Barokk Boreal med frodig og original juleplate, glemte skatter fra det norske 1600-tallet
Barokk Boreal bringer fram i lyset gjemte og glemte juleskatter av 1600-tallsdiktere fra rundt omkring i Norge. "JULETIDE" er ute i dag, og inneholder en fascinerende rekke vidunderlige og underfulle julesanger om vinter, engler, stjerner, julenatt, måneskinn, stall, krybbe, solhovs-fiske og fred på jorden.

Sangdikterne Barokk Boreal har tatt med på albumet er Iver Brinch, Ingeborg Grytten, Samuel Bruun, Johan Brunsmand, Samuel Bugge, Oluff Lind, Peder Offvid, Petter Dass og Dorothe Engelbretsdatter. De var små og store kjemper i samtida si, som fikk trykt sangene sine og sendt dem ut i verden.
Til hver sang står det som oftest noe sånt som «Siungis som: Et lidet Barn saa lystelig». Dikterne diktet til melodier de selv hadde inne og som de visste leseren kunne. Disse melodiene har Barokk Boreal lett etter og funnet – både i folkelig overlevering og i skriftlige kilder fra 1600-tallet – samme melodistoff fra to ulike kildelag.
På Barokk Boreal-vis presenteres hver av julesangene som musikalske bildespill, der melodistoffet etter folkelig utøvertradisjon og etter 1600-tallets skriftlige kilder koples, flettes og veves på ulike måter. Begge kildelag er variasjonsrike, og Barokk Boreal dyrker flerfoldigheten, der alle «barna» i hver av melodifamiliene er like originale og like verdifulle. Cathrine synger etter skriftlig barokke kilder, Øyonn etter folkelig overlevering, og Vegar og Ulrik spiller med i begge tradisjoner.
Produsent denne gang er tidligmusikk-nestoren Rolf Lislevand.
Julemusikk og julesanger er noe av det fineste som finnes. “Her og nå” og svunnen tid vevd sammen. Gamle ukjente sanger, og nye variasjoner over noe kjent. Cathrine Jane Bothner-By forteller:
- Siden vi begynte med julekonserter i 2015, har det åpenbart seg stadig "nye" norske 1600-talls jule- og nyttårsanger. Vi visste at vi ville treffe på helt vidunderlige juletekster og melodier i dette materialet. Men det er likevel som å finne gull hver eneste gang. Og så kommer det spennende arbeidet med å legge opp arrangement, forfølge stemninger, finne forskjellige måter å bruke oss fire i Barokk Boreal, prøve å få det fine og frodige fram i lyset. Vi er så glade for at vi har fått til denne innspillinga, så flere kan få ta del i denne skatten. Har er både stemning og fortelling, undring og underfundig humor, og håp om fred på jorden.
I desember spiller Barokk Boreal konserter med JULETIDE i særegne, vakre rom:
0.12 Follebu kirke
12.12 Asker museum
14.12 familieforestillingen «Julestue» Oslo
17.12 Høvik kirke
19.12 Eidsvoll museum
20.12 Oslo Ladegård
Nøkkelord
Kontakter
Jade Marie HasselgårdLabel Manager / A&R / Promotion
Hubro / Odin / Heilo / Simax
Bilder


Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Musikkutsendelse: Tora Augestad slipper julesingel fra kommende album "Vårvill"28.11.2025 09:50:36 CET | Pressemelding
Den kritikerroste vokalisten Tora Augestad er aktuell med første smakebit fra hennes første album bestående av egenkomponert materiale.
Gangar slipper en rå og vakker Bånsull med Synnøve Brøndbo Plassen og Martin Steinum Brun28.11.2025 08:45:00 CET | Pressemelding
På andre singel fra det kommende albumet Dreng byr folkemusikkbandet Gangar på en melankolsk og rå bånsul utenom det vanlige i samarbeid med Synnøve Brøndbo Plassen og Martin Steinum Brun – to av de mest uttrykksfulle stemmene på den norske folkemusikkscenen i dag.
Gangar releases the single Bånsull - a wild, raw, and beautiful lullaby - together with Synnøve Brøndbo Plassen and Martin Steinum Brun28.11.2025 08:45:00 CET | Press release
On the second single from their upcoming album Dreng, the folk band Gangar presents a melancholic and raw bånsull, a lullaby unlike any other, in collaboration with Synnøve Brøndbo Plassen and Martin Steinum Brun, two of the most expressive voices on today’s Norwegian folk music scene.
Anna Lille gjør den norske klassikeren "Min første kjærlighet" til sin egen21.11.2025 10:23:19 CET | Pressemelding
For aller første gang på norsk er Anna Lille aktuell med en helt ny og gripende coverlåt, laget spesielt for Nordisk Films kommende spillefilm “Min første kjærlighet”. Her tolker hun Jahn Teigens udødelige klassiker i en moderne og emosjonell versjon som både er tro mot originalen – og umiskjennelig Anna Lille. Låta "Min første kjærlighet" er ute nå, mens spillefilmen har premiere 27. februar 2026. Lytt til låta her
Pedal-steel pionerene Joe Harvey-Whyte og Geir Sundstøl med første singel fra nytt album!21.11.2025 08:45:00 CET | Pressemelding
Et hypnotisk lyd-dikt som henter navnet sitt fra en av Londons glemte elver. The Tyburn dykker dypt ned i det kollektive underbevisste og dukker opp igjen med en håndfull glemte folkemelodier. The Tyburn, ute i dag, er den første singelen fra det kommende albumet Langeleik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom