Beredskapsøvelse i Soknedalstunnelen
11.10.2024 13:22:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Onsdag 16. oktober stenger Statens vegvesen E6 Soknedalstunnelen klokken 18.00-20.00. Årsaken er øvelse i samarbeid med nødetater.

Øvelsen finner sted klokken 18.00-20.15. Omkjøring er skiltet på fylkesveg 6573 like ved tunnelen.
Tunnelen vil åpnes klokken 20.15.
Trygg tunnel
– Vi har forståelse for at stengt tunnel kan være krevende for trafikantene, men det er nødvendig i en kort periode slik at vi kan få øvd dersom noe skulle skje, sier brannvernleder Lasse Djupvik i Statens vegvesen.
Statens vegvesen er en del av den totale samfunnsberedskapen. Å forberede seg på andre situasjoner enn hverdagen er en sentral del av dette.
– Det er et krav i tunnelsikkerhetsforskriften at vi skal holde slike øvelser. Det viktig å minne om at vi gjør dette nettopp for trafikantene, som en del av vårt kontinuerlige arbeid, hver dag, hele året, for å holde tunnelene trygge, legger han til.
– Vi gjør dette for å være forberedt
– Vegdrift handler om konsekvens. Vi gjør derfor det vi kan for at stengninger, både akutte og planlagte, skal bli så korte som mulig, understreker Djupvik.
Beredskapsøvelse i tunneler er et eksempel på en planlagt og nødvendig stengning.
– Ved å øve sammen med nødetatene driller vi våre rutiner og sørger for at beredskaplinjene er best mulig forberedt den dagen en situasjon skulle inntreffe. For å simulere brann i kjøretøy benytter vi røykmaskin for å lage røyk i tunnelen.
Statens vegvesen oppfordrer som alltid trafikanter til å sjekke 175.no eller appen Vegvesen trafikk før de skal ut og reise.
Her finner man til enhver tid oppdatert informasjon om situasjonen på alle landets veier.
Det har aldri vært flere muligheter til å holde seg oppdatert på trafikkbildet enn det er i dag.
Soknedalstunnelen
Den 3,6 kilometer lange Soknedalstunnelen ble åpnet i 2020. I dag kjører det i gjennomsnitt 5726 kjøretøy daglig gjennom tunnelen.
Det er dette som heter årsdøgntrafikk (ÅDT). Av dette er 23 prosent, eller 1316, lange kjøretøy (tungtrafikk).
Nøkkelord
Kontakter
Lasse DjupvikBrannvernlederStatens vegvesen
Tel:99361321lasse.djupvik@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Sluttfører arbeid på E12 Revelåga bru16.4.2026 15:30:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen sluttfører nå arbeidet på E12 Revelåga bru.
Brannøving i E16 Flenjatunnelen16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, i samarbeid med Aurland brann og redning, brannvernøving i Flenjatunnelen torsdag 23. april.
Bare ett gjennomslipp på natt15.4.2026 15:37:30 CEST | Pressemelding
– Vi må fjerne et gjennomslipp i Nappstraumtunnelen på natt for å frigi arbeidstid. Fra og med 20. april slippes ikke biler gjennom tunnelen kl. 03.00.
Snart kommer årets asfalt15.4.2026 13:42:20 CEST | Pressemelding
Om få uker starter Statens vegvesen asfaltering av 730 kilometer riksveger over hele landet. Totalt 550.000 tonn asfalt skal legges i løpet av årets asfaltsesong.
Statens vegvesen lyser ut kontrakt for ny riksveg 426 Eigerøy bru15.4.2026 09:49:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen lyser nå ut entreprisekontrakten for bygging av ny Eigerøy bru på riksveg 426. Dermed tas et viktig steg videre i arbeidet med å sikre en trygg og robust forbindelse mellom fastlandet og Eigerøy i Eigersund kommune. Den antatte kontraktsummen er i størrelsesorden 450 millioner kroner inkludert merverdiavgift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom