Leverer ikke på klimaambisjonene
7.10.2024 14:46:32 CEST | Miljøstiftelsen Bellona | Pressemelding
– Tre år med svake budsjetter på klima og nå et fjerde fra regjeringen Støre. Igjen mangler det tiltak og midler som omstiller Norge i tråd med 2030-målet, og nå kommer regjeringen i tillegg med urovekkende signaler om økt bruk av kvoter, noe Miljødirektoratet har advart mot, sier fagsjef i Bellona Christian Eriksen.

At Grønn Bok viser at det er vanskelig å si om dette budsjettet bidrar til å redusere eller øke utslippene samlet sett, er alvorlig når vi er fem år unna 2030. Bellona vurderer at dette budsjettforslaget er langt unna å ta oss i mål.
– Ambisjonene i budsjettet er langt unna å ta oss til mål i 2030. Ingen friske midler tilføres omstillingen av norsk industri. En koordinert CO2-verdikjede må fortsatt vente. 150 millioner kroner skal satses på gruvedrift til havs, i stedet for å påskynde viktige mineralprosjekter på land, sirkularitet og FoU på alternative batterikjemier. Regjeringen har også lovet «en historisk innsats» for naturen, men igjen står ikke tiltak eller midler i stil med lovnadene.
Mineralstrategien lagt i en skuff
Som Bellona tidligere har påpekt kan man få inntrykk av at mineralstrategien fra 2023 er lagt i en skuff. I stedet for mineraler fra land er det havbunnsmineraler regjeringen ønsker seg.
– Regjeringen prioriterer helt bakvendt når den foreslår 150 millioner i økt bevilgning til gruvedrift på havbunnen og ingenting til å følge opp mineralstrategien på land. Bellona mener midlene bør overføres fra Sokkeldirektoratet til NGU og DMF. I tillegg savner vi en tydeligere innretning av virkemiddelapparatet slik at det faktisk vil treffe mineralnæringen på land og bidra til utvikling av grønnere gruvedrift, sier Eriksen.
Ignorerer Stortinget på marin restaurering
Tidligere i år fremmet Stortingets energi- og miljøkomité, i sin behandling av stortingsmeldingen om «Helhetlige forvaltningsplaner for de norske havområdene», et enstemmig forslag hvor de ba regjeringen om «å legge fram en plan og foreslå tiltak for systematisk restaurering av norsk tareskog langs kysten for å bedre det marine miljøet». Dette forslaget har regjeringen ikke fulgt opp.
– Regjeringen leverer nok et statsbudsjett for kystnasjonen Norge der marin restaurering og vern blir såvidt nevnt. For å nå målene i Naturavtalen, der 30 prosent av naturen skal bevares og 30 prosent av skadet natur restaureres, må vi både stanse tapet av natur og starte aktiv restaurering. Regjeringen annonserer «en historisk innsats» for naturen, men bevilger småpenger, sier Eriksen.
Oppfølging av bærekraftig fôr
Regjeringen har i statsbudsjettet rettet fokus på matsystemet gjennom samfunnsoppdraget for bærekraftig fôr.
– Det er en gledelig nyhet at regjeringen går videre med samfunnsoppdraget for bærekraftig fôr. For å nå ambisjonene til regjeringen mener vi tildelingen må økes fra 15 millioner til 200 millioner per år, sier Eriksen.
Nøkkelord
Kontakter
Christian EriksenFagsjef, Bellona
Tel:+47 984 88 398chrise@bellona.noBilder

Om oss
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
– EFTA-domstolens avgjørelse vil bety en gigantisk etablering av CO2-lagring19.2.2026 15:27:40 CET | Pressemelding
EFTA-domstolen fastslår i en fersk avgjørelse at norsk sokkel er omfattet av EØS-avtalen. Bellona mener dommen er en historisk seier som vil få store konsekvenser for norsk klimapolitikk og CO2-lagring.
– Vi skal skape håp i havet27.1.2026 14:07:59 CET | Pressemelding
I dag lanserer Bellona Oslofjorden Tarepark. – Vi skal vise frem hvordan vi kan bruke naturens løsninger til å fikse naturens problemer. Her er det store verdier som har gått tapt og håpet er å få tilbake livet i fjorden vår, sier styreleder i Bellona, Frederic Hauge.
Lansering av Oslofjorden Tarepark20.1.2026 14:19:49 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag 27. januar har Bellona gleden av å invitere til lansering av Oslofjorden Tarepark – et nytt og fremtidsrettet initiativ for å få tilbake livet i Oslofjorden.
Bellona i Norge får ny daglig leder18.12.2025 11:20:59 CET | Pressemelding
Styret i Miljøstiftelsen Bellona har ansatt tidligere klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn som daglig leder for Bellona i Norge. Rotevatn vil også være en del av Bellonas internasjonale lederteam.
Økokrim gir Equinor rekordbot etter Bellona-anmeldelse16.12.2025 11:13:21 CET | Pressemelding
– Equinor har brutt loven over lang tid, og en rekordbot er på sin plass. Neste steg må være personlig straffansvar. Saken viser at Bellona er miljøorganisasjonen som får oljeindustrien dømt, sier Bellona-stifter Frederic Hauge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom