Bekymret over regjeringens prioriteringer
I et statsbudsjett på 2 020,8 milliarder kroner, burde det være rom for å sette av litt penger for å gi alle med lave og middels pensjoner et løft. Det er dyrtid for alle, men det merkes aller mest for dem som har minst, fastslår forbundsleder Jan Davidsen i Pensjonistforbunedt.

Han er skuffet, men også bekymret over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år. - Vi har gitt regjeringen en rapport om pensjonistenes levekår. Den viser blant annet at pensjonistenes kjøpekraft har sunket de siste ti årene og at minstepensjonistene, der kvinner er i flertall, har en inntekt som ligger under EUs fattigdomsgrense. Det er vanskelig å fatte at regjeringen synes det er greit, sier han, og håper at stortingsflertallet vil endre dette når budsjettet skal behandles før jul.
Den siste tiden har vi hørt om kommuner som sliter med store underskudd, som må kutte i viktige tjenester og som ber Stortinget om hjelp til å få innbyggerne til å forvente mindre av dem. Forrige uke lanserte Norges institusjon for menneskerettigheter (NIM) en rapport som viser at 1 av 4 kjenner til uverdig behandling i eldreomsorgen. Hele 48 prosent har liten tro på at eldreomsorgen vil være i stand til å ivareta dem på en god måte om de får behov for hjelp når de blir gamle.
- Et tankevekkende bakteppe for et statsbudsjett uten en tilstrekkelig styrking av kommunenes økonomi, sier Davidsen. Statens rolle i Bo trygt hjemme-reformen er å støtte kommuner og privatpersoner med råd og finansiering. Kommunenes rolle er å iverksette forebyggende tiltak og å yte omsorgstjenester til privatpersoner. Reformen krever en betydelig og koordinert innsats fra både staten og kommunene for å lykkes.
- Det er lite som tyder på at kommunene blir i stand til å følge opp Bo trygt hjemme-reformen med dette budsjettet. Våre lokalforeninger og medlemmer melder sine bekymringer til oss: Hvordan skal en million eldre være trygge på å kunne bo i en egnet bolig og få nødvendig hjelp når de trenger det?
Davidsen har heller ingen tro på at kommunene blir i stand til hverken å bygge eller drifte de 1500 nye omsorgsplassene regjeringen legger opp til som et spleiselag mellom stat og kommune. – For å kunne spleise, må det være penger i kassen, sier han.
Kontakter
Bjørg Karin B. ButtedahlKommunikasjonssjef
Kommunikasjon
Jan DavidsenForbundsleder
Politisk leder av forbundet
Bilder

For likeverd, initiativ og trygghet
Pensjonistforbundet er landets største organisasjon for pensjonister og har 255 000 medlemmer. Pensjonistforbundet har fylkesforeninger i alle fylker og om lag 700 lokallag og -foreninger spredt over hele Norge. Vi er partipolitisk nøytrale og jobber med å påvirke myndighetene til å skape et mer aldersvennlig samfunn. Noen av kampsakene våre er å få tilbake forhandlingsretten på alderspensjon, å heve minstepensjonen for enslige, å fjerne underreguleringen av pensjon og økt kvalitet og verdighet i eldreomsorgen.

Følg pressemeldinger fra Pensjonistforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Pensjonistforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Pensjonistforbundet
Fortsatt mye å kjempe for: Eldre kvinner diskrimineres7.3.2025 11:17:34 CET | Pressemelding
Kvinnedagen 8. mars handler ikke bare om lønn og arbeidsliv – men også om rettferdighet i alderdommen. - Eldre kvinner er tapere både i pensjonssystemet og i helsevesenet. Dette må tas på alvor, sier forbundsleder Jan Davidsen i Pensjonistforbundet.
Pensjonistforbundet roper varsko: Norge går mot en omsorgskollaps4.3.2025 10:11:18 CET | Pressemelding
Syke og svekkede eldre i Norge går inn i en varslet omsorgskrise. Antall eldre over 79 år øker med ca. 15 000 hvert år frem mot 2030. Selv om målet er at flere skal bo hjemme, vil mange trenge døgnkontinuerlig hjelp og tilsyn. Men det bygges likevel ikke nok sykehjemsplasser og omsorgsboliger. Nå roper Pensjonistforbundet varsko.
På tide med et helhetlig politisk ansvar for eldre3.2.2025 16:53:00 CET | Pressemelding
Når regjeringskabalen nå skal legges på nytt, krever Pensjonistforbundet at en statssekretær får det helhetlige og koordinerende ansvaret for landets eldrepolitikk.
Posten må fortsatt helt fram!17.12.2024 14:01:18 CET | Pressemelding
Pensjonistforbundet reagerer på Postutvalget forslag om at brev ikke lenger skal leveres i folks egen postkasse, men må hentes på samme måte som pakker. - Postutvalget tar for lett på utfordringen med digitalt utenforskap, sier 1. nestleder Helga Hjetland.
Statsbudsjettet 2025: Viktige gjennomslag for Pensjonistforbundet2.12.2024 12:56:23 CET | Pressemelding
Etter innspill fra Pensjonistforbundet har SV forhandlet fram 6000 kroner mer til enslige minstepensjonister i statsbudsjettet for 2025. Dette er den største økningen for enslige minstepensjonister på over 10 år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom