskerud. Glitre Nett har vel 370 ansatte , og er et heleid datterselskap i Å Energi.

Følg pressemeldinger fra Glitre Nett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glitre Nett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glitre Nett
Økt beredskap som følge av varslet uvær3.10.2025 10:35:48 CEST | Pressemelding
Det er meldt om kraftig vind fra fredag ettermiddag 3. oktober med sørlig liten storm på kysten av Sørlandet. Vinden vil øke i kastene ut over kvelden og natten, og Glitre Nett har satt Gul beredskap og følger situasjonen nøye for å være best mulig forberedt.
Arbeidet med ny kystlinje er startet2.10.2025 07:13:58 CEST | Pressemelding
Økt elektrifisering øker utfordringene for strømnettet på Agder. Nå har Glitre Nett startet opp arbeidet på første del av kystlinja fra Kulia i Songdalen til Leire i Søgne. Ny kystlinje går fra Kristiansand til Kvinesdal, og er ca. 80 km lang.
Stor interesse for Norgespris30.9.2025 12:28:04 CEST | Pressemelding
Onsdag 24. september åpnet muligheten for bestillingen av Norgespris. Etter en uker viser oversikten til Glitre Nett at vel 110.000 kunder i Agder og Buskerud har bestilt Norgespris. Det betyr at nærmere 40 % av nettkundene som har mulighet til å bestille Norgespris har takket ja til den nye ordningen.
Glitre Nett er klar for Norgespris24.9.2025 09:00:41 CEST | Pressemelding
Fra 1. oktober innføres den nye statlige ordningen Norgespris, som gir en forutsigbar strømpris gjennom året. Det er nettselskapene som skal administrere den nye ordningen, og være kundenes veileder knyttet til valg og spørsmål.
Glitre Nett styrker strømforsyningen til Vågsbygd18.9.2025 12:50:00 CEST | Pressemelding
Glitre Netts 50 kV ledning mellom Hannevika og Kjos transformatorstasjoner i Kristiansand nærmer seg teknisk levealder. Alderen på ledningen, og et generelt behov for økt kapasitet i strømnettet, gjør at Glitre Nett har besluttet å oppgradere ledningsstrekket og styrke strømforsyningen til Vågsbygd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom